Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Tiplerine Göre Burnout İçin Çözüm Önerileri
Pexels
BUSINESS

Tiplerine Göre Burnout İçin Çözüm Önerileri

Söz konusu burnout yani sıklıkla duyduğumuz tükenmek ya da tükenmişlik olduğunda her birimizin uygulayabileceği belli başlı çözüm önerilerinden bahsetmek mümkün. Bu öneriler genel itibariyle oldukça işlevsel olsa da, ne tür bir tükenmişlik deneyimlediğinizi kavramak ve buna göre özelleştirilmiş çözümleri uygulamak çok daha işlevsel olabilir. Bu yazıda tükenmişliğin tiplerine göre farklı çözüm önerilerine denk gelebilirsiniz.

Editör :Miray Gülsoy
Yayın Tarihi :12 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak
Tükenmişliği (burnout) yaygın olarak tek bir biçimde tanımlasak da farklı türlerde burnout tipi bulunuyor. Her biri birbiriyle pek tabii ortak özellikler taşısa da, birbirlerinden ayrıştıran özellikleri de bulunuyor. Deneyimlediğiniz tükenmişliğin hangisi olduğunu belirleyebilirseniz, bunun için özelleştirilmiş çözüm önerilerini uygulamak çok daha işlevsel olabilir. “Tükendim! Ama Nasıl? Burnout’un 3 Tipi” yazısında tükenmişliğin tiplerini ayrıntıları ile inceleyebilirsiniz.

Aşırı Yüklenme Tükenmişliği

Adından da anlaşılacağı üzere, kendimize fazlasıyla yüklendiğimizde aşırı yüklenme tükenmişliğini deneyimliyoruz. Kaldırabileceğimizden fazla sorumluluk üstlendiğimizde, uzun saatler çalıştığımızda, iş ve kişisel yaşam arasında bir denge kalmadığında kolaylıkla tükenebiliyoruz.

Pexels
Çözümleri


Pek çok insan zorlu duygularını düzenlemek için kendini işine kaptırabiliyor. Bu da bir zaman sonra herhangi bir bağımlılıkta olduğu gibi yarardan çok zarar vermeye başlıyor. Bunun için daha sağlıklı yöntemler keşfetmek ve özellikle de yetersizlik hissi ile baş etmeyi öğrenmek için çalışmalar yapmayı deneyebilirsiniz.

Fazla çalışmak yerine daha kısa zamanda akıllıca çalışmayı öğrenmek üzere pratik yapabilirsiniz.

Yaşamın iş dışında kalan zamanlarına daha fazla zaman ayırmak için çabalayabilirsiniz. Örneğin ilgi alanlarınıza, kendinize, arkadaş ya da ailenize haftada en az iki defa vakit ayırmak iyi bir başlangıç olabilir.

İş etrafında şekillenen yanlış ve olumsuz inançlarınızı anlamak ve yeniden şekillendirmek için çalışabilirsiniz. Bunun için içinizdeki negatif seslerle baş etmeyi öğrenmek üzere pratiklerden faydalanabilirsiniz.
Yeterince Zorlanmama Tükenmişliği

Sanılanın aksine yalnızca çok çalıştığımızda değil, dilediğimiz gibi çalışmadığımızda da tükenebiliyoruz. İşimizden doyum almadığımızda, görevlerimiz yeteri kadar zorlayıcı ya da öğretici gelmediğinde, yeterince zorlanmama tükenmişliği yaşıyoruz.

Çözümleri

Böylesine bir düzende çalışmak oldukça motivasyon düşürücü olabileceği için yeni şeyler öğrenmek için kendinize net bir hedef koyabilirsiniz. Örneğin “Önümüzdeki ay boyunca x konuda y seviyeye geleceğim.” gibi bir hedef belirleyerek yitirdiğiniz motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Kendi iş tanımınız içerisinde yeni tanımlar yaratabilirsiniz. İşiniz ile ilişkili olan fakat direkt iş kalemleriniz arasında yer almayan konularla ilgili çalışmalar yaparak yöneticileriniz ile paylaşabilirsiniz. Bunun için kendi işinizi ve geliştirilmesi gereken alanları gözlemleyebilirsiniz. Bu alandaki problemler ne? Neler geliştirilebilir? gibi sorular fikir verici olabilir.

İhmal Tükenmişliği

Sistematik olmayan bir iş yerinde çalıştığınızda ihmal tükenmişliği deneyimleme ihtimaliniz de artıyor. İş kalemlerinin belirsiz olduğu, eksik yönlendirmelerin olduğu ya da çalışanların belli bir çerçeve etrafında yönetilmediği iş yeri çalışanları bu türde bir tükenmişliği deneyimleyebiliyor.

Çözümleri 

İş yerinde keskin sınırlar koymak üzere pratik yapabilirsiniz. İş tanımınızı belirleyerek size verilen görevler arasında hangilerinin bu tanım içerisine girdiğine ve girmediğine karar verebilirsiniz. Böylelikle nelere “Hayır.” demeniz gerektiği konusunda de net bir fikre sahip olabilirsiniz. 

İş yerindekilerle daha açık ve net bir iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Bilmediklerinizi sorabilir, size verilen işleri açıkça anlatmalarını isteyebilirsiniz. 

İş yerinde yaşadığınız zorlu duyguları öğrenme alanları olarak değerlendirip bunları işinize yarar biçimde şekillendirmeye çalışabilirsiniz. Hangi ihtiyaçlarınız karşılanmıyor? Ne tür bir çalışma ortamına ihtiyaç duyuyorsunuz? gibi sorular üzerine düşünerek iş yaşantınızdan beklentilerinizi daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz. 
Yukarı Kaydır