Türk Edebiyatının Özgür Kadını: Tomris Uyar
Google
KÜLTÜR/SANAT

Türk Edebiyatının Özgür Kadını: Tomris Uyar

Çağdaş Türk edebiyatının en başarılı yazarlarından biri olan ve bizlerin olduğu gibi, ünlü yazar ve şairleri de kendine aşık eden Tomris Uyar’ın, edebiyat ve aşk dolu hayatını sizler için mercek altına aldık. İlklerle, uyumsuzluklarla ve edebiyatla harmanlanmış bir yolculuğa çıkmak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :03 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Google
 15 Mart 1941 yılında İstanbul’da dünyaya gelen yazar ve çevirmen Tomris Uyar, Türkiye’nin en prestiji okullarından biri olan Robert Koleji’nde eğitim görür. Annesinin çevirileri ve babasının şiir kitaplarıyla büyüyen Tomris, ilerideki tutkusuyla küçük yaşta tanışma fırsatı yakalar. Öykü yazmaya küçük yaşta başlayan Tomris Uyar, üniversite tercihini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden yana kullanır. Bu dönemlerde okul gazetesinin başyazarlığını yapar ve çeviri alanına da ilgi duymaya başlar. 

Google
Öykü ve Çeviri Tutkusu
 
  Annesi ve babasının edebiyat sevdası sayesinde çeviri ve öykülerle küçük yaşta tanışan Tomris, lise ve üniversite yıllarında kendisini tamamen öykü denemelerine verir. Türkçeyi en ince detayına kadar öğrenmek ister ve böylelikle çeviri alanına da bir adım atar. Üniversitede okurken yaptığı ilk çeviri Şekerden Bebek, Varlık dergisinde yayınlanır. 

Google
İlk Evlilik ve Evliliğin Talihsiz Sonu
 
  Tomris Uyar, ilk evliliğini edebiyatın ünlü isimlerinden biri olan Ülkü Tamer ile yapar. Bu aşk kolej yıllarında alevlenmeye başlar. Kısa sürede evlilik kararı alan çift, birbirlerini yalnızca bir eş değil öğretmen olarak da görürler. Tomris Uyar için bu evlilik, yazarlık kariyerini geliştirmek için büyük bir fırsata dönüşür. Çiftin kısa sürede Ekin adında bir kızları olur fakat küçük yaşta kaybederler. Bu durumun ağırlığını kaldıramayan Tomris Uyar ve Ülkü tamer boşanma kararı alırlar. 

Google
Depresyon Yılları ve Cemal Süreya
 
  Hem kızının ölümü hem de boşanmadan dolayı zorlu bir dönem geçiren Tomris Uyar, bir süre evden çıkmaz ve depresyona girer. Arkadaşlarının dışarıya çıkması için zorlaması depresyondan çıkması için yeterli gelir ve insan içine karışmaya başlar. Ankara’da arkadaşlarıyla birlikte çıktığı bir akşam, Cemal Süreya ile denk gelirler. Ülkü Tamer’in arkadaşı olmasından ve birlikte Papirüs dergisini çıkarmalarından dolayı Cemal Süreya ve Tomris Uyar daha önceden tanışıklar. Başlarda aralarında bir elektriklenme olmasa da bir sonraki denk gelişlerinde Süreya, kendisini Tomris’e kapılmış bir halde bulur. Cemal Süreya’da boşandıktan sonra birlikte eve çıkarlar ve 3 sene boyunca tutkulu bir aşk yaşarlar. 3 senenin sonunda Cemal Süreya, Tomris’e tam anlamıyla sahip olamayacağı gerekçesiyle bu ilişkiye son verir. 

Google
Suya Yazılmış Yazılar
 
  Bu süreçte deneme ve eleştirileri; Varlık, Papirüs, Soyut ve Yeni Dergi gibi dergilerde yayınlanan Tomris, yazmaktan hiç vazgeçmez. Yazdığı ilk öykü dosyası “Suya Yazılı” çıkan yangında tamamen kaybolduğundabüyük bir hayal kırıklığı yaşar fakat öykü dosyasını yeniden yazmak için uğraşmaz çünkü o, bir işi ciddiye alanlara üzülür. “Suya Yazılı” her ne kadar suya yazılmış da olsa Tomris önüne bakar ve ilk kitabı olan “İpek ve Bakır” ı yayımlar. Bu kitaptaki birkaç öykü sayesinde Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazanır. 

Google
Platonik Aşk 
 
  Edebiyat dünyasının bir diğer aşık adamı ise Edip Cansever fakat Tomris’e olan, engellenemeyen hayranlığı karşılıksız kalır. Her sene Tomris’in doğum gününde yayımladığı şiirlerle de hayranlığını her defasında dile getirir. 
 

Google
İkinci Evlilik ve Hayri Turgut
 
  Cemal Süreya ile ayrılmadan öncede Turgut Uyar ile mektuplaştığını söyler Tomris Uyar. Bu mektupların yalnızca edebiyat üzerine olduğunu da vurgulamayı ihmal etmez. Eşinden yeni boşanan ve zorlu bir evlilik geçiren Turgut Uyar, şiire 7 yıl boyunca küser ta ki Tomris Uyar ile tanışana kadar. Tomris’ten oldukça etkilenen Uyar, şiir yazmaya yeniden başlar. Evlilik kararı alan Tomris ve Turgut Uyar’ın Hayri Turgut adında bir oğulları olur.  

Google
Ölüm…
 
  Adına onlarca şiir yazılan, özgür ve bağımsız kimliği sayesinde hiçbir zaman kibirlenmeyen ve öykü ve çevirileriyle Türk edebiyatına adını altın harflerle yazdıran Tomris Uyar, yemek borusu kanseri nedeniyle 2003 yılında hayata gözlerini yumdu. 
Yukarı Kaydır