CNNTURK
GLOBAL NEWS

Tayvan’da Yeni Hükümet Kuruldu

31 Oca 2023

Tayvan’da gerçekleşen kabine değişikliğinin ardından başbakanlığa atanan eski Başkan Yardımcısı Chen Chien-jen başkanlığındaki hükümet yemin töreninin ardından göreve başladı.

1 Bardak
Tayvan’da, eski Başbakan Su Tseng-chang'ın istifası sonrası oluşturulan yeni kabine ile bugün bir yemin töreni gerçekleştirildi ve Chen Chien-jen başbakanlığındaki yeni hükümet resmi olarak göreve başladı. Törene Tayvan lideri Tsai Ing-wen de katıldı. Yeni kabineye göre, Başbakan Yardımcısı olarak, 2014-2022 yılları arasında Taoyuan Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Cheng Wen-tsan, İçişleri Bakanı olarak Eski Keelung Belediye Başkanı Lin Yu-chang, kabine sözcüsü olarak Chen Tsung-yen ve Kültür Bakanı olarak da eski Kaohsiung Belediye Başkan Yardımcısı Shih Che göreve getirildi. Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu’nun ise eski görevine devam etmesi kararı alındı. 

NTV
Yeni Başbakan Chen Chien-jen, 2016- 2020 yılları arasında Tayvan Lideri Tsai Ing-wen’in yardımcılığı görevini yürütmüştü. Yeni Başbakan’ın kamuoyuna duyurulmasının ardından Tsai, “Tayvan'ın çeşitli zorluklarla karşı karşıya olduğu bir zamanda ulusu birleştiren en iyi kişi.” ifadelerine yer vermişti. Tsai ayrıca yeni Başbakan Chen Chien-jen için, “Yardımsever ve özverili bir kişi olarak Chen, kabineye liderlik etmek için en uygun adaydır.” açıklamalarını da eklemişti.
 
Eski Başbakan Su Tseng-chang ise, iktidardaki Demokratik İlerici Partinin (DPP) Kasım 2022’de düzenlenen yerel seçimlerde yaşadığı yenilgi sebebiyle 19 Ocak’ta istifasını kamuoyuna bildirmişti. Böylelikle yeni kurulacak hükümetin önü açılmış oldu. Eski iktidar partisi yerel seçimlerde 22 belediyeden sadece 5’inin yönetimini kazanmıştı. Bu oran ise partinin 1986 yılındaki kuruluşundan bu yana sergilediği en kötü performans olarak kayıtlara geçmişti. Seçimlerde, muhalefet partisi olan Koumintang ise 14 belediyenin yönetimini kazanarak eski iktidar partisine karşı önemli bir üstünlük sağlamıştı.
 
Yeni kabinenin ise 2024 yılında yapılacak liderlik seçimine dek görevini sürdürmesi bekleniyor. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?