pexels
ZOOM

Tokalaşma Şekli Karakteri Ele Verir mi?

09 Oca 2022

Beden dili, ruh hâlinin bir yansımasıdır ve siz konuşmadığınızda, sizin hakkınızda karşı tarafa çok şey söyler. Basit bir selamlaşma, örneğin el sıkışma bile içinde pek çok mesaj barındıran bir bedensel etkileşimdir. “İnsan bir tokalaşmanın altında bu kadar çok anlam arar mı? Alt tarafı birinin elini sıkıyorsun yani, ne bu tantana!” dediğinizi duyar gibiyiz şu an. Ama emin olun, bu yazının devamını okuduğunuzda artık böyle düşünmeyeceksiniz. Üstelik bu taktiklerden bazılarını kulağınıza küpe etmenizde fayda var, karşı tarafa tek kelime etmeden bir şeyler anlatmak istediğinizde çok işinize yarayacaktır, bizden söylemesi. Bakalım, tokalaşma şekliniz karakterinizle ilgili ne gibi ipuçları veriyormuş…

pexels
Bu içerikte dünya liderlerine fazlasıyla yer vereceğiz, onu baştan belirtelim. Çünkü birbirleriyle yaptıkları görüşmelerde mutlaka basın mensupları da bulunduğundan ve yan yana geçirdikleri her saniye kayıt altına alınıp incelendiğinden, özellikle bu anlarda dünyaya verilen mesajlar büyük önem arz ediyor. Ülkeler birbirine karşı üstünlük mü kurmak istiyor, kendini onunla eşit mi görüyor, varlığını görmezden mi geliyor, en iyi etkileşimleri bu tarz buluşmalarda görmemiz mümkün.

pexels
İlk olarak her iki tarafın da baskın karakterli olduğu ve birbirinin üzerinde üstünlük kuramadığı tokalaşma şekline bakalım. Burada iki alfa karakterimiz de gövdesini sağlam tutup tek elini kullanarak karşısındakinin elini hafifçe sıkmak suretiyle, karşı tarafın gözlerinin içine bakıyor. Buram buram öz güven kokan bu tokalaşma şeklinde her iki kişi de diğerinin eşliğinden memnun ve onu eşiti olarak görüyor.

pexels
Bir tarafın diğerine “Seni çok iyi anlıyor ve seninle empati kuruyorum, kıymetimi bil canısı!” mesajını verdiği iki elle tokalaşma şeklinden bahsedelim şimdi de. Burada karşınızdaki kişi elinizi iki elinin arasına alıp avuçlarıyla elinizi bütünüyle kavrayarak tokalaşıyorsa, bu sizi umursadığını, dinlemeye hazır olduğunu ve destek vermek için yanınızda olacağını anlatmak isteyen bir tokalaşmadır. Tabii, bunun bakışlarla desteklenişi de önemlidir; zira o empati duygusu bizzat kişinin bakışlarından da yansıyacaktır.

pexels
Bir diğer tokalaşma şeklimiz, birinin diğerine kendini üstün hissettirme çabası neticesinde ortaya çıkan “burada kontrol tamamen sende" tokalaşmasıdır. Karşınızdaki kişi avucunuzu kavrayıp elinizin tersi üstte kalacak şekilde konumlandırmışsa bu sizi desteklediği ya da kontrolün sizde olduğunu hissetmenizi istediği anlamına gelir. Bu tarz tokalaşma şekilleri genellikle taraflardan biri gergin ve ne yapacağını bilemez hâldeyse tercih edilir. Böylelikle ona güvende hissetmesini, bir sorun olmadığını ve ona destek olacağınızı göstermiş ve onu rahatlatmış olursunuz. Yeni tanıştığınız birinin beden dili benzer belirtiler gösteriyorsa, kendisini bu basit tokalaşma şekliyle rahatlatabilirsiniz.

pexels
Bir elle tokalaşırken diğer elinizi karşı tarafın bileğine, dirseğine veyahut da omzuna doğru konumlandırırsanız, bu kez de karşınızdakine “Canım benim, artık ilişkimizi bir tık ileri taşıyabilir miyiz? Tabii, senin için de uygunsa!” mesajını vermiş olursunuz. Karşınızdaki kişinin hangi konumda olduğu fark etmez bu arada; gerek özel ilişkilerinizde gerekse profesyonel ilişkilerinizde bu, her türlü samimiyeti artıralım anlamına gelir. Ancak bu tokalaşma şeklini en azından bir süredir tanıdığınız ve aranızda belli bir muhabbet olan kişilerde uygularsanız etkili olacaktır. Yeni tanıştığınız insanlarla aynı etkiyi yaratacak bir tokalaşma şekli değildir, haberiniz olsun.

pexels
Son olarak, karşınızdaki kişiye meydan okumak isterseniz hangi tokalaşma şeklini seçmeniz gerektiğinden bahsedelim. Bu tokalaşma şeklimiz biraz haşin ve sert bir tokalaşma. Ama tokalaştığınız kişiye “Hadi gel üstüme, korkmuyorum!” gibi bir mesaj vermek için de biçilmiş kaftan. Karşı tarafın elini sertçe kavrayarak hafif baskı uyguladığımız, insana sanki elini kıracakmış gibi bir hissiyat veren bu tokalaşma şekliyle ona herhangi bir olumlu yanıt vermeyeceğinizi ve yolunuzdan dönmeyeceğinizi gösterebilirsiniz. (Elbette şiddete sonuna kadar karşıyız, çok ihtiyaç duymadıkça bu tokalaşmayı pek kullanmayın o yüzden.)

Evet artık taktikleri aldığınıza göre şimdi uygulama zamanı! Yapmanız gerekeni biliyorsunuz, hedefe odaklandınız, elinizi hafifçe karşı tarafa doğru uzattınız ve bum! Tek kelime bile etmeden söylemek istediğiniz şeyi söyleyin...
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?