Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Vikipedi
GLOBAL NEWS

Uğur Şahin ve Özlem Türeci Almanya’dan Ayrılıyor

25 Oca 2023

Covid-19 aşısını bularak dünyayı pandemi etkisinden çıkarmayı başaran Prof Dr. Özlem Türeci ve Prof Dr. Uğur Şahin’in Almanya’dan ayrılacağı açıklandı. BioNTech şirketinin önemli bir kısmının İngiltere’ye taşınacağına dikkat çekilerek, Şahin ve Türeci’nin kanser çalışmalarına İngiltere’de devam edecekleri belirtildi.

Pandeminin en yoğun olduğu dönemde BioNTech Covid 19 aşısını bularak dünyayı hastalığın etkisinden kurtarmayı başaran Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr Uğur Şahin’in Almanya’dan ayrılacağı açıklandı. Almanya’nın prestijli gazetelerinden Bild’in yaptığı habere göre, Türeci ve Şahin ikilisinin BioNTech şirketinin önemli bir kısmını İngiltere’ye taşıyarak, kanser aşısına yönelik çalışmalara orada devam edecekleri belirtildi.

Almanya’daki bürokratik engellerin çok katı olduğundan dolayı BioNTech şirketinin Almanya’dan ayrıldığına dikkat çeken Bild Gazetesi, bu tutumundan dolayı hükümeti eleştirdi. Bild Gazetesi’nde konuya ilişkin çıkan haberde Almanya’nın şirketler için artık eskisi kadar cezp edici olmadığı vurgulanırken, “Onlarca yıldır Almanya şirketler için bir mıknatıstı. Eskiden Made in Germany bir kalite işaretiydi fakat bu artık değişti ve giderek daha çok şirket fabrikalarını ve araştırmalarını yurt dışında yapıyor ya da tamamen ayrılıyor. Son örnek Alman corona devi BioNTech” ifadeleri kullanıldı.” ifadelerine yer verildi.

BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Uğur Şahin, geçtiğimiz haftalarda 2023 JP Morgan Sağlık Konferansı’nda gerçekleştirdiği konuşmada, şirketin çalışmalarını İngiltere’ye taşıyacağını açıklamıştı. 2030 yılına kadar kanser aşısını bulmayı temenni ettiklerini vurgulayan Şahin, Sağlık Bakanlığı’nın da destekleriyle İngiltere’de ‘AR-GE Merkezi’ kurulacağını belirtmişti.

Şahin, İngiltere’de gerçekleştirecekleri çalışmalara ilişkin, “Önceki versiyonlarda görülen spike proteininin barındıran bir aşı üzerinde çalışıyoruz. En iyi oranla bütün virüslerde T-hücresi epitoplarının yüzde 99’unu koruyoruz ve bizce bu kombinasyonu kullanmak aşının vereceği tepkiyi ve kalitesini artıracak” açıklamasında bulunmuştu.

Bild'de yayınlanan habern devamında, BioNTech’in ardından Bayer'in de merkezini Çin ve ABD'ye taşımayı planladığı çünkü Avrupa'nın yeterli imkânı sağlamadığı belirtildi. Kimya devi BASF’ın ise kısmen enerjinin daha ucuz olması nedeniyle Çin'in güneyindeki Zhanjiang'da yeni bir tesis inşa ettiğine dikkat çekildi. Avrupa’nın lokomotifi olan bir ülkenin bu fırsatları kaçırmasının kabul edilemez olduğuna dikkat çekilerek, hükümetin tutumu eleştirildi.

Kaynak;
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?