Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Titanik'ten Çıkarılan İlginç Eserler
https://unsplash.com/
SCOPE

Titanik'ten Çıkarılan İlginç Eserler

Bundan 110 yıl önce, ilk seferinin dördüncü gününde feci bir biçimde Kuzey Atlantik Okyanusu’na gömülen Titanik’ten, Hollywood sayesinde haberi oldu çoğumuzun. 1997 yılında çekilen film, gemide yaşanan dillere destan aşkı, müthiş bir oyuncu kadrosu ve harikulade bir senaryoyla hafızalarımıza kazımıştı. O tarihten bu yana Titanik ile ilgili her türlü haber, bir biçimde dikkatimizi çekmeyi başarıyor. Geminin enkazının 1985 yılında ilk kez keşfedilmesinin ardından enkaz alanına yedi ayrı sefer düzenlendi ve beş bin beş yüzden fazla eser, okyanusun derinliklerinden kurtarıldı. İşte bizi alıp o dönemin büyüsüne ve yaşanan trajediye götüren eşyalardan bazıları:

Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

https://i2-prod.mirror.co.uk/
Timsah Derisinden Çanta

Titanik’e binenler arasında İngiltere’de milyoner bir şapkacı olan Marion Meanwell de vardı. gemi enkazından kurtarılan lüks timsah çanta ona aitti. Aslında Bayan Meanwell’in Titanik’te olmaması gerekiyordu. Kızı ve torunlarıyla birlikte yaşamak için ABD'ye taşınan Meanwell, seyahat etmesi gereken diğer gemi hizmet dışı kaldıktan sonra Titanik’ten üçüncü sınıf bir bilet kaptı ve okyanusun karanlık sularına doğru yolculuğuna da bu şekilde başladı. Meanwell’e ait çantadan, evlilik cüzdanı ve bazı belgeler çıktı. Kalınlığı ve kalitesiyle dikkat çeken timsah derisi çanta, bu belgeleri okyanusun derinliklerinde, başarılı bir şekilde korumuştu. 

https://pbs.twimg.com/
Parfüm Şişeleri

2000 yılında gerçekleştirilen bir kurtarma görevinde, gemi enkazından bir deri kese çıkarıldı. Kese açıldığında yoğun bir koku tüm laboratuarı sarmıştı. Ortam bir anda Edward dönemi parfümüyle dolmuştu. Kese, Titanik’te yolculuk ederken 47 yaşında olan parfüm üreticisi Adolph Saafeld’e aitti. Toplam 62 tane parfüm örneğinin bulunduğu kesedeki şişelerin bir kısmı kırıktı. Saafeld, felaketten kurtulmayı başaran az sayıdaki kişiden biriydi. Ancak kaçarken keselerini geride bırakmıştı.  

Okyanusun derinliklerinden çıkarılan kokular ise ikinci bir hayata kavuştu. Parfümler yeniden yaratıldı. Kızarmış gül, saf kehribar, limon ve neroli yağı kokusuna sahip Legacy 1912’nin ambalaj tasarımı da enkazdan çıkarılan bir kapıdan esinlenilerek yapıldı.

https://www.titanicuniverse.com/
Bronz Bir Kerûbî

Hıristiyan ikonografisinde sıklıkla resmedilen melek figürü kerûbî, Titanik’e ait enkazdan çıkan eserler arasında yer alıyor. Geminin merdivenlerinden birindeki bir aydınlatma armatüründen geldiğine inanılan bronz bir melek… Bronz melek figürünün, birinci sınıftaki büyük merdivenin üst katından geldiği, çünkü ana merdiven sahanlıklarındaki meleklerden daha küçük olduğu düşünülüyor. Heykelin hem meşalesi, hem de (direğinden sökülürken kaybolmuş olma ihtimali yüksek olan) sol ayağı yoktur.

https://www.encyclopedia-titanica.org/
Bilezik

15 ayar pembe altından ve üzeri pırlantayla kaplı olan bu bileziğin üstünde “Amy” ismi yazıyor. Bileziğin, yolcuların kıymetli eşyalarının saklandığı çantaya bırakılmış olabileceği düşünülüyor. Sahibi hiçbir zaman net olarak belirlenemedi, ancak genel görüş bileziğin, üçüncü sınıf yolculardan biri olan Amy Stanley’e ait olacağı yönünde. Zira gemideki yolcular arasında Amy ismine sahip tek kişi o gibi görünüyor. Amy Stanley, felaketten sağ kurtulan kişiler arasında yer alıyor. 

https://upload.wikimedia.org/
Bronz Güverte Zili

Bu zilin hikâyesi ilginç. Zira RMS Titanic Inc. tarafından kurtarılan eserler arasında yer alan zilin (güverte çanı), Frederick Fleet isimli bir gözetleme görevlisi tarafından, buzdağı görüldüğü anda çalınan zil olduğu düşünülüyor!

https://i.pinimg.com/
Melon Şapka

Enkazdan kurtarılan diğer pek çok eserin aksine söz konusu melon şapka herhangi bir çantanın ya da sandığın içinde korunmamış. Ancak yine de enkazdan çıkarıldığında epeyce iyi durumdaydı. 1993 yılında kurtarılan şapka, dönemin erkek modasını temsil eden gösterişli bir aksesuardı. Şapkanın durumundan yola çıkarak dönemin tekstil sektörünün epeyce kaliteli ürünler verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. 

https://i.pinimg.com/
Yün Yelek

Titanik felaketinde hayatını kaybeden üçüncü sınıf yolcu William Henry Allen’a ait olan yün yelek, yine Allen’a ait botlarla birlikte kurtarıldı. Yeleğin, William’ın bavulundan çıktığı belirtiliyor. 

https://culturacolectiva-cultura-colectiva-prod.cdn.arcpublishing.com/
Margeret “Molly” Brown’un Kolyesi

Yaklaşık 20 bin dolar değerinde (günümüzün yaklaşık 539 bin dolarına denk geliyor) olduğu belirtilen kolyenin, kocası madencilik endüstrisinde çalışan Margeret Brown’a ait olduğu düşünülüyor. 1913’te Brown, felakette kaybedilen mallar için 27.88 dolarlık sigorta talebinde bulunmuştu. Kaybolduğunu iddia ettiği eşyalar arasında iki çift terlik, bir adet kürk ve 14 adet şapkayla birlikte söz konusu kolye de vardı.

Kaynak:
https://www.mentalfloss.com/posts/titanic-shipwreck-recovered-artifacts
Yukarı Kaydır