TRT
GLOBAL NEWS

Türkiye, Finlandiya ve İsveç Üçlü Mekanizma Toplantısı İptal Edildi

25 Oca 2023

Türkiye, haftasonu Stockholm’da yaşanan Kur’anı Kerim yırtma eyleminin ardından tepkilerini dile getirdi ve Şubat ayı içerisinde yapılması planlanan, İsveç ve Finlandiya ile düzenlenen üçlü mekanizma toplantısını iptal etti. Toplantının Ankara tarafından “süresiz” olarak ertelendiği duyuruldu.

Geçtiğimiz günlerde İsveç’in Stockholm kentinde yaşanan Kur’anı Kerim yakma eyleminin ardından Türkiye Hükümeti tepkisini dile getirmişti. Yaşanan gelişmelerin ardındansa Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Şubat ayı içerisinde düzenlenmesi beklenen üçlü mekanizma toplantısının iptal edildiği öne sürüldü.

Reuters’ın TRT’ye dayandırdığı habere göre, Şubat ayı içerisinde Brüksel’de yapılması planlanan toplantının Ankara Hükümeti tarafından “süresiz” bir şekilde ertelendiği ifade edildi.

Türkiye’den gelen sert tepkiler sonrası, üçlü ilişkide gerilim yaşandı ve İsveç, Finlandiya, Türkiye arasında yapılacak olan görüşme iptal edildi. TRT’nin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde ise bir sonraki toplantının ne zaman gerçekleşeceğine dair bir bilgi bulunmadı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, yaşanan krizler sonrasında Türkiye ile görüşmelerine ara vereceklerini açıklamıştı. Pekka Haavisto; Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında yapılan üçlü görüşmelerin aradaki gerilim yatışıncaya kadar ertelenmesinin herkes için daha iyi bir karar olacağını ifade etmişti.


Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye’deki mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüştüğünü belirterek, Türkiye’de seçimler nedeniyle gündemin yoğun olduğunu, ancak NATO görüşmelerinin devam etmesini umduklarını dile getirmişti. İsveç olmadan NATO görüşmelerinin devam etmeyeceğini ileri süren Pekka Haavisto, Türkiye ile temasın önceden olduğu gibi devam edeceğini bildirdi.

İsveç Makamları’nın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiği eylem sonrasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’in NATO üyesi olmasına destek verilmeyeceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, duruma ilişkin: “İsveç Müslümanların dini inancına saygı gösteremiyorsa bizden NATO konusunda herhangi bir destek göremeyecek.” açıklamalarını dile getirmişti.

İsveç Başbakanı ise ülkesinin NATO üyeliği konusunda işleyen bir diyaloga geri dönülmesinin istendiğini belirterek: “Ulusal güvenlik için İsveç ve Finlandiya'nın hızlıca NATO'ya katılmasından daha önemli bir şey yok. İşlevsel bir diyaloğumuz olmazsa İsveç'in NATO'ya katılması zorlaşacak, bunun da İsveç güvenliği için sonuçları olacak” sözlerini dile getirdi.


KAYNAK:©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?