pexels
STİL Doğal Yaşam

Temiz İçerikli Ürünleri Kullanmak İçin Ne Bekliyoruz?

25 Oca 2023

Zaman geçiyor ve bizlerle beraber dünyada da yaşlanıyor. Her geçen yıl bir önceki yıla göre daha fazla kaynak tüketiyor, doğayı daha çok yıpratıyoruz. Azalan yeşil alan, yükselen deniz suyu seviyesi, gittikçe küçülen doğal yaşam alanları ve fazlalaşan küresel sıcaklık… Bunların hepsi bize hava kalitesinin düşmesi olarak ve kuraklık veya değişik hava olayları ile karşımıza çıkıyor. 2023 yılının ocak ayında hava ortalamasının 9C°- 10C° derece olduğunu düşünürsek, durumlar pek iç açıcı değil doğrusu. Hepimiz bir şekilde günlük hayatımızda cilt bakım ürünleri ve temizlik ürünleri kullanıyoruz. “Peki, temiz içerikli ürünlere geçmek için neyi bekliyoruz?”

pexels
Temiz içerikli ürün nedir?

Temiz içerikli ürün çevreye zarar veren kimyasalları bulundurmayan, doğaya ve insana dost ekolojik ürünlerdir. Geri dönüştürülmüş ambalajların kullanıldığı, doğada çözülebilen, içinde zehirli kimyasal bulundurmayan, hayvanlar üzerinde test edilmeyen ve çoğunlukla vegan olarak üretilen ürünlerdir.


pexels
Son zamanlarda özellikle kozmetikte ve temizlik ürünlerinde pek çok marka ‘temiz içerikli ürünler’ üretmeye başlamış ve doğaya karşı olan sorumluluklarımıza bir sosyal sorumluluk daha ekleyerek, yeni bir pazar alanı yaratmaya başlamışlardır.

Temiz içerikli ürünlerde bütün bileşenlerin hepsi bitki kökenli olmak zorunda değildir. Çoğunluk olarak bu şekilde üretilse de bioteknoloji ile üretilmiş sentetik maddeler de bu ürünler kapsamında kabul edilmektedir. Asıl önemli olan ise söz konusu bu içeriklerin insan sağlığına, çevreye zarar vermemesidir.

pexels
Saç kremleri, roll-on, deodorant, cilt temizleyicileri, yüzey temizleyicileri… Kozmetik ürünler vücudun herhangi bir bölgesine uygulandığında, ürünün büyük bölümü hızla vücut tarafından emilir ve vücut içinde aktifleşir. Yani aslında bir besin alınıyormuş gibi kozmetik ürünler de vücuda alınır. Bu tarz ürünleri kullanmak, cildin bu ürünleri yavaş yavaş emmesine neden olmaktadır. Koltuk altından, nefesinizden, derinizden aldığınız bu ürünler, ilerleyen zamanda ciddi problemler yaratabilmektedirler. Bu tarz içerikler doğada çözünmediği için hem bitki ve hayvanlara zarar vermekte hem de sizin sağlığınıza sandığınızdan çok daha büyük zararlar vermektedir. Bu maddeler, kanser, hormon hastalıkları ve kalıcı cilt hasarları gibi hastalıklara neden olabilmektedirler.
Bu yüzden kozmetik ürünlerin içeriğine çok dikkat edilmelidir. Temiz içerikli kozmetik ürünleri zararlı kimyasallar içermediği için sağlıklıdırlar ve vücuda zarar vermezler.


pexels
Temiz içerikli kozmetik ürünlerini kullanmaya karar vermiş ancak henüz güzellik ürünleri seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini bilemeyenler için yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

Alerjen maddeler
Fosfat, formaldehit, flor, amonyak, kresol, tuz, perkloretilen (C2Cl4) ve EDTA, aliminyum, yapay renklendiriciler, paraben, parafin, mineral yağ, SLS/SLES, sülfat, Fitalat (Ftalat

Ağır metaller
Lead acetate, chromium, thimerosal, hydrogenated cotton seed oil, sodium hexametaphosphate' 

pexels
Kanserojen maddeler
Formaldehyde (veya başında formaldehyde yazan tüm maddeler ayrıca quaternium-15, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, DMDM hydantoin, and 2-bromo-2-nitropropane-1,3 diol) phenacetin, coal tar, benzene, ethylene oxide, chromium, cadmium, arsenic, crystalline silica.

Carbon black 
Ürünlere siyahlık verebilmek için kullanılan kimyasallardır.
D & C Black No. 2, acetylene black, channel black, furnace black, lamp black, and thermal black 

pexels
Bunun haricinde; ana kriter insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen yapıya sahip olmasıdır. Kozmetiklerin bileşenleri hipoalerjenik olmalı, toksik olmamalıdır, cildi tahriş etmemelidir, doğayı kirletmemelidir. 

Temizlik ürünleri içinde aynı şey geçerlidir. Sentetik bileşenli ürünler kullanmak yerine sirke, karbonat, gliserin, limon tuzu ve çam reçinesi gibi doğal maddelerden yararlanılarak üretilen doğal temizlik ürünleri tercih edilmelidir. Bu ürünler doğal olduğu için hayvanlar üzerinde test edilmemektedir. Geri dönüştürülmüş ve dönüştürülebilen ambalajları tercih eden markaları tercih edebilirsiniz.

pexels
Bu ürünler hem size hem de bebeğinize, çocuğunuza ve evde bulunan evcil hayvanınıza da zarar vermemektedir. 
Temiz içerikli ürünlere bir an önce geçmeliyiz. Hem kendi sağlığımız için hem de çevremiz için!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?