Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Tehlike Dolu Sevimlilik: Zehirli Kurbağalar
DOĞAL YAŞAM

Tehlike Dolu Sevimlilik: Zehirli Kurbağalar

Doğanın kendisinde, başka türleri öldürebilen ve diğerlerini felç edebilen bir sıvının bulunması düşününce çok ilginç değil mi? Aslında bu sıvılar, basitçe canlıların kendilerini korumak ve avlanmalarını kolaylaştırmak için, vücutlarında ürettiği sıvılardır diyebiliriz. Ama olaya “diğer bir tür” olarak bakarsak; biz bu sıvılara “zehir” diyoruz ve kulağa da oldukça ürkütücü gelen büyük bir algıyla karşılaşıyoruz. Bu yazıda da bu ürkütücü algının küçük bir bölümüne odaklanacağız sizlerle... Zehirli kurbağalar! Kimilerine göre sevimli gelen bu küçük varlıkların, nasıl bir öldürücü potansiyel taşıdığına beraber bir göz gezdirelim bakalım...

Yayın Tarihi :15 Eyl 2022
Süre :3 Bardak

Doğanın korkutucu ama bir o kadar da güzel olabilen kısmına girişimizi yapıyoruz!
 
Siz de fark etmiş olabilirsiniz ama benim düşünceme göre, zehirli olan şeyler bir yandan da oldukça güzellerdir. Aslen avcıları kendilerinden uzaklaştırmak için oluşan bir adaptasyon sonucuyla kazandıkları rengarenk görünümleriyle; mantarlar, kurbağalar, örümcekler gibi pek çok zehirli canlı, bir o kadar da dikkat çekicidir diyebiliriz. Ama kim bilir, belki de bütün bu canlıların ortak amacı; avlarının son nefeslerinde, güzel bir varlık görmelerini sağlamaktır. Bütün bu düşüncelerimizden yola çıkarak; bir canlı ne kadar zehirliyse, o kadar şık olabiliyor diyebiliriz doğrusu. 
 

Birbiriyle aşırı ilişkisiz bağlantımızı kurduysak; oldukça sevimli ve şık bulduğumuz, ancak bir o kadar da öldürücü kurbağalarımızı, sizlere takdim etmekten mutluluk duyarız.

Dendrobates Leucomelas, Sarı Şeritli Kurbağa

 
Brezilya, Kolombiya, Venezuela ve Guyana’da doğal yaşamı keşfedecek bir seyahat planınız varsa dikkat etmeniz gerek. Çünkü sarı şeritlere sahip siyah kurbağamızı incelemek isterken, talihsiz anlar yaşayabilirsiniz. Bu türdeki kurbağalar; 3 ve 5 santim arasında değişen boyutlarıyla her ne kadar bize oldukça küçük gelebilse de, zehirli kurbağa türleri arasında en büyüklerden sayılırlar. Dişileri ise erkek türlere göre daha büyük gibi görünüyor. 
 
Siyah renkli olmalarının yanında, gövdelerinin üzerindeki sarı şeritlerle rengarenk ve göz alıcı göründüklerini söylesek yanlış olmaz. Pas parlak görünen bu renkler, aslında zehirli hayvanlarda görülen bir adaptasyonun işaretidir. “Aposematizm” denilen, canlının dikkat çekici renklere sahip olumasını sağlayan bu adaptasyonun amacı; bir uyarıdır aslında. Aslında onları yemek isteyen avcılar için bir tehdittir bu renkler... Bunu “Beni yersen olacaklara karışmam” tavrı olarak da düşünebilirsiniz. Avcılar, kurbağalarımıza bulaşılmaması gerektiğini renklerinden anlıyorlar. 
 
Çoğu zehirli türde bu adaptasyona rastlanılabilir. Bu yüzden sarı şeritli bir kurbağa gördüğünüzde, dokunmaktan kaçınmalısınız.  Ama dikkat edin; asıl renkleri siyah olduklarından, üzerindeki şeritler bazen turuncu ve yeşil olarak karşımıza çıkabilir.

Phyllobates Bicolor, Siyah Bacaklı Ok Kurbağası

 
Sarı şeritli kurbağamızdan sonra, dünyanın en zehirli ikinci kurbağasına merhaba deyoruz! En zehirlisine de değineceğiz merak etmeyin. Ama önce sarı ve yeşil renklerden oluşan bir gövdeye sahip olduğunu görebildiğimiz, ancak tıpkı bir pantolon giyermişçesine siyah ayaklara da sahip olduğunu fark ettiğimiz garip kurbağamızdan bahsedeceğiz. 
 
45 ve 55 milimetre arası boyutlarıyla Kolombiya’da görülebilen bu türümüz; çok yüksek bir zehir oranına sahip. Öyle ki, zehri sinir ve kas sistemini etkilediği için bir insanı kolaylıkla öldürebilir. Böyle bir canlının dünyanın en zehirli “ikinci” canlısı olması ilginç değil mi? Doğa tuhaf bir yer gerçekten... Bu kurbağa türünü avlamak isteyen insanlar, alevle ısıtarak zehirlerini akıtıyorlarmış ki bu gerçekten de yürek parçalayıcı. 
 
Siyah bacaklı kurbağamızın ve sarı şeritli siyah kurbağamızın, nesli tükenme tehlikesi altında olduğunu söylemek de kalbimizi aynı derecede kıran bir gerçektir. Lafı gelmişken, hiçbir türün avlanılmaması gerektiğinin de altını çiziyoruz. 

Phyllobates Lugubris, Güzel Zehirli Ok Kurbağası

 
Bizim güzel dememizden önce, isminde “güzel” geçen bu kurbağamız; her ne kadar Phyllobates türündeki en düşük zehir oranına sahip olsa bile, zehirli kurbağalar arasında en yüksek zehre sahip kurbağalardan biridir. 
 
Panama Kanalı’nda oldukça sık rastlayabildiğimiz kurbağamızın yaşam alanı; Karayip’lerde, Nikaraagua’da, Kosta Rika’da görülebilir. 18.5 ile 24 milimetreye varan bir boyuta sahiptirler. Uzuvlarının sarı ve yeşilimsi sarı, yüzeyinin de katı bir siyah görünüme sahip olmasından dolayı da güzel ve sevimli denilmiş bu türümüze. Tabii, bu kadar güzel olmasının yanında; kendisini avlayan bir avcıda “kalp yetmezliği” yaratacak bir zehre de sahiptir. Gerçekten de sevimli, değil mi?

Ranitomeya Variabilis, Değişken Zehirli Kurbağa

 
“Zimmerman’ın değişken zehirli kurbağası” olarak da adlandırılabilen kurbağamız; Ekvator ve Peru’da görülebilen küçük bir kurbağa türüdür. Mavi, yeşil ve sarı karışımı yüzeylerinin üzerindeki siyah benekleriyle göz alıcı durduğunu kabul etmemiz gerek. Göz alıcı olması ne demekti? Tehlike işareti demekti. Bu kurbağalarımızın da 17.9 ve 20 milimetre arasındaki boyutlarıyla, küçük ve güzel olsalar bile dokunulmaması gereken canlılar olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız, bizden söylemesi.

Oophaga Histrionica, Harlequin Zehirli Ok Kurbağası

 
Yine ismi oldukça sevimli olan bir kurbağamızla karşınızdayız. Kolombiya ve tropikal yağmur ormanları bölgesine ait Harlequin kurbağası2.5 santim ile 3.8 santim boyutları arasında değişebilen küçük bir kurbağadır. Bu türdeki kurbağamız, çeşitli renklere sahip olabilseler de temel renklerinin siyah ve turuncu olduklarını söyleyebiliriz. 
 
Bu türümüzün salgıladığı zehir, eğer kan dolaşımına girerse küçük hayvanları ve insanları öldürebilme potansiyeline sahiptir. Kendimizden uzak tutmamız gereken sevimli bir kurbağa daha ne yazık ki...

Phyllobates Terribilis, Altın Zehirli Ok Kurbağası

 
Geldik hem kurbağalar içerisinde hem de dünya üzerinde keşfedilmiş en zehirli türeAltın Zehirli Ok Kurbağası olarak bilinen bu türümüz; altınlara düşkün olduğu efsanesiyle de tanıdığımız Kral Midas’ın, dokunduğu anda pişman olacağı bir tür.
 
Yine Kolombiya çevresinde görebileceğimiz kurbağamız; sadece 47 ile 55 milimetre arasında bir boyuta sahiptir. Hem küçük hem de altın rengiyle güzelliğini göstermesinin yanında, dünyadaki en zehirli canlı olduğunu söyleyebiliriz. Derisi, kas felcine neden olabilecek bir zehirle kaplıdır ve tek bir kurbağada 1,000 ile 1,900 mikrogram arasında zehir bulunabilir. Ancak bu zehrin çok azı bile bir insanı öldürebilecek seviyededir. 

Oophaga Pumilio, Çilek Zehirli Ok Kurbağası 

 
Son olarak bahsetmek istediğimiz kurbağamız da çilek zehirli ok kurbağası olarak geçen, “Oophaga” türündeki kurbağamızdır. Yaşadığı habitat diğer kurbağalarımıza benzer bir şekilde Orta Amerika taraflarıdır. Bu kurbağaları; Nikaragua, Kosta Rika ve Panama Kanalı gibi geniş bir bölgeye yayılmış bir biçimde bulabilirsiniz. Çilek zehirli ok kurbağası, her ne kadar listemizdeki en zehirli kurbağa olmasa da Ooophaga türündeki en zehirli kurbağadır.
 
1,7 ve 2,5 santim boyutlarına sahip türümüz, oldukça çeşitli bir renk skalasına da sahiptir. Genelde kırmızı renkte görebildiğimiz ve kırmızının en sevimli hâlinden dolayı kendisine “çilek” dediğimiz kurbağamız; ayrıca mavi ya da siyah benekli yeşil renge de sahip olabiliyor gibi duruyor. 15 ila 30 arasında değişebilen renk biçimlerine sahiplerdir. 

Sevimli ama bir o kadar da zehirli türlerimiz hakkındaki bahsimizi burada sonlandırıyoruz. Son bir uyarı olarak da çok sevdiğimiz bir masaldan yola çıkarak bir uyarıda bulunmak istiyoruz sizlere;
 
Kurbağa prensinizi öpmeden önce zehirli mi yoksa zehirli değil mi diye bir bakmanızı öneririz!

Yukarı Kaydır