Uçuş Rotasına "Savaşmayın Bira Yapın" Yazdı
GLOBAL NEWS

Uçuş Rotasına "Savaşmayın Bira Yapın" Yazdı

Polonya semalarında kimliği belirsiz bir pilot "Savaşmayın, bira yapın" yazarken görüntülendi. Ülkenin batısındaki Poznań kentinden dün akşam havalandığı belirtilen hafif hava aracının "Make beer not war" yazdığı görüntüler yayınlandı.

Yayın Tarihi :16 May 2022
Süre :1 Bardak
Kullanıcılarına gerçek zamanlı uçuş takip bilgilerini gösteren İsveçli internet hizmeti Flightradar24, uçuş yolu ile "Savaşmayın bira yapın" mesajı yayınlayan Polonyalı bir pilotun haberini Twitter'dan paylaştı. 
 
Polonya semalarında iki kişilik bir jet, uçuş yolu ile “Make beer not war” yazarak Rusya’nın Ukrayna işgaline yönelik mesaj verdi. Smart Aviation uçuş okuluna ait Tecnam P2008JC uçağının, Polonya'nın batısındaki Poznan üzerindeki dört saatlik yolculuğu sırasında asıl hedefi Putin oldu. Smart Aviation, pilotuna sahip çıkarak, Twitter hesabından tebrik etti. 
 
Pilotun mesajı yazabilmek için 40 mil kadar yol kat ettiği ve neredeyse dört saat harcadığı bildiriliyor. Flightradar24.com'da binlerce kullanıcı, şu anda devam eden Rusya-Ukrayna savaşındaki şiddete dikkat çeken mesajın izini sürerken saatlerce pilotu izledi. Pilotun, acil durum işaretini tetiklediği ve uçuş hakkında farkındalığı artırmak için FlightRadar kullanıcılarına bir bildirim gönderdiği bildirildi. Uçak, dün yerel saatle 16.37'de Poznan–Ławica Havalimanı'ndan kalktı ve akşam 20.33'te indi.
 
Öte yandan, söz konusu olay ilk önce, Twitter kullanıcıları arasında “yerel bir hava alanına giren ve kaçırılan bir uçakta biraz gökyüzü yazısı yazmaya karar veren sarhoş bir Polonyalı” olabileceği öne sürüldü. Saatler geçtikçe yazının tamamını görüntüleyen kullanıcılar gördüklerine inanamazken, “Bu öğleden sonra Poznan Havalimanı'ndan uçup Polonya üzerinde savaş karşıtı bir mesaj gönderen ve uçuş radarı uygulamalarının bir bildirim alması için acil durum veren kimliği belirsiz pilota Chapeau ve şapkalar takıyoruz. Savaş değil bira yap!” tweeti çok fazla etkileşim aldı. Olayın ardından “Savaşmayın bira yapın” sözleri Putin'in Ukrayna'yı işgaline karşı çıkan muhalifler arasında barışçıl bir haykırış haline geldi.
 
21 Mart'ta yine Smart Aviation'ın sahip olduğu bir hafif hava aracıyla gökyüzüne "FckPutin" yazılmıştı. Poznań'dan kalkan uçağın 117 kilometre genişliğindeki bir alanı kaplayan yazısı 3,5 saatte tamamlanmıştı.

KaynaklarYukarı Kaydır