Çıplak, 2020
KÜLTÜR/SANAT Kadın Kafası

Türkiye Standartlarını Zorlayan Bir Dizi: Çıplak

12 Nis 2023

Bazı insanların ‘’Türkiye’nin ahlakına uymuyor, acilen kaldırılsın!’’ dediği Çıplak, bazıları için de büyük bir yaratıcılık barındırıyor. Bu yazımızda, zamanında ciddi bir linç yemiş olan Çıplak dizisini sizler için kaleme aldık!

Dikkat! Spoiler içerir.

justwatch
Çıplak’ı incelemeye başlamadan önce, ülkelerin herhangi bir dine ya da ahlak anlayışına mensup olmadığını belirtmek istiyoruz. Bu nedenle, birazdan derinlemesine ele alacağımız Çıplak’a geniş bir sanat penceresinden yaklaşılması taraftarıyız. Ayrıca, şu anda televizyonda yayınlanan pek çok Türk dizisinin açık açık kadınların öldürülmesini ele aldığını ve bu dizilerin çoğunda kadına şiddetin ve cinsel istismarın en az 5 dakikalık sahneler ile anlatıldığını belirtmeliyiz. Kısacası, insanları hem fiziksel hem de psikolojik şiddete yönlendiren ve kadına şiddeti destekleyen Türk yapımlarının linçlenmesi gerektiğini ve bahsedeceğimiz dizideki çıplaklığın ahlaksızlık olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söylemek istiyoruz. 

yeşil gazete
Şimdi gelelim Çıplak’ın neyi konu edindiğine. Can Evrenol yönetmenliğinde ortaya çıkartılan bu dizi, Türkiye standartlarını yok eden açık seçik sahneleri ile bir seks işçisinin hayatını ekranlara yansıtıyor. Bahsi geçen seks işçisi Müge Bayramoğlu tarafından harika bir şekilde canlandırılıyor. İsmi Eylül olan bu seks işçisi, babaannesiyle yaşıyor ve bu kadının seks işçiliği yapmasının tek sebebi Galler’e gitme isteği. Eylül, Galler’e gitmek için para biriktirmeye çalışan fazlasıyla çekici bir kadın ve seks işçiliğinin bu para birikimini hızlandırabileceğini düşünüyor. 

frpnet
Bir gün düzenli olarak devam ettiği işini gerçekleştirmesi adına bir bekarlığa veda kutlamasına çağrılıyor Eylül. Bu kutlamada sadece erkekler var ve bu erkeklerden birisi de birkaç gün sonra evlenecek olan Cem. Mert Ramazan Demir tarafından canlandırılan Cem ve Eylül arasında kıvılcım çakıyor ve bu ikili arasında hem yanlış hem de karşı konulamaz bir ilişki başlıyor. Bu ilişkiye ek olarak, dizi boyunca Eylül sayesinde kölelikten grup sekse kadar pek çok cinsel fanteziye şahit oluyoruz. 

independent türkiye
Dizinin birinci sezonunda basit bir şekilde kadın bir seks işçisi ile nikahına birkaç gün kalmış bir adamın arasında geçen ateşli ilişkiye şahit oluyoruz. Çıplak’ın ikinci sezonu ise tamamen beyinleri bulandırıyor! Dizinin ikinci sezonunda hala Eylül baş karakterimiz fakat Cem’i tamamen unutuyoruz. Bir başka deyişle, Cem evleniyor, Eylül’ü siliyor ve yoluna bakıyor. Eylül de yoluna bakmaya çalışıyor fakat çok farklı bir şekilde. İç dünyası ile barışmaya çalışan ve kendisini spiritüalizmin kollarına bırakan bir grup insanın arasına düşen Eylül, ilk başta afallıyor ama sonradan bu insanlara ısınıyor. 

seyrederiz
İkinci sezonu hiç beklemediğimiz bir şekilde devam ettiren Evrenol’un bu garip ama ekrana bağımlı bırakan dizisiyle ilgili söyleyeceğimiz ilk şey dizinin gidişatıyla ilgili. Açıkçası bizler Eylül'ün Galler’e gitmek için para toplamaya çalıştığı, babaannesiyle düzenli tartışmalar verdiği ve bir seks işçisi olarak dünyayı keşfettiği düzen ile devam etmek isterdik ikinci sezonda. Kısacası, Çıplak’ın ikinci sezonunun birinci sezona göre fazlasıyla karmaşıklaştığını ve bu sezonun zihin zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Tabii, zihnimizin zorlanmış olması bu sezonun kötü olduğu anlamına gelmiyor; Evrenol, ikinci sezona karmaşayı ve ruhçuluğu o kadar iyi yedirmiş ki bir an kendimizi farklı bir boyutta gibi hissediyoruz! 

kayıp rıhtım
Çıplak’la ilgili söylemek istediğimiz ikinci şey ise dizi müzikleriyle ilgili. Dizi boyunca Jakuzi, Nova Norda, Pinhani, Büyük Ev Ablukada, Brek, Nil Karaibrahimgil, Palmiyeler, Redd, Yavuz Çetin, Tuğçe Şenoğul ve diğer sayamadığımız isimlerin parçaları havada uçuşuyor. Eğer alternatif müzik sevenlerdenseniz Çıplak’ı sırf dizi müzikleri için izleyebilirsiniz! Bizler, dizi boyunca çalan şarkıların akışına kendimizi kaptırarak Eylül'ün arkasından gitmeye çok alıştık. 

sabah haberi
Çıplak’la ilgili değinmemiz gereken bir diğer şey de dizinin çekimi ve hazırlanışı. Öncelikle, bu dizinin kısa yapımlardan ve kalitesiz duran çekimlerden hoşlanmayan insanlara uygun olmadığını belirtmeliyiz. Bunun sebebi ise Çıplak’ın telefon ile çekilmiş olması! Telefon çekimi olan Çıplak’ın düşük bütçeli bir yapım olduğu ilk bölümün ilk dakikasında anlaşılıyor; ekran başında kaymalara ve bulanıklıklara şahit oluyoruz düzenli olarak. Tabii, diziye devam ettikçe bu amatör çekim göze batmıyor fakat ilk başta bu amatörlüğe alışmak ve onu kabul etmek büyük bir önem taşıyor diziye devam edebilmek adına. 

seyrederiz
İlk defa yayınlandığı zaman pek çok tartışmaya sebep olmuş olan Çıplak’ın her iki sezonu şu an BluTV’de bulunuyor. Her sezonunda 8 bölüm bulunan dizinin bölümleri de 20-30 dakika arası değişiklik gösteriyor. Anlayacağınız, Çıplak tam bir çerez ama dizinin ikinci sezonunun yemek yerken izlenebilecek çerezlerden olduğunu söyleyemeyiz. Dizinin 2021 yılında yayınlanan ikinci sezonunun sezon finalinde çok net bir şekilde üçüncü sezonun geleceği bildirildi fakat hala bu sezona dair bir şey göremedik. 

Taro Emir Tekin
Müge Bayramoğlu ve Mert Ramazan Demir'le birlikte Taro Emir Tekin’e, İpek Erdem’e, Ece Ertez’e, Feriha Eyüboğlu’na ve Umut Kurt’a da rastlıyoruz Çıplak’ta. Dizideki oyunculuklar üzerine çok büyük negatif eleştiriler yapamayız fakat bazı sahnelerde ‘’Hadi abi yaa!’’ dedirten oyunculuklara da şahit oluyoruz.

Çıplak’ı izlerken Türkiye'de kadınlar için cinselliğin ne demek olduğuna odaklanabilirsiniz. Bununla birlikte, kadınların ülkemizde birer cinsel obje olarak görüldüğünü tekrar fark edip diziyi öfkeli bir şekilde izleyebilirsiniz. Ayrıca, bu dizi sayesinde ruhçuluğunuzu kabartabilirsiniz ve daha önce hiç duymadığınız cinsel fantezileri öğrenebilirsiniz. Dram yapımlarını ve romantik dizileri seviyorsanız Çıplak’a bir şans tanıyabilirsiniz ama bu dizinin sıradan bir dram dizisi ya da romantik dizi olmadığını unutmamalısınız!
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?