disneyplus
KÜLTÜR/SANAT

Teneffüs Zili (Recess): Çocukluğa Dönüş

29 Kas 2022

Disney+’yla buluşmamız bir kesim için güncel içeriklerin sıkı sıkıya takibi anlamına gelirken, bir kesimin de çocukluğuyla yeniden kavuşması demek olduğu muhakkak. Eskinin uzun metraj animasyonları yanında, zamanında televizyonda izlediğimiz birçok içeriğe de kavuştuk. X-Men’den Örümcek Adam animasyon serilerine uzanan geniş yelpaze çoğumuzu mutlu etti. Bu yelpazeye dahil edilen son içeriklerden biriyse; Teneffüs Zili animasyonu.

uludağsözlükgaleri

Nostaljiye Sığınmak


Zaman zaman doğrudan nostalji meselesine değinme uğraşında olduğum yazılarla karşınıza çıkıyorum. Bu yazıların bazılarında nostalji hissinin büyüsüne kapılıp gitmenin, uzun, çok uzun zaman o hisle yaşamanın sorunlar yaratabileceği üzerine konuşmuş olmalıyız.

Fakat bu defa daha olumlu taraftan bakalım.

Bugünle baş edemediğimiz her an en azından kaygı seviyemizin daha az olduğu (elbette muhtemelen, sorumluluğumuzun da) dönemleri hatırlar, o dönemlere dönmek isteriz.

Böylesi bir yolculuğa gidiş biletimiz ise özellikle görsel çağrışımlardır. Bizi o dönemlere götürecek herhangi bir görüntünün etkisi (elbette görüntünün ne olduğu kişiden kişiye değişebilir, lakin ortak bir hafızamız da mevcut) inanılmaz olabilir.

Doğrudan düne ışınlanabiliriz. Unutulmaz bir yolculuk deneyimi yaşayabiliriz.

İşte, belki de Disney+’nın kimi seyirciler açısından değeri burada yatmaktadır. Çoğumuzu çocukluğumuza ışınlama gücünde.

Çünkü bazen bir şeyler izlemek nostaljiye sığınmaktır, bazen sadece keyifle vakit geçirmektir...

Bazen, tek ihtiyacımız budur.

imdb

Teneffüs Zamanı


Yakın zamanda Disney+ platformuna eklenen Teneffüs Zili animasyon serisi nostaljiye sığınmak arzusundakileri sonuna kadar memnun edecek bir içerik. Bir dönem televizyondan izlediğimiz serinin ne kadar akılda kalıcı olduğunu fark etmek güzel bir sürpriz sayılabilir.

Üçüncü Sokak Okulunu ve okuldaki bir grup arkadaşı odağa alan Teneffüs Zili adından da anlaşılacağı üzere, özünde çocuk olmaya, çocukların okula bakışına, teneffüsün, eğlenmenin, oyunların, arkadaşlığın ne kadar ciddiye alınabileceğine dair bir anlatı.

Yaklaşık yirmi beş dakikadan oluşan bölümlerinde iki ayrı hikâye aktaran serinin dikkat çeken özelliğiyse elbette tipleri ve o tiplerin sistemle mücadeleleri.

imdb

Tanıdık Tipler, Haller


Teneffüs Zili, belirgin özellikleriyle öne çıkan tipleriyle, yaşanan olaylarla epey tanıdık gelen ayrıntılar barındırmakta. Tiplerin benzerlerine kendi okul hayatımızda da rastlamış olmamız muhtemel. Keza olaylarda da benzer bir durum mevcut.

Şimdi en azından arkadaş grubundaki tiplere kısaca yakından bakalım.

T. J. Detweiler: Grubu bir arada tutan isim. Aylak, derslere ilgisiz. Arkadaşlığa fazlaca değer veren, okul sistemi karşısında cesur bir çocuk. Ayrıca, çizgi roman tutkunu.

Ashley Spinelli: Grubun en sert üyesi. Çabuk sinirlenen, hemen kavgaya hazır, sözünü sakınmayan fakat aslında kırılgan bir tip.

Gretchen Grundler: Grubun dâhisi... Çok zeki. Dersleri önemseyen, hızlıca mantık kurabilen, çıkarım yapabilen, bilim aşkıyla yanıp tutuşan isim.

Mikey Blumberg: Grubun en nahif üyesi. Duygularını yüksek seviyede yaşayan, merhametli, iyilik seven, şiir düşkünü bir tip.

Gus: Gruba sonradan katılan, güvenlik takıntılı, ürkek fakat babası nedeniyle kısmen de olsa bir askeri disipline sahip tip.

Vince LaSalle: Grubun sporcusu. Hemen her sporda başarılı. Oyunlarda daima kendinden söz ettiren isim.

Bu tipler haricinde, ispiyoncu, istenen ne varsa dışarıdan getiren vb. tipler de seride yer almakta.

Altılı arkadaş grubunun doğrudan karşıtı, doğal rakipleri ise öğretmen Miss Finster...

Miss Finster, arkadaş grubunun temsil ettiklerinin, inandıklarının karşısında dikilen bir figür. Kurallara bağlılığı, çocukların peşinden ayrılmaması, verdiği cezalar, bağırıp çağırması şeklinde sıralanabilecek birçok özelliğiyle çocuklarla sürekli çatışma halinde olan bir öğretmen.

Zaten seyir keyfinin zirvede olduğu bölümlerin genelinde Miss Finster da kayda değer aktörlerden biri.

Elbette, Teneffüs Zili sadece bunlarla sınırlı değil...

Tekrar izleme niyetindekilere ufak bir hazine. İlk defa izleyeceklere de büyük bir şans...

Çılgın anaokulu çocuklarının, oyun alanı kralının, terfi peşindeki müdürün, şahane yiyeceklerin saklandığı bir buzdolabının olduğu serinin şu sıralar Disney+’da yayında olduğunu yeniden hatırlatalım.

Kesinlikle öneririm.

Keyifli seyirler.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?