Unutmanın Faydaları
WELLNESS

Unutmanın Faydaları

Bir olayı ya da kişiyi unutmak bazen bizim adımıza daha olumlu sonuçlar verir. Unutmak, karmaşık yaşamlarımızı yönetmemize olanak sağlar. Aslında bizim için neyin önemli olduğunu hatırlatır ve şimdiki zamanı daha iyi deneyimlememiz için bize ilham verir. Bazılarımız buna itiraz edebilir ve unutmanın istenmeyen bir durum olduğunu söyleyebilir. Ancak her gördüğümüz suratı, her yaşadığımız olayı gerçekten hatırlamak istediğimize emin miyiz? Bu yazımız, unutmanın da güzel ve yararlı olabileceği konusunda sizi ikna edebilir.

Editör :Neylan Oral
Yayın Tarihi :13 Nis 2021
Süre :2 Bardak

null

Pratik olarak konuşursak, dün arabayı nereye park ettiğimizi hatırlamamızın bir faydası olmaz. Artık kullanmadığımız, eski veya değiştirdiğimiz bir şifreyi veya bir arkadaşımızın kırıcı hareketini hatırlayıp durmak da anlamını zamanla yitirir. Bazen bir odaya girdiğimizde ve içeri girme nedenimizi unuttuğumuzda, hafızamızı hemen eleştiririz. Ancak bu basit rahatsızlığa yol açan süreç, aynı zamanda önemsiz ve olumsuz düşünceleri de unutmamıza yol açar. Fark ettiyseniz, günlük hayatımızın acımasız ayrıntıları çoğu zaman unutulur. Dilerseniz basit bir günlük tutarak o gün yaşadığınız sinir bozucu olayları yazın. Bir hafta sonra geri dönüp okuduğunuzda çoğunu hatırlamadığınızı görürsünüz. Sıradan rahatsızlıkları, hakaretleri, küçük başarısızlıkları, yanlış beyanları ve reddedilmeleri unuturuz. Bu da hayatlarımızı daha mutlu ve üretken bir şekilde yaşamamızı sağlar.

null

Bunun yanında unutmak, deneyimsel öğrenmeyi mümkün kılar. Bu tür öğrenmede, benzer olaylara ait belirli anıları, genel bilgilerle birleştiririz. Örneğin, defalarca Fransız restoranlarına gidersek, birçok yemeği unutsak bile Fransız mutfağına dair daha kapsamlı bir anlayış kazanmış oluruz. Genel bilgi edinmek için, üst üste binen görüntüler gibi benzer olaylardan gelen bilgileri üst üste koyarız. Ayrıntıları yanlış yerleştirsek de genel olarak olayın türü hakkında daha fazla bilgi sahibi oluruz. Unutmayı, her koşulda hafıza sisteminin bozulması olarak algılamamak lazım. Aksine öğrenmenin gerekli bir yolu şeklinde değerlendirebiliriz.

null

Doğru ve seçici hatırlama için unutmak yine çok işe yarar. İnsanların iyi hafıza olarak değerlendirdiği şey, aslında ilgisiz olanı unutabilme yeteneği olarak bilinir. İlgisiz olayları daha başarılı şekilde yok eden insanlar, ilgili olayları daha iyi hatırlayabilirler. Dolayısıyla unutmak, konsantre olmamızı sağlar. Zihnimizde dönen görüntülerin bilinçte çok uzun süre kalmasına engel olur. Günlük hayatımızda rahatsız eden konu dışı düşünceler zaten bizi fazlasıyla yorar. ‘Akşam yemeğinde ne pişirmeliyim? Dişlerimi en son ne zaman temizlettim? Dün geceki filmde o komik replik neydi?’ gibi cümleler zihnimizde döner durur. Konuyla ilgili fikirleri ve görselleri hatırlamamız gerekir, ancak bunun ardından uygun olmayan fikirler ve görseller çabucak unutulmalıdır. Unutmak, Maslow'un zirve deneyimi dediği, yaşanılan anın aktivitelerinde kendini kaybetme olayını destekler. Geçmişi bıraktığımızda şimdiyi daha net olarak anlarız. Unutarak içinde bulunduğumuz ortama daha çok yaklaşırız ve şimdiyi takdir etme zevkinden mahrum kalmayız.  

null

Bazı araştırmacılar unutmanın etik durumlara da faydası olduğuna inanır. Haksız düşünceler zihnimizde kalmaya devam ederse, bunları sonunda etik olmayan eylemlerle sonuçlandırabiliriz. Unutmak, yanlış türden düşünce ve eylemlerden kurtulmamıza yardımcı olur. Daha önce yaşanan aşağılanmaları geride bırakmak ve gururla devam etmek açısından da önem taşır. Hem hafıza hem de unutma, yaşamın devamına katkıda bulunur, geçmişin öfke ve acılarını ardımızda bırakmamızı sağlar.

null

Sonuç olarak unutmak, hayatımızın olay örgüsünü istediğimiz gibi inşa etmemize yardımcı olur. Gereksiz şeyleri unutmadan, istediğimiz bir tasarım oluşturamayız. Bazı ikincil ayrıntıları atlamadan güzel bir hikaye anlatamayız. Hayatta doğru dengeyi yakalamamız için hem hafızanın korunması hem de unutmak gerekir. Gördüğünüz gibi unutmak, aslında ‘hayata uyumlanma mekanizması’ görevini üstlenir. Yani unutmayalım ki unutmak bizi hafifletir.

Yukarı Kaydır