Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Ukrayna İşgal Bölgelerinin Referandum Kararları Tepki Aldı

21 Eyl 2022

Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında Ukrayna’da işgal edilen dört bölge, Rusya yönetimine katılmak için referanduma gitme kararı aldı. Rusya, işgal bölgelerinin Rus yönetimine katılması hâlinde bölgelerde “tarihi bir adalet” sağlanacağını, bölgelerin Rus koruması altına gireceğini dile getirirken; Ukrayna ise yapılan referandumları “sahte” olarak yorumladı. Ukrayna’daki işgal altındaki bölgelerde yapılması planlanan referandumlara karşı dünya ülkelerinden karşı tepkiler gerçekleşti.

Ukrayna’nın işgalinden sonra, Rus yönetiminin kontrolü altına giren Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya katılması için referanduma gideceği duyuruldu. Ayrılıkçıların referanduma gideceğinin duyurulmasından sonra; ABD, Almanya, Fransa, Ukrayna ve Avrupa Birliği gibi birçok ülkeden tepki yağdı. 
 
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Mendelev’in yaptığı açıklamalara göre; bölgelerin Rusya’ya katılması hâlinde, Rus yönetiminin “meşru müdafaa” doktrini gereğince işgal altında olan bölgeleri koruyacağı dile getirildi. 
 
Ukrayna ise yapılan referandumlara sahte gözüyle baktı. Konu ile alakalı Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba; yapılacak referandumların hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini öne sürerek, Ukrayna’nın bölgeleri özgürleştirmeye yönelik çabalarının devam edeceğini söyledi.
 
Donetsk ve Luhansk bölgelerinde gerçekleşecek referandumunun bu cuma başlayarak, 27 Eylül’e kadar devam ettirileceği duyurulurken; Herson ve Zaporijya bölgelerinde ise referandum için adımların atılacağı bildirildi. 
 
Rusya ve Ukrayna Savaşı’ndaki son gelişmelerin üzerine ise Avrupa Birliği karşı tepkilerini dile getirdi.
 
Avrupa Birliği, Rusya’nın işgal ettiği bölgelerde düzenlenecek referandumun hiçbir şekilde tanınmayacağını dile getirdi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borell, Ukrayna’nın doğusunda gerçekleşmesi planlanan referandum süreci için yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada: “Bu, Rusya'nın yasa dışı askeri kontrolünü meşrulaştırma girişimidir.” İfadelerine yer verildi. Ayrıca Avrupa Birliği’nin yapılacak oylamaları tanıyıp tanımayacağı konusunda da şu sözler yer aldı: “Bu tür eylemlerin sonuçları hükümsüz olacak ve AB ile üye ülkeleri tarafından tanınmayacak.”
 
Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise BM Genel Kurulu oturum aralarında Ukrayna referandumları için: “Ukrayna'nın doğusundaki sözde referandumlar kabul edilmeyecek. Bu sözde referandumların kabul edilemeyeceği, uluslararası hukuk ve dünya toplumunun bulduğu anlayışlar tarafından kapsanmadığı çok ama çok açıktır.” ifadelerine yer verdi.
 
Almanya, Ukrayna’daki referandumları uluslararası hukuka aykırı bulurken, Fransa ise herhangi bir referandumun çözümden çok provokasyonlara yol açacağını dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, referandumların uluslararası hukukta tanınmayacağını da ekleyerek “Donbas referandumu trajik değilse çok komik.” açıklamalarında bulundu. ABD ise yapılan referandum planlamalarının Rusya için bir “umutsuzluk göstergesi” olduğunu dile getirdi. 
 
Rusya, Ukrayna’nın işgalini sürdürürken; işgal edilen bölgelerde Rusya’ya katılım için referandum düzenlemeyi planlıyor.
 
 
KAYNAK:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?