Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Terörün Hıçkırığı: "Bu Sesi Hatırlıyorum"
SİYASET

Terörün Hıçkırığı: "Bu Sesi Hatırlıyorum"

23 Kas 2022

Terör, sıradan bir vatandaşın sokakta yürürken, okul sıralarında ders dinlerken, hastanede görev başındayken, konserde müzik dinlerken siyasi nedenlerle öldürülebilme ihtimalidir. Bu coğrafyada bu ihtimal kiminin gerçekliği, kiminin mütemadiyen hissettiği korkusu... Ansızın, zamansız, tıpkı bir hıçkırık gibi; yürek hoplatan bir ses... Bu sesi hatırlıyorum. Sonrası kan revan; toz ve duman.

2 Bardak
Aynı sahne, aynı senaryo; farklı oyuncular. Hafızamız her seferinde aynı yerinden cilalanıyor; bazı şeyler hiç unutulmuyor.

Çok yakın zamanda, 13 Kasım 2022'de İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlama haber bültenlerinde birkaç gün konuşuldu ve rafa kaldırıldı. Bir sonraki patlamada görüşmek üzere... Neyse ki terör, izin vermiyor unutmamıza, tam geçti sanıyorsun ve en ummadık anda yeniden hıçkırıyor. Siyasi hazımsızlık her zaman olduğu gibi kandan ve korkudan besleniyor; filler dövüşüyor ve çimenler eziliyor. Peki bu kaçıncı?

Anadolu Ajansı

REYHANLI SALDIRISI


2013 çözüm süreci dolaylarıydı; yerel seçimden hemen önce 11 Mayıs 2013'te Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde iki büyük patlama meydana geldi. Bomba yüklü iki araç infilak etti. Saldırıda 53 kişi yaşamını yitirdi ve 146 kişi yaralandı. Patlayan araçlarının birinin belediye binası önünde bir diğerinin ise PTT yakınlarında olması dikkat çeken detaylardı. Saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik yakalandı ancak ölenler öldükleriyle kaldı.

SURUÇ


20 Temmuz 2015 yılında Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yankılandı bu defa o acıklı hıçkırık. Saldırgan da dahil 34 kişi saldırı nedeni ile hayatını kaybetti. Yaralananların sayısı 150'yi aştı. Kobani'ye yardım götürmek için toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması yaptığı esnada bir intihar saldırısı ile ikinci kez sarsıldı Şanlıurfa. Terör örgütü IŞİD, saldırıyı üstlendi ancak açtıkları yaralar hiç kapanmadı.


TÜRKİYE TARİHİNİN EN KANLI SALDIRISI: ANKARA


Tarih yine 2015'ti. Takvimler 10 Ekim'i gösteriyordu. Bir önceki Suruç patlamasının dumanı henüz dağılmamıştı. Ankara Garı önünde düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi bir mezar yerine döndü. İki kişi, aralıklı olarak iki intihar saldırısı gerçekleştirdi. Saldırı 103 kişinin ölümü ve 500'den fazla kişinin yaralanması ile sonuçlandı. IŞİD bu patlamayı da üstlendi. Yaşanan korkunç olay, 'Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı' olarak kaydedildi.

SULTANAHMET PATLAMASI


12 Ocak 2016. İstanbul'un Fatih ilçesi, Sultanahmet Meydanı. Yine IŞİD. Turist grubunun arasına sızan bir terörist üzerindeki bombayı patlatarak 13 kişiyi öldürdü ve 16 kişinin yaralanmasına neden oldu.


KIZILAY PATLAMASI


13 Mart 2016'da Güvenpark otobüs durakları önünde bomba yüklü aracın patlaması ile sarsıldı Ankara yeniden. 36 kişinin öldüğü hain saldırıda 300'den fazla kişi yaralandı. 

BEYOĞLU


Sene yine 2016, yer yeniden İstanbul. Bu defa Beyoğlu. 19 Mart'ta kaymakamlık binası önünde bir intihar saldırısı düzenlendi. 5 kişi yaşamını yitirdi, 36 kişi yaralandı. Saldırgan yine IŞİD ile bağlantılıydı...

BURSA


2016 yılının acı günlerinden biri Bursa'da Ulu Cami yanında gerçekleşti. Takvimler 27 Nisan'ı gösteriyordu. O gün meydanda bulunan bir kişi patlamada hayatını kaybetti, 13 kişi ise yaralandı.


ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ: ATATÜRK HAVALİMANI


İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde 28 Haziran 2016'da düzenlenen bir saldırı daha ülke gündeme bomba gibi düştü. 45 kişi yaşamını yitirdi, 250 kişi yaralandı. Yine altından IŞİD'in çıktığı saldırıda önce rastgele ateş açıldı ve ardından bomba infilak etti. Olayın ardından ülkede ulusal yas ilan edildi. 


GAZİANTEP


20 Aralık 2016'da Gaziantep'te bir sokak düğününde bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 59 kişi yaşamını yitirdi, 90'ın üzerinde insan yaralandı. Bu intihar saldırısı da IŞİD tarafından gerçekleştirilmişti...

BEŞİKTAŞ


10 Aralık 2016'da İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde Vodafone Park yakınlarında bir intihar saldırısı daha gerçekleşti. Bununla da kalmadı; hemen ardından Maçka Demokrasi Parkı'nda bombalı saldırı düzenlendi. 240'tan fazla insanın yaralandığı saldırılarda 47 kişi hayatını kaybetti.

KAYSERİ


2016 yılının son patlamasının adresi Kayseri oldu. 1. Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli askerlerin çarşı iznine çıktıkları 17 Aralık 2016 tarihinde paylayıcı yüklü araçla terör saldırısı düzenlendi. 15 asker şehit oldu ve 54 asker yaralandı. 

GECE KULÜBÜ SALDIRISI: İSTANBUL


31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan geceydi, yılın ilk saatlerine henüz girilmişti. İstanbul Ortaköy'de bulunan gece kulübü Reina'da düzenlenen silahlı saldırı ülkede yeri yerinden oynattı. Çoğu yabancı uyruklu olan 39 kişi hayatını kaybetti ve 71 kişi yaralandı. Altından yine IŞİD çıktı. 

İZMİR


15 Ocak 2017'de, 2022'de yaşadığımız son patlamanın öncesindeki son terör saldırısı İzmir'de gerçekleştirildi. Patlamayı silahlı çatışma takip etti. 2 kişinin öldüğü olayda 7 kişi yaralandı. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?