Saint Denis Bazilikası
SEYAHAT

Tüm Dünyadan Gotik Mimarinin En Büyüleyici Örnekleri

11 Kas 2022

Resim ve heykel gibi sanatlarda da belirli bir ekolü ifade eden gotik, mimaride de ayrıca bir stili işaret etmektedir. 12. Yüzyılın başlarında ilk örnekleri Fransa’da görülen ve sonra Avrupa’ya yayılan gotik mimari, Romanesk yapıların büyüklüğü ve ihtişamını artırmıştır. Bunu ise kaburgalı tonoz, sivri kemer ve uçan payandalarla yapmıştır. Tanrı’nın büyüklüğünü ve insanın onun karşısındaki acizliğini göstermek için dönemin din adamlarınca teşvik edilen gotik mimari, her ne kadar Rönesans ve Reform hareketlerinin yayılmasıyla 16. Yüzyılda etkisini yitirse de gotik yapılar eski ihtişamlarını koruyorlar. Peki gotik mimarinin en büyüleyici örnekleri neler? Buyurun birlikte bakalım.

1.5 Bardak
Saint-Denis Bazilikası – Fransa

Paris’in kuzeyinde yer alan Saint Denis’te yer alan ve yukarıda görebildiğimiz bazilika, gotik mimarinin ilk örneği olarak kayıtlara geçiyor ve listemizde de ilk sıraya yerleşiyor. 10. yüzyıldan 19. Yüzyıla değin birçok Fransa Kralı’nın kabrine ev sahipliği yapan St. Denis Bazilikası, bu özelliğiyle günümüzde de birçok inananın uğrak noktası olmaya devam ediyor. Geç Roma Dönemi’nde mezarlık olarak inşa edilen ilk yapı, 7. Yüzyılda manastıra çevrilirken, 12. yüzyılda dönemin manastır başrahibinin kilise korosunun yer aldığı apsis bölümünü eklemesiyle başlayan restorasyonlar yıllar sürüyor. Bu uzun çabanın sonuçları ise kesinlikle görülmeye değer.

Köln Katedrali
Köln Katedrali – Almanya

Kuzey Avrupa’da bulunan gotik katedraller arasında en büyüğü olan Köln Katedrali’nin yapımı yaklaşık altı yüzyıl sürmüştür. 13. Yüzyılın ortasında inşasına başlanan katedral, 15. Yüzyılın son çeyreğinde durmuş ve yaklaşık 350 yıllık uzun bir bekleyişin ardından 1840-1880 yılları arasında ilk plana sadık kalınarak tamamlanmıştır. II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar alan Köln kentinde neyse ki katedral ayakta kalmayı başarmıştır. Halen Köln Başpiskoposluğu’nu ağırlayan Köln Katedrali, gotik mimarinin en başarılı örnekleri arasında yer alıyor.

Milano Katedrali
Milano Katedrali – İtalya

Piazza del Duomo’da yer alan Milano Katedrali’nin inşası, tıpkı Köln Katedrali gibi 6 yüzyıl sürmüştür. 14. yüzyılın sonunda inşasına başlanan katedral, ekonomik sebeplerden ötürü uzunca bir süre tamamlanmayı beklemiştir. Neyse ki 1965’te tamamlanan Milano Katedrali, görüldüğü üzere süslü dış cephesi ve çoklu kuleleriyle insanı büyüleyen türden bir yapı olarak gotik mimarinin en etkileyici örnekleri arasında yer almayı başarıyor. Milano Katedrali’nin bir diğer özelliği ise dünyadaki en büyük katedraller sıralamasında üçüncü sırada yer alması.

Salisbury Katedrali
Salisbury Katedrali – İngiltere

İngiltere’nin en yüksek kilise kulesini barındıran Salisbury Katedrali, erken dönem İngiliz gotik mimarisinin en önde gelen örneklerinden birisi. 13. yüzyılda yaklaşık kırk senede inşa edilen Salisbury Katedrali, taştan yapılma çatısıyla ve merkezdeki kuleyi destekleyen ve her iki tarafta yer alan toplamda dokuz uzun payandasıyla kesinlikle estetik bir görünüme sahip.

Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi – Belçika

Belçika’nın kuzeybatısında bulunan Brugge kentinde yer alan Meryem Ana Kilisesi, özellikle birbirinden yüksek iki kulesi ile gotik mimarinin en önemli özelliklerinden birisi olan göğe uzanan sivri yapıların popüler bir örneği. Kulelerden birisi 115 metre yükseklik ile dünyanın en uzun ikinci kulesi olma özelliğine sahiptir. Yapımı 13. yüzyıldan 15. yüzyıla değin süren Meryem Ana Kilisesi, geç dönem gotik mimarinin en bilinir örneklerinden birisi olarak anılıyor.

Saint Vitus Katedrali
Saint Vitus Katedrali – Çek Cumhuriyeti

1344’te yapımına başlanan Saint Vitus Katedrali, Prag’da bulunan en büyük ve önemli kilise olarak kayıtlara geçmekte. Prag Kalesi içerisinde bulunan katedral, erken dönemlerde yaşamış birçok Bohem ve Roman kralın mezarlığına da ev sahipliği yapmakta. 20. yüzyılın başlarında neo-gotik restorasyonlarla inşası tamamlanan Saint Vitus Katedrali Çek Cumhuriyeti’nde kesinlikle görmeniz gereken yapıların arasında ilk sırayı hak ediyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?