Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Üçüncü Kısım: Doğayı ve Hayvanların Yaşamını Anlatan Kitaplar
İnsan Denen Hayvan (Metis Yayınları, 2021)
DOĞAL YAŞAM

Üçüncü Kısım: Doğayı ve Hayvanların Yaşamını Anlatan Kitaplar

Doğal yaşamı ve hayvanlar alemini konu alan kitapları sizin için bir araya getirmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda doğadan ve canlı yaşamından ilham almanızı sağlayacak üç dikkat çekici kurgu dışı kitabı radarımıza alıyoruz.

Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak
Hayvanlarla ortak noktalarımız nelerdir? Hayvanlardan üstün olduğumuzu düşünerek neden yanılırız? Ağaçlar gerçekten nasıl canlılardır? Bitkilerin yaşamı aslında neye benzer? Bu sorulara ve daha fazlasına cevap veren kurgu dışı kitapları radarımıza alıyoruz.

Ağaçların Gizli Yaşamı (Kitap Kurdu, 2018)
Ağaçların Gizli Yaşamı (Kitap Kurdu, 2018)
Peter Wohlleben
Çeviri: Ali Sinan Çulhaoğlu
 
“Ağaçların acıyı hissedebildiğini, hafızaları olduğunu ve ebeveyn ağaçların çocuklarıyla birlikte yaşadığını öğrendiğinizde, artık onları sanki sıradan bir işmiş gibi devasa makinelerle kesip hayatlarını altüst edemiyorsunuz.”
 
Ağaç sosyal bir varlık mıdır? Almanya’da Der Spiegel’in çok satan kitaplar listesinin zirvesinden iki yıl boyunca inmeyip satış rekorları kıran, yayımlandığı birçok ülkede aynı ilgiyi gören bu kitaba bakılırsa sorunun yanıtı evet. Mesleğine tutkuyla bağlı olan ormancı yazar Peter Wohlleben ağaçların aralarında bir sosyal ağ oluşturduğunu kitabında gayet ikna edici biçimde izah ediyor. Bu alanda yapılmış bilimsel araştırmalar ve kendisinin yıllara dayanan gözlemlerinden yola çıkan Wohlleben’e göre ağaçlar da tipik insan davranışları sergiliyor. Ağaç ebeveynler birlikte yaşadıkları yavrularıyla iletişim kuruyor ve onların büyümelerine destek oluyor. Bunlar yetmezmiş gibi ağaçlar birbirini yaklaşan tehlikelere karşı uyarıyor ve aralarındaki hasta veya acı çeken bireylerle gıdalarını paylaşıyor. Bu kitabı okuduktan sonra, ağaçlara ve ormanlara çok daha farklı bir gözle bakacaksınız.
 
(Tanıtım Bülteninden)
Peter Wohlleben kimdir?
 
1964 doğumlu Alman yazar ve profesyonel ormancı. Doğal yaşam ve ekolojik temalar üzerine uzmanlığıyla tanınan Wohlleben, 2007 yılından beri bu konuların popülerleşmesine katkıda bulunan kitaplar kaleme almış, New York Times çoksatan yazarlarından olmuştur.
 
Wohlleben'in dilimize kazandırılan diğer kitapları: Hayvanların Gizli Yaşamı (Kolektif Kitap, 2020)Hayvanlar Nerede Yaşar Biliyor Musun?-Ormanda ve Kırlarda Küçük Bir Keşif Gezisi (Eksik Parça Çocuk, 2020).

Bitkilerin Bildikleri (Metis Yayınları, 2021)
Bitkilerin Bildikleri (Metis Yayınları, 2021)
Daniel Chamovitz
Çeviri: Gürol Koca
 
Betonun giderek yeşili yuttuğu günümüzde bile her daim bitkilerle iç içeyiz: Evlerimizi, balkonlarımızı onlarla süslüyor, sokaklarda yanlarından geçiyor, parklarda onları seyre dalıyoruz. Peki ama bitkilerin nasıl bir dünyası olduğunu hiç düşünüyor muyuz?

Bu kitapta biyolog Daniel Chamovitz bitkilerin dünyayı nasıl deneyimlediklerini inceliyor. Charles Darwin ve çağdaşlarından günümüz biliminsanlarına kadar birçok yaratıcı zihnin tasarladığı deneyler ışığında, bitkilerin görme, koklama, duyma, dokunma duyuları aracılığıyla neleri “bildiklerini” anlatıyor. Çeşitli kimyasallar sayesinde nasıl birbirleriyle “haberleştiklerini”, aşağıyla yukarıyı nasıl ayırt ettiklerini, dokunmaya nasıl tepki verdiklerini, neler “hatırladıklarını” ve çevrelerinin nasıl “farkında olduklarını” açıklıyor. Böylece bitkilerin pek az bildiğimiz zengin dünyasını tanımamıza ve dünyaya onların “gözlerinden bakmamıza” imkân tanıyor.
 
(Tanıtım Bülteninden)
Daniel Chamovitz kimdir?

1963 doğumlu İsrail asıllı Amerikalı bitki genetikçisi. Chamovitz, Pennsylvania'da doğdu ve lisans öğrenimini Columbia Üniversitesi'nde tamamladı. Doktora derecesini Kudüs İbrani Üniversitesi'nde genetik alanında elde etti. Yale Üniversitesi'nde ve Fred Hutchison Kanser Araştırma Merkezi'nde konuk akademisyen olarak çalıştı ve farklı ülkelerde konferanslar verdi, dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinde makaleler yayımladı.

İnsan Denen Hayvan (Metis Yayınları, 2021)
İnsan Denen Hayvan (Metis Yayınları, 2021)
Barbara Natterson-Horowitz & Kathryn Bowers
Çeviri: Şiirsel Taş
 
Hayvanlarda meme kanseri görülür mü? Strese bağlı kalp krizi? Bayılma nöbetleri? Cinsel yolla bulaşan hastalıklar? Yeme bozuklukları? Hayvanlar aşırı ya da tıkınırcasına yer mi? Kendilerini ölesiye aç bırakırlar mı? Peki ya ruhsal bozukluklar? Örneğin obsesif-kompülsif bozukluk? Klinik depresyon? Madde bağımlılığı ve istismarı? Kaygı bozuklukları? Kendine zarar verme?
 
İnsan Denen Hayvan’da Horowitz ile bilim yazarı Kathryn Bowers, insan sağlığıyla hayvan sağlığı arasındaki çarpıcı paralelliklere dikkat çekerek tıpta insanmerkezciliğin aşılması çağrısında bulunuyorlar.
 
(Tanıtım Bülteninden)
Barbara Natterson-Horowitz kimdir?
 
 Kardiyolog ve akademisyen Natterson-Horowitz, Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi Kardiyoloij Bölümü'nde tıp profesörüdür ve 2020 yılından bu yana Harvard Tıp Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapmaktadır. Dilimize kazandırılan bir diğer kitabı Delişmenlik Çağı-Ergenlikten Erişkinliğe İnsanların Ve Diğer Hayvanların Destansı Yolculuğu (Metis Yayınları, 2021)'dur.

Kathryn Bowers kimdir?

Editör ve bilim yazarı Bowers, Stanford Üniversitesi'nde öğrenim gördü ve Washington Üniversitesi'nde Uygulamalı Hayvan Davranışı programını tamamladı. CNN International'da yazarlık yaoan Bowers, Harvard'da hayvan davranışı ve yazarlık üzerine dersler verdi. Barbara Natterson-Horowitz ile birlikte kaleme aldıkları Zoobiquity kitabı New York Times çoksatanı oldu.
Bu yazımızı sevdiyseniz ve doğadan, hayvanlar aleminden daha fazla ilham almak istiyorsanız, doğal yaşamı yakın markaja alan kitapları bir araya getirdiğimiz serimizin önceki yazılarına uğramayı unutmayın! İyi okumalar!
Yukarı Kaydır