Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Tom Cruise Dosyası: Tarikat Bağlantıları, İlişkileri, Bilinmeyenleri
film hall
MAGAZİN

Tom Cruise Dosyası: Tarikat Bağlantıları, İlişkileri, Bilinmeyenleri

O, Hollywood’un en ünlü simalarından biri... Oynadığı filmlerle, yaşadığı ilişkilerle, evlilikleri ve boşanma hikâyeleriyle ve belki de en çok Scientology tarikatı ile olan geçmişiyle hâlâ magazin camiasının en popüler isimlerinden biri olmaya da devam ediyor. Bugüne kadar sayısız habere konu olan Tom Cruise’un hayatına dair pek bilinmeyen detaylara bir göz atmaya ne dersiniz? Hazırsanız, sizi ufak ufak Tom Cruise dosyamıza doğru alalım.

Yayın Tarihi :01 Tem 2022
Süre :2 Bardak

pinterest
Tom Cruise’un çoğu filminde canlandırdığı karakter bir kahramandır, insanlara yardım eder ve onları zor bir durumdan kurtarır mutlaka. Ancak 1996 senesinde başına gelen iki olayda, Tom Cruise bu sefer rol gereği değil, gerçekten bir kahraman olmuştu. İlkinde bir arabanın bir yayaya çarpıp kaçtığını gördü, yayanın başında bekleyerek onun ambulansla bir hastaneye götürülmesine yardımcı oldu. Daha sonra herhangi bir sağlık sigortası olmadığını öğrendiği yayanın hastane masraflarını karşıladı. İkinci olayda ise eski eşi Nicole Kidman’la birlikte bir yattaydı ve yakınlarındaki bir başka yat bir anda alev alınca Cruise yattakileri kurtarmak için bir bot gönderip beş kişiyi kurtardı.

style corriere
Tom Cruise’un Scientology tarikatının üyelerinden biri olduğunu pek çok insan biliyor, bilmeyenler için de yine bu durumun altını tekrardan çizmiş olalım. Bu tarikat için Tom Cruise’un bir mesihten farksız olduğunu bir diğer eski Scientology üyesi olan ünlü aktris Leah Remini’nin ağzından da duyduk. Yani söz konusu Tom Cruise olduğunda, tarikat elini taşın altına sokmaktan çekinmiyor. HBO’nun 2015 senesinde Sciontology hakkında hazırladığı belgeselde, tarikatın Tom Cruise’un gönül ilişkilerine de müdahale ettiğine dair bir kısım var. Öyle ki Tom Cruise’un “bir kız arkadaşa ihtiyacı olduğunu” söylemesi üzerine Nazanin Boniadi isimli bir Scientology üyesi tıp öğrencisi, kendisinin bu ihtiyacını ‘gidermek’ üzerine görevlendirilmiş. Genç kadın ailesinden ayrılıp tarikatın ünlü simalar için kullandığı merkeze taşınmış, o dönemlerde birlikte olduğu kişiden ayrılıp Tom Cruise’un gözüne hoş görünecek şekilde giyinip kuşanmaya başlamış. Bir süre Cruise ile yaşayan Boniadi, Tom Cruise’dan ayrıldığını kilise yetkililerinden biri olan ve çoğunlukla da ‘pis işleri’ yapması için görevlendirilen Tommy Davis’in haber vermesiyle birlikte öğrenmiş. Boniadi’nin bu süreçte cezalandırıldığı ve uzunca bir süre sıkıntılı işlerde çalışmak durumunda bırakıldığı iddia ediliyor. Eninde sonunda Boniadi de tarikattan ayrılmayı başarmış ve oyunculuk kariyerine adım atmış. Scientology tarikatı ise Tom Cruise’un romantik ilişkilerine bu tarz bir müdahalelerinin olduğu konusunu şiddetle reddediyor.

4eyes
Christian Bale’in 2000 yapımı “Amerikan Sapığı” filminde canlandırdığı Patrick Bateman karakteri için Tom Cruise’dan ilham aldığını biliyor muydunuz? Bale, Bateman’ın nasıl tasvir edilmesi konusunda filmin yönetmeniyle yoğun bir tartışma içindeyken şans eseri David Letterman’a konuk olan Tom Cruise’u görüyor ve onun nasıl büyük bir samimiyetle gülümserken bir yandan da bomboş gözlerle ekrana baktığını fark ediyor. İşte Tom Cruise’un bu “uzaylı hâlleri” Christian Bale’in dikkatini çekiyor ve filmdeki karakterini yaratırken ona ilham oluyor. Çok ilginç bir hikâye, sizce de öyle değil mi?

marca
Tom Cruise’un evlilikleriyle ilgili belki garip bir tesadüf diyebileceğimiz belki de tarikatın kuralları gereği gerçekleşmiş bir durumdan da bahsedelim. Tom Cruise, başından geçen üç evliliği de eşleri 33 yaşına geldiği zaman noktaladı. Gerçi boşanma işlemleri kesinleştiğinde Mimi Rogers da Nicole Kidman da 34 yaşlarına basmıştı ama olsun, ayrılık kararı aldıkları zaman her biri 33 yaşındaydı. Scientology tarikatı için 33 sayısı özel bir önem taşıyor; nitekim 33 onların nezdinde “Usta Öğretmen” statüsünde bir sayı. Fedakârlığı ve pozitif enerjiyi artırmayı temsil ediyor aynı zamanda sevgi yoluyla iyileştirici güçlerle ilgili. Bu ayrılık kararlarının 33’le bir bağlantısı var mı bilinmez ama değilse bile garip bir durum olduğu kesin. Bir diğer ilginç tesadüf ise Cruise’un her eşinin bir öncekinden tam 11 yaş küçük olması. Birbirinden 11 yaş küçük üç eşin yine 33 kapısına çıkması da yine epey ironik bir durum…

pantip
Ünlü şarkıcı ve oyuncu Cher ile Tom Cruise’un bir süre birlikte olduklarını ve Cher’in Tom Cruise’u âşıklar listesinde ilk beşte sıraladığını daha önce duymuş muydunuz? İlişki yaşadıkları dönemde Cher 38 ila 39 yaşlarındayken Tom Cruise da henüz 20’li yaşlarının başındaydı. İkili ilk olarak Sean Penn ve Madonna’nın düğününde bir araya geldiler, daha sonra ise Beyaz Saray’daki bir etkinliğe katılarak ilişkilerini resmiyete döktüler. O zamanlar genç ve utangaç bir delikanlı olan Cruise, bu çekingen hâlleriyle Cher’in kalbini çalmayı başardı ancak birkaç aylık birlikteliğin ardından, Tom Cruise’un “Paranın Rengi” filminin çekimleri devam ederken ilişkilerini sonlandırdılar.

Yukarı Kaydır