GLOBAL NEWS

Trump FBI’ın Pasaportlarını Çaldığını İddia Etti

16 Ağu 2022

Geçtiğimiz günlerde eski ABD Başkanı Donald Trump’ın evine, Beyaz Saray’a ait belgeleri Florida'daki malikanesine sakladığı gerekçesiyle bir baskın düzenlenmişti. Trump, bu baskında FBI’ın 3 pasaportunu çaldığını iddia etti.

1 Bardak
Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Florida’da Mar-a-Logo bölgesindeki malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları tarafından düzenlenen baskınla aranmıştı. Operasyona tepki gösteren Trump, ekiplerin evindeki bir kasayı da açtığını iddia ederek, “Florida, Palm Beach'teki güzel evim Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI ajanı grubu tarafından baskın yapılıp işgal edildi. İlgili devlet kurumlarıyla çalıştıktan ve iş birliği yaptıktan sonra evime yapılan bu habersiz baskın gerekli veya uygun değildir. Kasama bile girdiler. Ülkemiz için karanlık zamanlar. Daha önce bir ABD Başkanının başına böyle bir şey gelmemişti”ifadelerini kullanmıştı. Operasyonun ise Trump'ın Beyaz Saray'daki görevi sırasında Florida'daki ikametgahına gizli kayıtları getirip getirmediğine ilişkin yürütülen bir soruşturmayla ilgili olduğu aktarılmıştı.
 
Açıklanan arama kararına göre soruşturmanın ‘Casusluk Yasası’nın ihlali kapsamında yapıldığı belirtildi. Bu karardan çok kısa bir süre önce avukatları da Trump’ın arama kararının içeriğinin kamuoyuyla paylaşılmasına itiraz etmeyeceğini söyledi. ABD’nde bir federal mahkeme eski başkanın evinde yapılan aramayla ilgili gizlilik kararının kaldırılmasına karar verdi. El konulan eşyaların neler olduğunu gösteren üç sayfa uzunluğunda bir belge de açıklandı. Bu belgeye göre, FBI, evden aralarında “çok gizli” olarak sınıflandırılmış belgeler dahil olmak bazı belge ve eşyalara el koydu. Evden alınanlar arasında 20 adet kutu, fotoğraf klasörleri ve Trump’ın müttefiki olan politik stratejist Roger Stone adına yazılmış bir af kararıolduğunu bildirdi. Belgelerin bazılarının çok gizli, bazılarının gizli ve bazılarının da özel olarak sınıflandırıldığı söyleniyor. Belgelerin içeriği hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi. Trump ise görevi kötüye kullandığı yönündeki iddiaları reddederken, belgelerin de gizli olmadığını söylüyor.
 
Donald Trump ise geçtiğimiz gün yapılan baskınla yeni bir açıklamada bulundu. Eski ABD Başkanı Donald Trump, Florida'daki malikanesine 8 Ağustos'ta FBI tarafından yapılan baskında pasaportlarının "çalındığını" öne sürdü. Trump, kendine ait sosyal medya platformu olan "Truth Social" adlı sosyal medya hesabından, "Vay! FBI tarafından Mar-a-Lago'ya yapılan baskında birinin de tarihi geçmiş olan üç pasaportum çalındı." ifadelerini paylaştı. Baskınının siyasi olduğunu savunan Trump, paylaşımında "Bu, ülkemizde daha önce görülmemiş düzeyde siyasi rakibe yapılan bir saldırıdır. Üçüncü dünya." nitelemelerine yer verdi. Trump'ın muhtemelen ABD vatandaşlarına verilen normal lacivert pasaport ile başkanlığı döneminde aldığı kırmızı resmi pasaport ve siyah diplomatik pasaporta sahip olduğu yorumları yapıldı. Trump'ın, pasaportları olmadan yurt dışına çıkamayacağına da işaret edildi.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?