Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
google
SCOPE

Teknolojide Yeni Milat: İnteraktif Yapay Zeka ChatGPT

27 Ara 2022

Sanal dünyada yarattığı realite ile teknoji dünyasının rakipsiz yapay zeka araştırma optimizasyonu OpenAl, sohbet robotu ChatGPT'yi (Generative Pre- Trained Transforme) piyasaya sürdü. Böylece teknolojide yeni çağın kapısı aralanmış oldu. Henüz test aşamasında olmasına rağmen evrensel çapta büyük yankı uyandıran interaktif donanımlı yapay zeka ChatGPT, geleneksel arama motoru Google için 'büyük bir tehdit' olarak görülüyor. Peki Elon Musk'ın içinde bulunduğu hemen her konuda karşılaştığımız üzere, bu da bir teknoloji entrikası mı? Google ile ChatGPT aynı kulvarda mı yarışacak? Teknik açıdan ChatGPT'yi biraz tanıyalım ve akabinde bu soruları tartışalım...

4 Bardak

https://www.weetechsolution.com/wp-content/uploads/2022/12/OpenAI-ChatGPT-1.png
Yapay zekanın insanlığın "en büyük varoluşsal tehdidi" olduğunu savunan Elon Musk 2015 yılında Sam Altman ile bir ortaklıkta el sıkıştı ve bir yapay zeka araştırma şirketi olan OpenAl'ı kurdu. Şirketin kurulumunda güdülen amaç insanlığa fayda sağlayacak yapay zeka hakkında araştırma yürütmekti. Aslında Musk, dost yapay zeka yaratımını misyon edinmişti. 

Otonom otomobiller üzerinde yoğunlaşan Musk, ileride çıkabilecek olası anlaşmazlıklar endişesi ile OpenAl'ın yönetim kurulundan istifa etti ve bağışçı olarak kaldı. Başlarda şirketin kar kaygısı yoktu ancak 2019 yılında Microsoft'tan yatırım alarak kâr amacı güden şirkete dönüştü.

https://www.claysys.com/app/uploads/2022/03/Chatbot_Automation.png

GOOGLE'A RAKİP


ChatGPT'nin çıkış noktasının öyküsü kısaca böyle, peki kendisi nasıl bir hikaye? Gerçekçi mi yoksa gün sonunda yatırımcılarının elinde patlayacak bir balon mu? Elbette bu sorulara yanıt vermek için henüz çok erken ama girizgah açısından oldukça yüksek bir ivmeye sahip olduğu aşikar. Öyle ki daha şimdiden Google'ın tahtını sarsacağından söz ediliyor... 

https://i0.wp.com/www.cbot.ai/wp-content/uploads/2019/02/chatbot-nedir-ne-ise-yarar.jpg?fit=1200%2C1200&ssl=1
Bu ihtimali tartışmak için elbette ChatGPT'yi biraz da olsa tanımak gerekiyor. Önizleme versiyonu kullanıcılara açılan bahse konu sohbet robotunun vaat edilen yetkinlikleri ise değil Google, insan faktörünü bile ikinci plana atabilecek cinsten olduğunu ortaya koyuyor. Heyecan kadar endişe de uyandıran bu teknolojik devrimi gelin daha yakından tanıyalım...

https://1330878074.rsc.cdn77.org/wp-content/uploads/2022/12/9-Things-To-Know-About-Chat-Gpt.jpg

ChatGPT NEDİR?


Oz Büyücüsü’ndeki kalpsiz teneke adamı hatırladınız mı? 1910 yapımı sessiz bir filmde ilk kez tanışmıştık bir yapay zeka ile. Gelişen teknoloji, mucizeleri kademe kademe normalleştirdi ancak her defasında 'O kadarını da yapamazlar' payı bıraktı. Akıllı telefonları takip eden otomatik otomobiller ve dronlar bugünlerde yerini kullanıcı ile interaktif ilişki kurabilen simülatif sohbet robotuna bıraktı. Sahiden o kadarını da yaptılar. Bu teknoloji dünyasında bir dönüşüm ağı. Bu kadar büyük bir gelişme en son Google ortaya çıktığında yaşanmıştı. Her ikisi de, Barış Özcan'ın deyimi ile boş bir sayfada bir kutucuk olarak ortaya çıktı. Ancak bunlar öylesine kutucuklar değil; adeta sihirli gibiler...

https://www.dijitalfakulte.com/wp-content/uploads/chatbot3.png
ChatGPT, bilgi kaynağı bir sohbet robotu olarak teknoloji kullanıcılarına adeta "Merhaba Dünyalı biz dostuz" dedi. Prototip tabanlı yapay zeka ürünü Generative Pre- Trained Transformer (ChatGPT), insan dilini algılamak ve insan dilinde ayrıntılı metin yazmak üzerine geliştirildi. Soru - cevap üzerine interaktif kuran uygulama, Türkçe dahil birçok dile hakim. Soruların birçoğuna yanıt verebiliyor; sorulan soruları arama algoritması yaratmak adına kaydedebiliyor. Yani bu uygulama, insanların yapay zeka ile sözlü iletişime geçmesinde önemli bir kanal diyebiliriz. 

https://miro.medium.com/max/640/1*5g1SPFG_nNwomdvPvrXbkA.png

İNSAN RUHUNU TATMİN EDECEK TASARIM


Henüz test aşamasında bile milyonlarca kullanıcıyı bünyesinde toplamayı başardı. Elbette bunda dönemin ikonu Elon Musk'un adı, Google reklamlarından duyulan memnuniyetsizlik ve merak etkili oldu. Nihayetinde konsept olarak da kullanıcıyı ruhen tatmin edecek ve özel hissettirecek şekilde tasarlanmış. Yani bu ilgi başarıyla doğrudan ilişkili gibi gelmeyebilir kulağa. Ancak yapılan denemeler bu başarının henüz başlangıç olduğu sinyallerini vermekte başlı başına yeterli.

https://learn.g2.com/hubfs/chatbot-3.jpg

"GOOGLE BİR BİLGİ ÇÖPLÜĞÜ"


Konsept açısından Google ile oldukça alakasız gibi görünse de ChatGPT, özellikleri açısından Google ile oldukça benzerlik gösteriyor. Herhangi bir şeyin ne işe yaradığını açıklamak, önerilerde bulunmak, sınıflandırma yapmak, metni özetleme ve metindeki anahtar kelimeleri algılamak, diller arası çeviri yapmak; hata ayıklamak ve düzeltmek, yazı metinleri, matematik denklemlerini çözme ve soru cevap gibi özelliklerin bazıları bu benzerliklere örnek gösterilebilir.

Google ile rakip görülmesinde tek etken ise bu benzerlikler değil. Google'ın her geçen gün bir bilgi çöplüğüne dönmesi, clickbait içerikler; sayfayı kaplayan reklamlar ve çerezler ile kullanıcıları kendinden soğutması da bu rekabeti körükleyen etkenlerden birisi.

https://infoloji.com/wp-content/uploads/2019/11/chatbot2.jpg
Ancak bana kalırsa ChatGPT ile Google aynı kulvarda yarışmayacaklar. Google devri bu gelişme ile belki sarsılabilir ancak ChatGPT zaten bambaşka bir boyut. Kod yazabiliyor, sorunlu kodu düzeltebiliyor. Program ve yazılım uygulaması oluşturabiliyor. Ona "Sen X'sin" dendiğinde X'e dönüşüyor. Örneğin ona bir oyun olduğunu söylediğinizde o oyuna dönüşüyor. Her şeyden önce insana dokunuyor... Yani bu sohbet robotunun tehdit ettiği tek şey Google değil; birçok meslek grubunu da hedef alıyor. Peki insan kadar başarılı olabilir mi?

(Önemli bir detay olarak uygulamanın 2021 yılı öncesinde dair pek bir donanımı olmadığını söyleyebiliriz. Bu eksiklik Google için bir can suyu olabilir mi dersiniz?)

https://cdn-3.expansion.mx/dims4/default/e6d7a59/2147483647/strip/true/crop/1424x737+0+0/resize/1800x932!/format/webp/quality/90/?url=https%3A%2F%2Fcdn-3.expansion.mx%2Fc5%2F52%2F14f171e240a7802a097a47d5abd8%2Finteligencia-artificial-cerebro.jpg

SEO ve ChatGPT


Kullanıcıların yeni arama ve sohbet robotu ile ilgili merak ettiği en önemli şeylerden biri, SEO içeriklerin yani bizzat insan eli ile yazılmış metinlerin yerini tutacak içeriklere sahip olup olamayacağı... Konuyla ilgili yapılan yorumların ve açıklamaların tümü bunun mümkün olmadığına işaret ediyor. ChatGPT, yalnızca insanların manuel yazıları için veri akışı desteğinde bulunabilecek ve SEO içeriklerin yerini alamayacak gibi görünüyor.

Bu sohbet robotunun film senaryosundan şiire geniş yelpazeli bir yazma kabiliyeti olduğu ürkütücü bir gerçek ancak robotun insansı yanlardan yoksun olduğunun altını çizmek biraz olsun rahatlatıcı olabilir. Çünkü ChatGPT bir insan bilincine ve duygularına sahip değil. Yazmak konusunda yetkin isimlerle; iyi yazarlarla boy ölçüşemeyecek. Zaten böyle bir iddiası da yok. 

https://www.seguritecnia.es/wp-content/uploads/2022/01/inteligencia-artificial.jpg

İNSAN PSİKOLOJİSİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR Mİ?


Ayrıca unutmamak gerekir ki ChatGPT yalnızca kendisine yüklenen ve öğretilenlerle sınırlı bir uygulama. Öte yandan, birçok bilgiyi kullanıcılarından elde ettiği de uygulama hakkında sahip olunan bilgiler arasında yer alıyor. Boş sayfanın mucize kutusu hakkında edinilen bilgiler ise şimdilik sınırlı ancak ilerleyen zamanlarda adını daha çok duyacağız.

Çünkü o yalnızca soru cevaplamayacak ve üretimde bulunmayacak. Tüm bunların haricinde insanlarla sohbet edecek. Onu Siri'ye benzetebilirsiniz ancak bu çok zayıf bir benzetme olabilir. Çünkü ChatGPT sanıldığı gibi basit cümlelerle iletişim kurmuyor. Hatta bahsini ettiğimiz senaryo, şiir ve hikayeleri de ilk okul seviyesinde değil... Sahiden karşınızda yetişkin bir insan olduğu yanılgısına kapılabilirsiniz. Bunun insan psikolojisi üzerinde ne gibi etkileri olabileceği muamma ancak bu aşamada pek üzerinde durulduğu söylenemez İlerleyen zamanlarda geldiği nokta bu soruların tümüne kendiliğinden yanıt verecek.

Ancak karşısındakinin bir robot olduğu ayrımına varmakta güçlük çeken insanlar adına negatif bir etkisinin olması da mümkün. Duygulardan ve bilinçten yoksun bir zeka ile duygusal bağ kurmak her ne kadar mantıksız görünse de takdir edersiniz ki imkansız değil...

https://assets.entrepreneur.com/content/3x2/2000/1638547674-GettyImages-1206801125.jpg

"TERBİYELİ BİR ROBOT"


Şimdilik sorulara yanlış cevap vermesinin mümkün olduğu belirtilen sohbet robotu, kendisi ile özel bilgiler paylaşılmaması konusunda kullanıcılarını uyarıyor. Robotun 'terbiyeli' oluşuna dair birçok söylem bulunuyor. Güvenlik konusunda ise yeterli veri henüz sağlanmadı.

Gelelim "Bu bir teknoloji entrikası mı?" sorusuna...

Uygulama önizlemesi üzerinde yapılan denemeler aslında ChatGPT sohbet robotunun abartılmadığını ortaya koyuyor. Twitter üzerinden paylaşılan kullanıcı yorumları da bu düşünceyi destekliyor çünkü uygulama sahiden hayret uyandıracak cinsten...

Benim şahsi endişem Google'ın tarih olmasından yana değil... ChatGPT'nin geliştirilmesi durumunda birçok meslek dalı adına çok daha tehlikeli bir potansiyel taşıdığı kanaatindeyim. Konunun uzmanları da bu tehlikenin hukuk sektörüne değin dağılarak geniş bir ağa etki edebileceğini savunuyor.

ChatGPT'den bize özel spesifik bir şarkı istedik ve sonuç...

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?