Sputnik
GLOBAL NEWS

Trump: Bugün ABD için çok hazin bir gün

04 Ağu 2023

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2020 yılı seçimleri kapsamında kendisine yöneltilen suçlamaların görüleceği davanın ardından açıklamalarda bulundu.

1 Bardak
Anadolu Ajansı’nın haberine göre Donald Trump, 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla yürütülen 6 Ocak Kongre baskını soruşturmaları kapsamında kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili mahkemeye çıkmasının ardından "Bugün ABD için çok hazin bir gün" ifadelerini sarf etti. 
 
Dün gece saatlerinde basına yansıyan haberlere göre Eski ABD Başkanı Trump, Washington DC'deki bir federal mahkemede, 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla yürütülen 6 Ocak Kongre baskını soruşturmaları kapsamında kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Başkent Washington DC'de, 6 Ocak 2021'de saldırıların olduğu Kongre binasının hemen yakınındaki Elijah Barrett Prettyman adliye binasında hakim karşısında çıktıktan sonra Trump, yola çıkmak üzere uçağına binerken gazetecilere açıklama yaptı. Yerel saatle 15.30 civarında adliyeye gelen Trump'ın gözaltı uygulaması gereği içeride önce parmak izi alındı. Ardından hakim karşısına çıkan Trump kendisine yöneltilen 4 suçlamayı da reddetti.
 
Dün gerçekleşen mahkemede dikkat çeken bir diğer detay ise güvenlik önlemlerinin üst düzeydeki vaziyeti oldu. Dün gerçekleşen mahkeme hakim Moxila A. Upadhyaya huzurunda görülürken, bundan sonraki mahkemelerin eski ABD Başkanı Barack Obama'nın atadığı hakim Tanya Chutkan'ın huzurunda görüleceği biliniyor. Güvenlik önlemlerinin artırıldığı bilinen ve Eski Başkan'ın bu kez sanık olarak geleceği başkent Washington DC'deki adliye binasının çevresini oldukça kalabalık olan basın mensupları doldurmuş durumda. Gazeteciler mahkeme binası önünde sabahın erken saatlerinden itibaren gelişmeleri takip ediyor.
 
Donald Trump suçlamaları reddettiği duruşmanın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Trump, "Bugün ABD için çok hazin bir gün" ifadelerini kullanarak, başkent Washington DC'nin, kendisinin bıraktığı halde olmadığını belirtti. Yaşananların 'siyasi bir rakibe yönelik zulüm' olduğunu savunan Trump, "Bunun Amerika'da asla olmaması gerekiyordu" ifadesini kullandı. Trump, 2024 başkanlık seçimleri için kendisinin önde olduğunu belirterek, ABD Başkanı Joe Biden ve ekibinin kendisini yenemedikleri için siyasi zulüm yaparak aleyhinde dava açtıklarını öne sürdü. Trump, "Bunun ABD'de olmasına izin veremeyiz" sözlerini sarf etti. 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?