Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
The Mandalorian İncelemesi
IMDb
KÜLTÜR/SANAT

The Mandalorian İncelemesi

Disney+’ın online dizi/film platformu olarak yayın macerasına başladığı ilk dönemlerde Netflix ve diğer rakiplerine karşı elindeki en güçlü kozlardan biri oldu Star Wars evreninin yeni dizisi The Mandalorian. Yeni dediğimize bakmayın, iki sezonu devirdik hep birlikte. The Mandalorian, Star Wars’un ağzımızda kekremsi bir tat bırakan son filmlerinden sonra ilaç gibi geldi ve hem bu evrenin aşığı olan bizler için keyifli bir seyirlik oldu hem de Disnet+’ın hiçbir platformdan geri kalmayacağının da sinyallerini çaktı. Peki, biz iki sezonu ekrana gelmiş olan The Mandalorian’dan neler beklemeliyiz?

Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

nytimes
The Mandalorian’la alakalı haberler ilk kulağımıza geldiği zaman çok umutluyduk çünkü serinin yaratıcılığını üstlenen kişi Marvel Sinematik Evreni’nden tanıdığımız Jon Favreau’nun bizzat kendisi idi. Bu sebeple ortaya izleyiciyi tatmin edecek bir iş çıkacağını düşünüyorduk ki bu düşüncemizde haklı çıktık. Bildiğiniz gibi, Star Wars evreninin “babası” olan George Lucas “galaktik western” olarak adlandırabileceğimiz bir hikâyeyi beyaz perdeye taşıdı ve hikâye aslında başarını bu temele borçlu. Ne zaman ki filmler yeni hikâyelere ve yeni karakterlere doğru evrildi, işte o zaman işler biraz sarpa sarmaya ve eski tadı vermemeye başladı. Son filmlerin zihnimizde yeterince yer edinememesinin ve eskiye duyduğumuz özlemin başlıca sebebi de bu zaten. The Mandalorian ise tam da bu basit denklemi yeniden oluşturup önümüze sunan ve orijinalin keyfini yaşatan bir iş olmuş.

polygon
The Mandalorian, Star Wars: Episode IV-Return of the Jedi (Yıldız savaşları: Bölüm IV-Jedi’ın Dönüşü) filminin geçtiği dönemin beş yıl sonrasından başlıyor. Hikâyemizin esas kahramanı ise Yeni Cumhuriyet’in ulaşamadığı yerlerde takılan Mandalorlu bir ödül avcısı. Mandalorlar, Eski İmparatorluk döneminde Mandalore isimli bir gezegende yaşayan ve yaşam mottosunu “savaşmak” üzerine kuran bir halk. Eski İmparatorluk’un yıkılışı sırasında Jedi’lar ile savaşmışlar, Klon Savaşları sırasında ise Darth Maul Mandalore gezegenini ele geçirmiş, bu sebeple soyları tükenme noktasına kadar gelmiş. Kalan az sayıda kişi yerini yurdunu terk edip dört bir yana dağılmış, işte bu süreçte de bizim Mandalorlu çıkıyor sahneye. Hayatını kazanmak için ödül avcılığı yapan kahramanımız görür görmez herkesin sevgilisi olan Bebek Yoda’nın peşine düşüyor. Ama bu süreç elbette onun için beklenmedik bir yere evriliyor ve bu bebekle bizim ödül avcısı arasında duygusal bir bağ oluşuyor, tabiri caizse bir baba-çocuk bağı.

den of geek
Star Wars külliyatına tamamıyla hâkim ve bu hakimiyeti de hakkıyla kullanan bir yapım var karşımızda. The Mandalorian’ın Star Wars evreninin hak ettiği kalitede olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dedik ya, bu dizinin yaptığı en iyi iş karmaşık olaylar peşinden koşmak değil de basitliğin zenginliğinden faydalanmak. Bir yapımı seyirlik kılan şey çok fazla karakter, çok fazla mekân ya da kompleks kurgular oluşturmak değil, insanlığın ortak paydada buluştuğu basit duyguları hakkını vererek anlatmak. The Mandalorian hem bir halkın hem de bu halkın bir mensubu olan tek bir kişinin bakış açısına odaklanabiliyor ve hikâyeyi duygular üzerinden zenginleştirerek keyifli hâle getiriyor.

star wars wiki
Hikâyemizin ana karakteri olan Mandalorlu ödül avcısı rolünde Game of Thrones serisinden de tanıdığımız bir isim olan Pedro Pascal var. Ahlaki değerleri konusunda bizi zaman zaman şüpheye düşürse de savaş yetenekleri konusunda zerrece şüphe duymadığımız, yetenekli bir yalnız “kovboy” kendisi. Bölümler yaklaşık 35-40 dakika sürüyor ve insanı sıkmadan ilerliyor, çok kısa olmadığı için tadını da ağzımıza çalmadan bırakmıyor. Görsel efektler ve müzikler hakkında konuşmaya gerek bile yok, onlar zaten Star Wars evreninin en başarılı olduğu konulardan. Bir güzel haber daha verelim, dizi yeni sezon onayını da aldı ve üçüncü sezonla Şubat 2023 gibi yeniden karşımızda olacak.

Uzun lafın kısası, The Mandalorian gerçek Star Wars hayranlarının ekran başında şahane vakit geçirmesini sağlayacak kalitede bir yapım. Eğer siz hâlâ izlemediyseniz, Disney+ üzerinden tüm bölümlere ulaşabilirsiniz. Size şimdiden keyifli seyirler dileyelim…

Yukarı Kaydır