unsplash
ZOOM

Tekne Tatilinin Avantajları

24 Haz 2021

Şehir hayatı ne kadar heyecan verici ve yüksek tempolu olursa olsun, doğada geçirilen birkaç günün getirebileceği dinginlik ve rahatlama hissini inkar edemeyiz. Saçlarımızda rüzgar, yüzümüzde güneş, elimizde meyveli bir kokteylle, denizin üzerindeysek bu his on kat daha artar. Stresli ve zorlu bir yılın ardından, dinlenmek ve kendinizi yeniden şarj etmek için tekne tatili harika bir seçenek olabilir. Eğer siz de tekne tatilinin avantajlarını öğrenmek istiyorsanız, sizi bu yazımızı okumaya davet ediyoruz.

1.5 Bardak

pexels
Öncelikle bir tekne tatili size macera, rahatlama, temiz hava ve çoğu insanın dokunmadığı yerleri görme gibi vaatler verir. Tekne tatili zihin, beden ve ruh için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda çevreye de yarar sağlar. Sağlığınız için yararlarına bakarsak, fiziksel dayanıklılığınızı artırdığını söyleyebiliriz. Çünkü yelken çok fazla aktivite barındırır. Tekne kullanmak sırt ve omuz bölgelerini ciddi bir şekilde zorlamayı gerektirir. Teknenin bakımı, bir antrenman seansı sonrası gibi olur ve gücünüzü artırır. Dolayısıyla el-göz koordinasyonunuz ve çevikliğiniz de artar. Kas gücünün yanı sıra kalp gücü için de yararları bulunur. Tekne tatilinde yoğun şekilde oksijen alabilirsiniz. Kalp ve damar sağlığınız iyileşir ve hipertansiyon ve kalp hastalığı riskiniz düşer.

pexels
Denize çıkmak mükemmel bir hafifleme duygusu verir ve bu durum stres seviyenizi önemli derecede düşürür. Tekneyi taşıyan dalgaların ritmik hareketi, rüzgarın sesi ve suyun üstünüze sıçraması, beyin dalgalarını etkileyerek meditatif bir duruma yol açar. Tüm bu unsurlar zihninizi rahatlatır ve yatıştırır ve birikmiş stresinizi etkili bir şekilde uzaklaştırır. Deniz stresinizi azaltırken sizi bir kuş gibi de özgürleştirir. Nereye, ne zaman gideceğinizi ve ne yapacağınızı size söyleyen kimse olmadığı için her yöne gidebilirsiniz. Gözlerden uzak bir adada saatlerce vakit geçirebilirsiniz. Kimsenin olmadığı bir koyda yüzme molası verebilirsiniz. İşte bu yüzden büyüleyici olan deniz, sizde bağımlılık yapabilir.

unsplash
Teknede daha iyi organizasyon becerilerine sahip olmanız da şaşırtıcı olmaz. Bir gemiyi çalıştırmak, her unsurun mükemmel bir düzende olmasını ve kusursuz şekilde çalışmasını gerektirir. Bu nedenle, güvenli ve keyifli bir yolculuk yapmak için son derece konsantre ve organize olmanız gerekir. Bu yüzden tekne tatili sırasında kazanacağınız yetenekler, profesyonel ve kişisel yaşamınızda da size kesinlikle fayda sağlar.

pexels
Tekne mavi denizlerde özgürce ilerlerken kendine bir bağlılık da yaratır. Bu bağlılık ise takım çalışmasını gerektirir. İnsanları bir araya getiren bir tekne tatili hakkında ‘ekip çalışması’ gibi önemli bir nokta bulunur. Herkes mavi denize, martılara ve berrak gökyüzüne, güvertede güneşlenmeye ve konuşup eğlenerek zaman geçirmeye can atar. Ancak bir tekne tatili bunların yanında sizden bir ekip çalışması ister. Herkesin payına düşeni adil şekilde yapması, huzurlu bir tatil için önem taşır. Tekne tatili tecrübe edilmeden tam olarak anlatılamaz. Tecrübe edindikçe bu tatili bir üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Arkadaşlarınızla bir gemi filosu oluşturarak çeşitli destinasyonları keşfe çıkabilirsiniz. Arkadaşlarla denizleri keşfedip eğlenmekten daha iyi bir fikir olabilir mi?
Denizin ritmi, tuzluluğu ve havadaki tatlı rüzgar sizi bir mutluluk yumağı haline getirir. Huzuru bulurken bedensel sağlığınız da bu atmosferden yarar sağlar. Yüklü iyonlardan oluşan tuzlu havaya maruz kalmak akciğerlerinize, kalbinize ve beyninize daha fazla oksijen sağlar. Bu oksijen alımı arttıkça, vücuttaki serotonin de artar ve serotonin seviyeleriniz ne kadar dengeli olursa, o kadar huzurlu ve neşeli hissedersiniz. Maviye bakmak ve deniz kıyısından taşlar toplamak bile size kendinizi dingin hissettirirken, elbette denizin üstünde olup maviyi birebir yaşamak inanılmaz olur. Bu yaz bu harika tatili deneyimlemeyi düşünebilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?