Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
KÜLTÜR/SANAT

The Terminal List: Parçalanmış Hafıza

06 Ara 2022

Galaksinin Koruyucuları serisiyle tanınan Chris Pratt’in ana karakter James Reece’i canlandırdığı Amazon Prime dizisi İnfaz Listesi (The Terminal List) askeri bir komployu odağa alan ve parçalanmış bir hafızanın gelgitlerini yansıtan sürükleyici bir yapım. Beklenti doğru ayarlandığında, oldukça keyif verebilir. Tabii bu eksikleri olmadığı anlamına gelmez... Yine de sekiz sezonluk ilk sezonuyla ilgiye değer bir iş var karşımızda.

imdb

Komploların Cazibesi


Seyirciler nezdinde komplo temalı içeriklerin güçlü bir cazibesi olduğunu söylemek mümkün... Komplolar üzerinden teoriler üretilen, seyircinin devamlı tetikte beklediği, şüpheye düştüğü yapımların, bir de anlatıya uygunluğa göre gerilimi, dramatik çatıyı güçlü bir şekilde kurulduysa izleme keyfi daha da artar.

Hatta ve hatta, alınan keyif ölçüsünde kimi eksiklikler, klişeler yok sayılabilir.

2022 yapımı Amazon Prime dizisi İnfaz Listesi’ni de ilk etapta bu tarz bir anlatı şeklinde tanımlayabiliriz...

imdb
Yanlış giden bir sınır dışı operasyon sonrasında James Reece (C. Pratt) tüm ekibini kaybetmiş, kalan son takım üyesi de intihar etmiştir. Reece bir yandan bu baskıyla uğraşırken diğer yandan olan bitenle ilgili hatıralarıyla mücadele etmektedir. Zira operasyondan sonra Reece eskisi gibi değildir.

Hafızası hasar alan Reece tek bir şeyden emindir: Operasyonda tuzağa düşürülmüşlerdir, üstüne üstlük operasyon raporlarıyla, raporlara referans olan ses kayıtlarıyla, Reece’in hatırladıkları arasında büyük farklar vardır.

Fakat hem operasyonda sözde yaşananlar hem de Reece’in durumu onun neredeyse kimseyi ikna edememesi anlamına gelir.

Bir komplo varsa dahi, Reece bu komployla tek başına yüzleşmelidir.

imdb

Pratt Etkisi


İnfaz Listesi gücünü büyük ölçüde başrolünün performansına bağlayan bir seri. James Reece hafızası hasarlı, travmalarla boğuşan, gerçeklikteki dengesini kaybeden bir isim. Kısacası, nispeten katmanlı bir karakterin hikâyesine eşlik ederiz.

Doğal olarak karakteri canlandıran Chris Pratt’in oyun gücü seyir keyfini belirleyici noktalardan biri haline dönüşür.

Galaksinin Koruyucuları’nda Star-Lord gibi alaycı, yaralarını gizleme meylindeki bir karakterin zıttı sayılabilecek bir rol James Reece rolü. Bir defa daha ciddi, oturaklı... Ayrıca psikolojik derinliği de yabana atılacak cinsten değil.

Oyuncuların bir parça da olsa (neticede dizi aksiyon türüne de dahil) sınayabilecek böylesi tercihlerin değerli olduğu fikrindeyim. Oyuncuların zaman zaman kendilerini sınamaları, tek kalıba sıkışmalarının önüne geçme çabaları önemli.

Evet İnfaz Listesi Pratt penceresinden fazla zorlu sayılmasa da bir sınav ve oyuncunun beklentileri karşılayabileceğine inanıyorum. Reece’in zorlu yolunu ölçülü bir performansla seyirciye aktarabilmiş. Bunu yaparken de inandırıcı bir karakter portresi ortaya çıkarabilmiş.

imdb

Artılar


Chris Pratt, Constance Wu, Taylor Kitsch, Riley Keough, Arlo Mertz, Jeanne Tripplehorn, Jared Shaw, JD Pardo gibi isimlerin rol aldığı İnfaz Listesi’nin en önemli artılarından ikisi; gizem dozuyla alakalı matematiği dengeli bir şekilde kurması ve Reece’in psikolojisini, hafıza hasarını yansıtan (hatta bir kuş metaforu da geçer) sahneler.

Dizinin sürükleyiciliğini sağlayan ana damar; komploya dair gizemin yavaş yavaş dağılması. Sekiz bölümlük kısa sayılabilecek bölüm sayısına karşın hikâyede asla acele edilmez. Operasyonda tüm askerlerini kaybeden, olan bitene anlam veremeyen, hatırladıklarıyla ona aktarılanlar uyuşmayan Reece komplodan emin olur olmaz; ilk bölümden itibaren hedefine adım adım yaklaşır.

Ve tabii; hedefi beklediğinden büyüktür...

Görünen o ki komplo büyük ölçekli bir şirketten Savunma Bakanlığına dek uzanmaktadır...

imdb
Gelelim ikinci önemli artıya...

Reece tarzı bir karakteri yansıtırken kurulan görsel dilde, sahnelerin inşa edilmesinde dikkatli bir yaklaşım şarttır. Dengeyi bozmak, karakteri karikatürize hale getirebilir.

İnfaz Listesi gerçekliği bozduğu, Reece’in travmalarıyla, korkularıyla yüzleştiği, örneğin o an bulunduğu yerden bir anda geçmişte yaşadığı bir olaya geçtiği, geçmiş ile şimdinin iç içe girdiği sahneleri kararında kullanarak izleme keyfini artırırken, Reece’e de çok boyutluluk katar.

Biz bu sahnelerde ana karakterin psikolojisine tanıklık ederiz...

Başka artılardan da söz etmek mümkün. Taylor Kitsch göründüğü her sahneyi renklendirirken, aksiyon sahnelerinin de iyi işlediğini altını çizebiliriz. Üstelik aksiyon sahne sayılarında, sürelerinde de dozajın aşılmaması seyircinin komploya odaklanabilmesinin önünü açar.

imdb

Ufak Tefek Aksamalar


Serinin artıları dışında ufak tefek aksamalarından, işlemeyen unsurlarından da konuşmalıyız... Bu unsurlardan çokça göze çarpanı, sanki ilk iki bölümde yaratıcıların hikâye tonunun ne tarafa doğru gideceğine tam karar verememesidir.

Reece’in anlattıklarının mı ona anlatılanların mı gerçek olduğu konusunda şüphelerimiz güçlü değildir. Muhtemelen çabucak Reece’in tarafını tutarız. Bu, yaratıcıların bir tercihi olsa da hikâye ve Reece’in durumu göz önüne bulundurulduğunda, kişisel olarak olsa da güçlü şüpheler hissetmek, gerilimin bir kaynağının da bu şüpheler olmasını beklerdim.

Söylediğim üzere bunu kişisel bir beklenti olarak da varsayabiliriz. Ancak, dizinin ilk bölümlerinde bir şüphe havası yaratılmaya çalışılıp başarılamamış izlenimine kapılabilirsiniz. Ne zaman ki olan bitenle ilgili ufak tefek soru işaretleri yok olur, komplodan tamamen emin hale geliriz, şüphe komplonun içinde kimler var sorusuna yönelir, İnfaz Listesi ritmini iyice bulur.

imdb

Son Söz


İnfaz Listesi komplo odaklı seyirliklerden, aksiyon-gerilim türünden hoşlananların hızlıca tüketebileceği ve keyif alabileceği bir seyirlik. Kesinlikle önerilir...

Keyifli seyirler.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?