Sylvia Earle (1935-)
BİLİM

Üçüncü Kısım: 3 Farklı Disiplinden 3 Kadının Hikâyesi

17 Kas 2022

Kendi alanlarında devrimsel sayılabilecek katkılara imza atan bilim kadınlarının izini sürmeye, hikâyelerini tanımayı sürdürüyoruz. Farklı dönemlerde yaşamış astrofizikçi, entomolog ve deniz biyologu üç başarılı kadını yakın markaja alıyoruz.

Bilim tarihi, antik dönemlerden günümüze, çağının ötesine ulaşan vizyon ve başarılarıyla isimlerini ölümsüz kılan kadınlarla dolu. Ataerkil toplum yapısından veya sosyo-kültürel, ekonomik sebeplerden dolayı zorlansalar da bilim aşkı, kararlılık ve cesaretleriyle yaşadıkları zorlukların üstesinden gelen, bununla da kalmayıp kendi alanları için devrimsel katkılar ortaya koyan kadınlar bunlar.

Bu yazımızda, "3 Farklı Disiplinden 3 Kadının Hikâyesi" serimizin en sonuncu durağında, sizleri adlarını belki de daha önce duymadığınız üç kadını kutlamaya davet ediyoruz. Kendi alanlarında -astrofizik, entomoloji ve deniz biyolojisi- önemli çalışmalar yapan üç bilim kadınını, Margherita Hack, Maria Sibylla Merian ve Sylvia Earle'yi birlikte tanıyor, hayat hikâyelerinden ve başarılarından ilham alıyoruz:

Margherita Hack (1922-2013)
Margherita Hack (1922-2013)

İtalyan astrofizikçi. 1922 yılında Floransa'da doğan Hack, 1964-1992 yılları arasında University of Trieste'de astronomi profesörlüğü yapmıştır. Hack, aynı zamanda Accademia Nazionale dei Lincei'de matematiksel fizik ve doğa bilimleri alanında görev yapmıştır. Amerika'da ve Avrupa'da pek çok gözlemevinde çalışmış, ESA ve NESA ekipleriyle uzun soluklu görevler yürütmüştür. Üniversite seviyesinde popüler bilim kitapları yayımlamıştır. 1978 yılında iki ayda bir yayın yapan L'Astronomia dergisini kurmuştur. Aynı zamanda Le Stelle isimli İtalyan popüler bilim ve astronomi dergisini yönetmiştir. Bu anlamda bilimsel literatür ve yazı hayatı anlamında da katkıları olmuştur. 1995 yılında keşfedilen 8558 astreoidine Margherita Hack'in ismi verilmiş, astrofizik camiasında onurlandırılmıştır.

Hack, bilim hayatı dışında politik ve sosyal aktiviteleriyle de İtalya'da tanınan isimlerden olmuştur. Akılcı Ateist ve Agnostikler Birliği'nde (UAAR) başkanlık yapmış, politika ve dine dair görüşlerini sesli bir şekilde ifade etmiştir. Hack, İtalya'da nükleer santrallerin inşasına karşı çıkmasıyla da bilinmektedir.

Maria Sibylla Merian (1647-1717)
Maria Sibylla Merian (1647-1717)

Alman doğa bilimcisi ve bilimsel illüstratör. Maria Sibylla Mercan, Avrupa'da böcekleri gözlemleyen ilk isimlerden olmuş, böcekbilimi alanında ismini tarihe yazdırmıştır. Frankfurt, Hollanda ve Güney Amerika'daki egzotik böcekleri keşfetmek için bol bol seyahat etmiş, zamanının ötesinde bir bilim kadını olmuştur.

Merian Genç yaşlarından itibaren sanat eğitimi almış, böcekleri gözlemlemeye ve onları biriktirmeye karşı bir ilgi duymuştur. Avrupa'da görülen 186 böcek türünü incelemiş, dönüşüm aşamalarını yakından gözlemlemiştir. Metamorphosis başlıklı çalışması ve yayımladığı kitaplar, bilim dünyasına ve illüstratörlere ilham vermiştir. On sekizinci yüzyılda popülerliği artan Maria'nın çizimleri değerlenir ve sergilenmeye başlar. Maria, botanik ve entomoloji konusunda günümüzde güçlü bir ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.


Sylvia Earle (1935-)
Sylvia Earle (1935-)

Amerikalı deniz biyologu, okyanus bilimci, kâşif, yazar ve akademisyen. Sylvia Earle, St. Petersburg Jr. College ve Florida University'de eğitim almış, yüksek lisans ve doktora derecesini Duke University'de, algler üzerine çalışarak elde etmiştir. Kariyeri boyunca Harvard ve University of California, Berkeley gibi pek çok saygın kurumlarda araştırma görevlisi ve danışman olarak çalışmıştır. 1990'lı yıllardan beri National Geographic için keşiflere çıkmaktadır. 1998 yılında Time Magazine tarafından "gezegenin kahramanlarından biri" olarak onurlandırılmıştır. Ocean Elders topluluğunun bir parçası olarak hayatını okyanusları ve vahşi yaşamı korumaya adamıştır.
Sylvia Earle, ismini yönetmenliğini İngiliz film yapımcısı Ali Tabrizi'nin üstlendiği Netflix orijinal belgeseli Seaspiracy (Denizlerdeki Komplo) ile duyurmuştur. Seaspiracy, 2021 yılında Netflix seçkisine katılan, balıkçılığın çevresel etkilerini ve deniz yaşamını konu alan, izleyicilerini balık tüketimi konusunda bilgilenmeye davet eden dikkat çekici bir belgesel olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu yazımızı beğendiyseniz ve bilim tarihinin önemli kadınlarından daha fazla ilham almak istiyorsanız yazı serimizin önceki duraklarına uğramayı unutmayın! İyi okumalar!


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?