Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Tuzlu Karamel Hakkında Her Şey
unsplash
GASTRONOMİ

Tuzlu Karamel Hakkında Her Şey

18 Kas 2022

Tuzlu karamel, son birkaç yıldır önlenemez bir yükseliş yaşıyor. Başlarda karamelli şekerlemelerin üzerinde "tuzlu" yazdığını görünce kafa karışıklğı yaşamış olabiliriz. Ancak şimdilerde çikolatalara, makaronlara ve pankeklere onu eklemeyi ihmal etmiyoruz.

1.5 Bardak

unsplash
Tuz ve karamel kombinasyonuna şüpheci yaklaşsanız bile sonuçta aşık olabiliyorsunuz. Asıl mesele şu ki, tuz ve tatlı karamel karışımı gerçekten işe yaramayacak gibi görünse de mükemmel çalışıyor. Tüm dünyada bu kadar popüler olmasının nedenini bu şekilde açıklayabiliriz. Tuzlu karamel hayranı olarak, bu mükemmel tat hakkında öğrenebileceğiniz noktalar mutlaka bulabiliyorsunuz. 

unsplash
Peki tipik bir tuzlu karamel sosu nelerden yapılır? Tipik olarak şeker, tereyağı, ağır krema ve tuzdan yapılır. Sosun dokusu, eşlik ettiği servis edilen malzemeye bağlı olarak değiştirilebilir. Mükemmel bir sosun anahtarının, kalınlığı zenginlikle dengelemek olduğunu söyleyebiliriz. Bir yumuşak sos, yağlı bir bileşen eklenerek daha zengin hale getirilebilir, bu durumda bu görevi tereyağı üstlenebilir. Daha kalın bir sosu ise, ağır krema ekleyerek daha ince hale getirebiliriz. Dengede olması gerektiğini unutmamak gerekir, çünkü çok fazla tuz, tuzlu karameli mahvedebilir. Evde yapacaksanız tuzu eklerken bu noktaya mutlaka özen göstermelisiniz.

unsplash
Bazı durumlarda, örneğin makaron dolgusu için, tuzlu karamel sosu daha sert kıvamlı hazırlamak gerekir. Karameli orta ateşte 5-10 dakika pişirmek, sosu koyulaştırabilir. Hatta karamel soğuduktan sonra buzdolabına da konulursa bunun büyük ölçüde yardımı olur. Karamel sosların çoğu şeker, tereyağı, ağır krema ve biraz tuzla yapılır ve eğer tarifteki şeker miktarı artırılırsa, daha koyu bir karamel elde edilir. Şekeri yaklaşık 1/3 oranında artırmak iyi bir yol olabilir. Daha yoğun bir karamel elde etmek için tarifte belirtilenden daha az krema da kullanılabilir.

unsplash
Akıcı bir tuzlu karamel sosu mümkün mü? Elbette! Bazı tatlıların tadı akıcı karamel sosuyla çıkar. Churros, çörekler, krepler veya meyveler üzerinde karamel sos gezdirilebilir. Bunun için karışıma daha fazla krema eklemek gerekir. Sadece birkaç yemek kaşığı daha fazla krema harika iş görebilir. Bunu yaptığınızda sosun güzelce akışkan olacağından emin olabilirsiniz. Karamele mısır şurubu veya limon suyu eklemek de bir yöntem olarak kabul edilir. Bu işlem sosu, hem daha akıcı hale getirir hem de karamelin kristalleşmesini önler. Karamel mikrodalgada ısıtıldığında da akışkan hale gelir. Her seferinde 20 saniye yapılıp ardından karıştırıldığında akıcı hale geldiği görülür. 

unsplash
Gelelim tuzlu karamel tarifine! Tipik bir tuzlu karameli nasıl yapabilirsiniz?
İçindekiler
*1 su bardağı (200 gr) toz şeker
*6 yemek kaşığı (90g) tuzlu tereyağı (oda sıcaklığında parçalara bölünmüş)
*1/2 su bardağı (120ml) ağır krema (oda sıcaklığında olmalı)
*1 çay kaşığı tuz

unsplash
Yapılışı

Toz şekeri orta kalınlıkta bir tencerede, orta ateşte, yüksek ısıya dayanıklı lastik bir spatula veya tahta kaşıkla sürekli karıştırarak ısıtmaya başlayın. Şeker kümeleşmeye başlayacak ve siz karıştırmaya devam ettikçe sonunda kalın kahverengi, kehribar renkli bir sıvıya dönüşeceğine tanık olacaksınız. Bu noktada yakmamaya dikkat edin. Şeker tamamen eridikten sonra, tereyağını ilave edin ve hemen eriyip birleşmesini sağlayın. Bu adımda da dikkatli olun, çünkü tereyağı eklendiğinde karamel hızla köpürebilir. Tereyağının ayrıldığını fark ederseniz veya şeker topaklanırsa, ocaktan hemen alıp tekrar birleştirmek için kuvvetlice çırpın. Tereyağı eriyip karamelize şekerle birleştikten sonra, ağır kremayı çok yavaş dökerken sürekli karıştırın. Ağır krema, sıcak karamelden daha soğuk olduğu için, eklendiğinde karışım tekrar hızla köpürebilir. Tüm ağır krema eklendikten sonra karıştırmayı bırakın ve 1 dakika kadar kaynamasını sağlayın. Kaynadıkça kapta yükselebilir. Ateşten alın ve tuzu karıştırın. Kullanmadan önce biraz soğumaya bırakın.

Bu kadar övüldükten ve püf noktaları verildikten sonra eminiz ki bu tarifi denemeye cesaret edenler olacak. Yeni yıl sofrası hazırlayacak olanlar için güzel bir alternatif olabilir. Şimdiden herkese afiyet olsun!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?