Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak Üzerinde Operasyon Başlattı
GLOBAL NEWS

Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak Üzerinde Operasyon Başlattı

21 Kas 2022

Geçtiğimiz gün, Türk savaş uçakları Suriye’nin kuzeyinde yer alan Suriye Demokratik Güçleri SDG’ye bağlı menzilleri hedef alan bir operasyon düzenledi. Millî Savunma Bakanlığı’nın “hesaplaşma zamanı” söylemleri ile “Pençe-Kılıç Hava Harekâtı” adını koydukları operasyonlarda teröristlere yönelik hava saldırıları gerçekleştirildi.

Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak bölgelerinde PKK ve YPG menzilindeki noktaları bombalayan bir hava operasyonu gerçekleştirdi. Millî Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden “Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” ifadeleriyle birlikte yayınlanan görüntülerde ise bir Türk savaş uçağının kalkışına yönelik görüntüler yer alıyor.
 
Millî Savunma Bakanlığı’nın Suriye ve Kuzey Irak bölgelerinde gerçekleştirdiği ve adını “Pençe-Kılıç Hava Harekâtı” koydukları operasyonda; toplam 89 hedefin imha edilerek aralarında terör örgütlerinin sözde yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda teröristin etkisiz hâle getirildiği öne sürüldü. 
 
Millî Savunma Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamalara göre; Suriye ve Kuzey Irak’ta yapılan Pençe-Kılıç Hava Harekatı’nın, terörün kaynağını yok etmek ve Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki halka ve güvenlik güçlerine yönelik terör saldırılarını bertaraf etmekle Hudut güvenliğini sağlamak amacıyla başlatıldığı bildiriliyor.
 
Millî Savunma Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:
 
Teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan Irak kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerine Pençe-Kılıç Hava Harekâtı başarıyla icra edilmiştir. ​Pençe-Kilit Hava Harekâtı ile ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve sözde karargâh ve eğitim kamplarından oluşan ilk aşamada 81, bu sabah 8 olmak üzere toplam 89 hedef imha edilmiş, çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. 
 
Hava harekâtı ile etkisiz hale getirilen teröristlerin arasında terör örgütünün sözde yöneticileri de bulunmaktadır. Büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanılan harekât sonrası tüm uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüştür. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edilecektir.”
 
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gerçekleşen bombardımanda Suriye Hükümeti ve SDG güçlerinden en az 12 askerin hayatını kaybettiğini bildirdi.
 
KAYNAK:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?