Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Toksik Motivasyonları Anlama Rehberi
unsplash
WELLNESS

Toksik Motivasyonları Anlama Rehberi

Dijital bir çağda yaşıyoruz. Tüm eylemlerimiz kayıt altında. Herkes bireysel bir dönüşüm içerisine de girdi. Yoga, meditasyon, içsel dönüşüm, doğanın gücüyle terapi, nefes terapisi, şaman terapisi sessizlik yemini vs. Kim bilir daha ne tür aydınlanma hareketleri var bilmediğimiz. Şu konuya açıklık getirmek gerekir ki, yazımız tamamen genellemeler üzerine ve insanların hem psikolojik hem de maddi olarak sömürüldüğü oluşumlar hedef alınmaktadır. Bu konuda anlaştığımıza göre muzdarip olduğumuz konu yani toksik motivasyonlara dönebiliriz. Tüketimin ele geçirdiği insanlarımız metropollerde kendi yarattıkları hapishanelerinde depresif bir şekilde yaşamaya başladı. Son on yıldır değişen ekonomi, sürekli maruz kaldığımız psikolojik savaşlar, bitmeyen pandemi kısıtlamaları içinde bulunduğumuz durumları pek de kolaylaştırmıyor. Peki, bizler bu durumda ne yapıyoruz? Yüzümüze kocaman bir gülücük koyup, sabah kahvemizi yudumladıktan sonra sevgili güneşimizi selamlıyor, duşumuzu alıyor ama aynı zamanda hiç yorulmadan işe gidiyoruz. Size de biraz fazla geldi değil mi?

Yayın Tarihi :28 Eki 2021
Süre :3 Bardak

unsplash
Nedir Bu Toksik Motivasyonlar?

Kişisel gelişim çılgınlığı 90’lı yılların sonundan beri ivme kazanarak artmaya devam ediyor. İnsanların bilinçli ya da bilinçsiz -ki çoğu insanın bilinçsizce – uyguladığı motivasyon teknikleri, aslında psikolojik olarak zarar verebilecek ve hatta ciddi psikolojik rahatsızlıkları tetikleyebilecek türden düşünce yapısını barındırabiliyor. Şunu da unutmamak gerekir ki her olumlu düşünce kötü değildir.

Washington Üniversitesi Psikoloji Ana Bilim Dalı Profesörü Tabitha Kirkland toksik motivasyonu tam olarak şu sözlerle tanımlıyor; “Toksik olumlama, bireyin empati kurmadan karşı tarafın olumsuz duygularını kabul edip sebebini araştırmak yerine yok saymasını ve olumlu duygularla değiştirmesini söyler.” Amerika’da ortaya çıkan “think positive” akımı, çılgınca tüketimi de destekleyerek insanlara ihtiyaçları olmadığı halde etkinliklere katılma ya da katılmasa da bu etkinlikler için para harcama telkinleri veriyor. Duygularımız söz konusu olduğunda da hepimiz bir parça inanıyoruz bu tür telkinlere. Bu noktada olumlu telkinlerle toksik (zehirli) motivasyonları birbirinden ayırabilmek önemli. 

unsplash
Duygularımız bizi tamamlayan ve hayatımıza yön veren önemli olgulardır. Yani tüm duyguları hissedebilmemiz ve hatta bunları yansıtabilmemiz de o derece önemlidir. Toksik olumlama ya da motivasyonlar da işte tam bu noktada kendini belli ediyor. Duyguları olumlu ve olumsuz olarak kesin bir şekilde ikiye ayırıp bunlardan sadece “olumlu” olanları benimsememiz salık veriliyor. Özünde kötü bir niyet barındırmayan bu tür olumlama ve motivasyonlar, bir süre sonra maruz bırakılan insanda daha derin yaralar açmaya başlayabiliyor. 

unsplash

Toksik Motivasyonlar Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?


Birçoğumuz olumsuz durumlarla nasıl başa çıkabileceğimizi ya da üzüntü verici bir haberi nasıl karşılamamız gerektiğini bilemiyoruz. Tabiri caizse elimiz ayağımıza dolanıyor ve durumu daha da berbat bir hale getirebiliyoruz. Bu gayet normal ve insani bir durumdur. Fakat böyle bir durumda önemli olan size güvenen insanların size olan tepkilerine nasıl cevap verebildiğinizdir. Olayı örneklememiz gerekirse; bir dostumuz bize kalabalık içerisinde kendisini ne kadar savunmasız hissettiğini ve sürekli paniklediğini anlattı. Eğer tepkimiz dostumuzun paylaştığı duyguları görmezden gelerek “daha iyisini yapabilirsin” minvalinde tek taraflı bir konuşmaya dönüşüyorsa, tebrikler toksik motivasyonu başarıyla gerçekleştirdiniz. Çünkü böyle bir durumda empatiyi öne çıkararak karşı tarafın duygularını araya hiçbir yorum karıştırmadan paylaşmasını sağlamak daha doğru bir harekettir.

unsplash
Eğer bir ebeveyn iseniz, toksik motivasyonlar çocuğunuzla ilişkinizi ciddi bir şekilde etkiler. Söz gelimi çocuğunuzun size duygularını anlatmasına engel olabilir hatta onun güven duygusunu yitirerek sosyal hayatında sorunlar yaşamasına neden olabilirisiniz. Çocuklarınızın cinsiyet rollerini üstlenirken de bu tür toksik motivasyonlara uğramalarına neden olabilir, yetişkinlik döneminde ilişki kurmalarında sorunlara sebep olabilirsiniz. 

Kısacası olumsuz duyguların görmezden gelinmesi ya da bastırılarak olumlu düşünceye odaklanılması ileride daha da kötü hissetmenize neden olacaktır. Olumsuz bir duygu asla yok olmaz çoğalarak size geri döner. Tüm duygularımız hayatımızın şekillenmesinde kendi rollerini yerine getirmektedir. Mutluluk bir duygu olduğu kadar öfke de bir duygudur. Ve duyguların kesinlikle cinsiyeti yoktur. Sizi sizden başkası tam olarak anlayamayabilir ama iyi bir dinleyici size olumsuz duygularınızı yönetebilmekte ve onların sebebini anlamanızda yardımcı olacaktır. Şimdi derin bir nefes alın ve bilgiyi hanenizden eksik etmeyin. Bilginin ışığı bizimle olsun sevgili okur!

Yazıda https://tabithakirkland.com/ adresinden faydalanılmıştır.
Yukarı Kaydır