GASTRONOMİ

Ülkelere Göre Kahvaltı Kültürleri

05 Ara 2021

Nedendir bilinmez ama söz konusu kahvaltı olunca bu birçok kültürün hassas noktası olmakta. Özellikle de sabah iş, okul gibi yetişilmesi gerekilen bir yer yoksa uzatılması en çok sevilen sofralardan olan kahvaltı sofraları, ülkelere göre çeşitlilik de gösteriyor. Ülkemizde kahvaltı kültürü oldukça büyük bir öneme sahipken çoğu bölgede kahvaltıda sunulan yiyecekler de farklılaşmasıyla dikkat çekiyor. Sadece kahvaltı sofralarına özel hazırlanan buluşma planları, özel günler derken kahvaltının yeri bizim için bir hayli önemli olmakta. Peki bu diğer kültürlerin mutfağında nasıl boy gösteriyor? Gelin değişik kahvaltı mutfaklarına yakından bakalım!

Tatlı Kahvaltıların Adresi: Fransa

Bizim kahvaltı alışkanlığımıza kıyasla daha az ürün içerse de hamur işleri ve tatlı lezzetleriyle öne çıkan yerel Fransız kahvaltı kültürü birçok kişinin kalbinde ayrı bir yere sahip olmakta. Kruvasanlar, sıcak baget ekmeklere sürülen tereyağ ve reçeller, çikolata dolgulu ürünler eşliğinde içinlen kahveler… Fransız tostu olarak bilinen tatlı bir tost çeşidi olan ve tercihen tavada yapılan tostları ise hem yerel halkın hem de turistlerin favori kahvaltı ürünlerinden oluyor. Pankek ve krep kültürünün de oldukça ağırlıkta olduğu leziz kahvaltı sofralarının en lezzetli bulunan ürünlerinden biri ise “painau chocolat” denilen kabaca çikolatalı kruvasan cinsi hamur işi tatlı ürünleri oluyor. “Tartine” ismi verilen bir diğer ikonik kahvaltı ürünleri olan açık sandviç benzetmesi yapabileceğimiz ekmek üstü lezzetleri ise nadir görülen tuzlu yiyeceklerinden olmakta.

Her Şeyden Bir Miktar Kahvaltısı: İngiltere

Kahvaltı tabakları üzerine en çok tartışılan ülkelerden biri olan İngiltere’nin kahvaltı ikonlarından biri kuru fasulye oluyor. Evet, yanlış duymadınız! Buradaki kuru fasulye bizimkinden biraz daha farklı olarak pişiriliyor. İskoç usulü fasulye olarak bilinen bu pişirme yöntemiyle kahvaltı tabağında yer alan kuru fasulyelere ek olarak tavada kızarmış yumurta, sosis, jambon, kızarmış ekmek, mantar gibi değişik ve ortaya karışık lezzetler de öne çıkmakta. Böyle bakınca aslında İngiltere’deki kahvaltı kültürü için oldukça doyurucu ve bir o kadar da gün içindeki tüm öğünlerin harmanlanmış versiyonu gibi de denilebilir.

Tuzlu ve Tatlı Bir Arada: Amerika

Amerikan tip kahvaltı dendiğinde aslında birçoğumuzun dizi film sektöründen dolayı aklına mısır gevreği gibi pratik ürünler gelirken sadece bundan ibaret değil. Pankek ve krep türleri de oldukça sık tüketilirken waffle, omlet, ekmek üstü atıştırmalıklar da en az mısır gevrekleri kadar tercih edilmekte. Pankeklerinin Fransız kültürüne kıyasla en büyük farkı ise kullandıkları yan ürün ve tatlandırıcılar oluyor. Amerikan kahvaltısında yer alan bir pankekte en önemli oyuncu akçaağaç şurubu ve vanilya gibi ek tatlar olmakta. Bir diğer klasikleşmiş Amerikan pratik kahvaltısı ise hem yolda yanına alabilme amacı da içeren ve hem de tatlı olan “peanutbutter and jam” olarak sürekli andıkları yer fıstığı ve reçelden oluşan sandviçleri oluyor.

Hamur İşinin Çeşitli Halleri: Pakistan

Mutfağı bizimkinden çok da keskin farklı olmayan Pakistan’ın kahvaltı kültürünü incelediğimizde ilk olarak öne çıkan lezzetleri “Aloo Paratha” oluyor. Mayasız Hint ekmeğinden yapılan bu lezzet genelde sebze de içermesiyle biliniyor. Tüketim şekli olarak tereyağ sürülmesi, çeşitli baharatlı soslarla denenmesi ya da reçel, peynir gibi ürünlerin sürülmesi ile de tercih edilmekte. Bu kültürün kahvaltısının en vazgeçilmez bir diğer oyuncusu ise gözleme olmakta. Tıpkı bizdeki gibi peynirli, patatesli gibi farklı çeşitlerde yapılan gözlemeleri neredeyse her kahvaltı sofralarında sıklıkla tüketilmekte. Gözlemenin bu kültürde en popüler tüketim şekli ise rulo haline getirilip çaya bandırılarak yenilmesi oluyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?