Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
wikimedia
BİYOGRAFİ

Türk Rock Müziğinde Bir Damga: Deniz Yılmaz

02 Ara 2022

Türkiye’de rock müziğin tarihine baktığımızda, klasik isimlerden sonraki duraklama dönemi dikkat çekiyor. 80’li yıllara denk gelen bu sessizliğin politik atmosferle ilişkisi yadsınamaz. Ancak 90’lı yıllarda, özellikle İstanbul ve Ankara’daki belli mekânlarda kendilerine yer bulan gençlerin başını çektiği gruplar; bugün hâlâ güçlü biçimde varlığını hissettiren bir geleneğin köklerini oluşturuyor. Bu mirasta önemli katkısı olan isimlerden birisi de hiç şüphesiz Deniz Yılmaz. Kurban grubuyla özdeşlemiş ancak bugün kariyerine solo devam eden bu önemli müzisyenin hayatından satır başlarına göz atmakta fayda var.

artful living
90’larda İstanbul’da önce Ortaköy’deki Flatline, ardından Kadıköy’deki Captain Hook isimli mekânlar alternatif isimlere sahnesini açan önemli buluşma noktaları haline geldiler. Bize Duman, Mor ve Ötesi, Athena, Şebnem Ferah, Özlem Tekin, Serdar Öztop, Teoman, Pentagram ve Kurban gibi değerleri kazandıracak olan buluşmalar bu mekânlarda gerçekleşiyordu. Burada kendisine yer bulan isimlerden birisi de Deniz Yılmaz’dı. Deniz Yılmaz, 1974 doğumlu. Yani Anadolu Rock’ın etkisinin iyiden iyiye kendisini hissettirdiği ama sonrasındaki sessizlik döneminin o yıllarda doğanlarda “bir şeyler yapılması gerektiği” hissini doğurduğu dönemlerde çocukluğunu ve gençliğini geçirmiş birisinden söz ediyoruz.

notdarkyetbut
Deniz Yılmaz çok küçük yaşlarda davul ve gitarla uğraşmaya başlamış, sonrasında katıldığı bir yarışmada gördüğü ilgi nedeniyle vokalde de kendini göstermiş bir isim. Yukarıda adını verdiğim mekânların büyük bir mirası biriktirmeye başladığı dönemlerde Cockroach isimli grupla sahne almaya başladı. Daha sonra Kurban adını alacak olan Outside grubuyla daha çok cover parçalar çalmaya devam etti. Ancak grup Türkiye’de var olan ama etkisi zayıflayan bir geleneğe katkı sunabilmek için özgün Türkçe rock eserleri üretme kararıyla 1997 yılında Kurban adını aldı.

delikasap
Deniz Yılmaz grup için yazdığı söz ve yaptığı bestelerle, 1999 yılında çıkan Kurban albümünün mimarlarından oldu. Bu albüm çağdaşı olan ve benzer mekânlardan yeşeren diğer çalışmalar gibi literatüre devrim niteliğinde bir katkıydı. Pop müziğin ivmesinin oldukça arttığı bir dönemde büyük bir risk alıp bu albümü yayımlayan grup; Yalan, Yalaka, Sorma ve Kurban gibi unutulmaz parçalara imza attı. Elde ettikleri başarı geniş kitleler tarafından dinlenen bir grup olmalarını sağladı. 5 yıllık sessizliğin ardından Türkçe cover parçalar içeren Sert albümünde, ilk albümlerinde yer alan Yalan’ın yeni yorumuyla beraber; Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Namus Belası, Ağlama Değmez Hayat ve Lambaya Püf De gibi klasiklerin özgün yorumları yer alıyordu. Deniz Yılmaz, bu şarkılardaki karakteristik vokaliyle adını Türk Rock müziği için unutulmaz bir yere yazdırıyordu.

apple music
2005 yılındaki İnsanlar albümü grubun ustalık eseri diyebileceğimiz eserleri yanında Deniz Yılmaz’ın kayıt ve yapımcılık konusundaki deneyimlerini de artırdığı bir dönüm noktası oluyordu. Deniz Yılmaz Kurban’la yaptığı işlere ek olarak Panik grubunda bas gitar, vokal ve yapımcılık sorumluluklarını da üstlendi ve 2006 yılında yayımladıkları Almayan Böyle Olsun albümüne çok önemli katkılar sundu. Kurban grubuyla yayımladıkları 2010 tarihli Sahip albümü ise o güne kadar temsil ettikleri renkli ve yer yer neşeli atmosferi bir anda karanlığa döndürdü. Bu albümde Deniz Yılmaz’ın vokal biçimi ve şarkıların içerikleri çok sert bir hikâye anlatıyor ve yerli rock müziğin öldüğünü düşünenlere tokat gibi bir cevap veriyordu.

twitter
Fakat bu tarihten sonra Kurban grubu kendi iç sorunları nedeniyle albüm yayımlamakta güçlük çekti. Üyeler arasındaki anlaşmazlıklar bazı tekliler yayımlasalar da grup olarak albüm yapmalarının önüne geçti ve Deniz Yılmaz’ın suskunluk dönemi başladı. Muhakkak o üretmeye devam etti ancak onu seven bizler için sık sık yeni parçalar dinlemekte zorlandığımız bir dönemdi bu. Ta ki solo çalışmalarının yer aldığı ve daha önce tekli olarak dinlediğimiz bazı şarkıları da içeren 2021 tarihli DY ve nihayet yakın zamanda yayımlanan Anne albümlerine kadar. Dijital platformlarda yayımladığı bu albümler bizi özlediğimiz sesler ve sözlerle Deniz Yılmaz’la kavuşturdu. Yılmaz yakın zamanda sosyal medya hesabında yaptığı bir paylaşımda mevcut sorunlar nedeniyle Kurban grubuyla fiilen bir araya gelmesinin neden mümkün olmadığını uzun uzun anlattı. Ancak bu açıklamaya rağmen, Kurban ismiyle yayımlanan ve onun da katkı sunduğu tekliler oldu. Hepimizde bir umut var. Sonuç ne olursa olsun, Deniz Yılmaz var olsun.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?