Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Tatlı, Doğal ve Cana Yakın: Doğa Rutkay’la İçten Bir Sohbet
RÖPORTAJ

Tatlı, Doğal ve Cana Yakın: Doğa Rutkay’la İçten Bir Sohbet

Bir yaz günü bir araya geliyoruz Doğa Rutkay’la. Bizleri sımsıcak enerjisi ile karşılıyor ve içten bir sohbet başlıyor aramızda. Hem hayat hem de çocuklar hakkında konuşuyoruz ilk önce. Bizlere kendisini anlatırken hayatından kesitleri de paylaşmayı ihmal etmiyor ve bizleri eski bir dost gibi karşılıyor. Hayatı algılayış biçimi, ikizlerini yetiştirme yöntemleri ve yeniden başlayabilme gücüyle bizlere ilham veriyor. Gelin Doğa Rutkay’ı bir de bizim gözümüzle görün ve daha yakından tanıyın.

Editör :Miray Akın
Yayın Tarihi :19 Eki 2020
Süre :2 Bardak

null

Çocukluğunun geçtiği ve bizim de seninle çekim gerçekleştirdiğimiz yer Alaçatı. Burada yaşadığın ve unutamadığın anılarını istesek…

Her şeyden önemlisi ben yüzmeyi bu denizde öğrendim çocukluğum, Çeşme Dalyan köyünde geçti...O zamanlar buralar sahiden dutluktu (gülüyor). Ardından geçen tüm yazlardan sonra eşim bana burada evlilik teklif etti bir akşamüstü deniz kenarında; sonra yaşamımızın çoğunu burada geçirmeye karar verdik ve öyle de yapıyoruz.

Anne olduktan sonra hayata bakış açında neler değişti?  

O yıllarca mücadele ettiğim, nasıl yapacağımı bir türlü beceremediğim, “anda kalma” başarısını evlatlarımdan sonra kazandım...Onların sayesinde ne geçmişi ne geleceği düşünüyorum hep yaşadığım ana şükrediyorum ve hep o an içinde nefes alıyorum... sakin kalıyorum...

Çay mı Kahve mi: Kahve

Seni Tanımlayan 3 Kelime: Neşeli, cana yakın, şefkatli

null

Seni hep güler yüzlü görmeye alıştık. Mutsuz hissettiğinde bunu belli eder misin yoksa içinde mi yaşarsın?

Ben aslında çok neşeli bir insanım yapım böyle sistemim böyle çalışıyor. En zor en çıkılması imkânsız ve en karamsar anlarda bile içimdeki neşe kaynağına tutunuyorum; bu beni mutlu ediyor. Aslında çok da doğru bir soru bu. Çünkü sıkıntılarımı belli etmeyi sevmem onlar bana özeldir ve yalnız başıma yaşamayı tercih ederim.

Zorluklarla başa çıkma yöntemin nedir?

Önce o zorlukların ne olduğunu iyi değerlendiririm, sebeplerini araştırırım. Kendimle ilgili bir sorunsa kendimi az yaralayarak nasıl baş edebileceğimi düşünürüm. Kendini çok seven çok alkışlayan aynı zamanda dakendine çok öfkelenen ve çok kızan bir insanım. Ancak kendimi iyi tanıdığım, sınırlarımı bildiğim ve kendime vakit ayırdığım zaman her türlü zorlukla baş edebiliyorum ve bu yeteneğimi seviyorum.

Seni Anlatan Koku: Chloe Love

Gençken Odanda Posteri Olan İsim: Marlon Brando, Madonna

null

Çocuklarınla iletişimin nasıl? Kuralcı bir anne misin yoksa özgürlükçü mü?

Çok kuralcı özgür bir anneyim (gülüyor.) Bu ne demek diyeceksin? Kuralları çok severim kendim de kurallara çok uyarım. Vazgeçmeyeceğim bazı konularda hiçbir şekilde esneme yapmıyorum ancak bunlar çok kısıtlı şeyler. Evlatlarıma özgür olmayı, cesur olmayı ancak yeri geldiğinde korkunun ve disiplinin çok zevkli bir şey olduğunu öğretmeye çalışıyorum.

Daha önce 20’li yaşların gerçek olmadığından bahsetmişsin. Senin için gerçek ne? 

Yirmili yaşların hafif hafif esen geçici bir rüzgâr olduğunu düşünüyorum. Bizi tanımlayan kim olduğumuzu anlatan yaşlar o yaşlar değil. Onlar gerçek olmayacak kadar kolaydı... Asıl iş 35’ten sonra başlıyor... Hala ne istediğini çok iyi bilemeyebilirsin ama neleri istemediğin gün gibi ortadadır.

Yaz Tatili Mi Kış Tatili Mi: Kış Tatili

En Sevdiğin 3 Film: Paris’te Son Tango, Paris’te Son Tango, Paris’te Son Tango

null

Bir role veya karaktere nasıl hazırlanıyorsun?

İçime sindikten ve heyecan duyduktan sonra kendimi o role bırakıyorum zaten sonrası kendiliğinden çorap söküğü gibi geliyor. Mühim olan senden ayrı ama sana tam olarak bağımlı bir rol olduğuna inanmak.

Günlük stilini nasıl tanımlarsın?

Sade ve doğal bir insanım ama mutlaka üstümde bir yerde renk olmalı...Hafif salaş özenli ve temiz giyinmeyi seviyorum.

Yollarla Özdeşleştirdiğin Bir Şarkı: Mustafa Sandal - Denize Doğru

Dolabından Eksik Olmayan 3 Parça: Jean şortlar, beyaz v yaka t-shirtler, blazer ceketler

null

Günümüzde mutlu evliliklerin sayısı giderek azalıyor. Sence mutlu bir evliliğin olmazsa olmazları neler?

Bana sorarsan ayrı ayrı bireyler olduğunu unutmamak bu işin sırrı. Yüksek empati gücü ise bir diğer olmazsa olmazı. Karşındakini önemsemek, özverili olmak, onun da senden bağımsız bir birey olduğunu, kendi arzuları olduğunu ve kendi istekleri olduğunu her an hatırlamak önemli. Kimse kimseye ait değil herkes bu bedende misafir... Aşkta böyle bir şey bence çok nazik çok sevecen çok anlayışlı olmak gerekiyor.

Çocuk yetiştirirken annelere hangi tavsiyelerde bulunabilirsin?

Ben kendimi hem çok cesur hem çok özgür hem çok tutucu en çok da korkak bir anne olarak tanımlıyorum aslında (gülüyor). Son derece dikkatliyim ama bir o kadarda onların kanatlanmalarına izin veriyorum. Hep takipteyim ama çaktırmıyorum. Ben onların sahibi değilim onlara sadece sahibim! Benim istediğim gibi benim olduğum gibi olmak zorunda değiller; bunu hiç unutmuyorum. Onlara çok saygı duyuyorum, daha şimdiden fikirlerini çok önemsiyorum. Onlara sonsuz destek veren onları sonsuz seven bir can’ım...

Tek Bir Tasarımcıdan Giyinmek Zorunda Olan Bu Kim Olurdu: Chanel

Yapmaktan En Keyif Aldığın Hobi: Uyumak

null

Karantina sürecin nasıl geçti? Pandemi dönemi sende ne gibi farkındalıklar yarattı? 

Hiç olmadığım kadar evdeydim, hiç olmadığım kadar evlatlarımla başbaşaydım. Bana, bize, ailemize çok iyi geldi diyebilirim. Birikmiş ne kadar çok iş, düşünülecek ne kadar çok fikir varmış; hepsini tadını çıkararak yaşadım. Ancak şunu da anladım ki gerçekten evden çıkıp işe gitmeyi, bir şeyler başarmayı, bir şeyler üretmeyi çok seven biriymişim. Tam anlamıyla çok çalışkan bir insanmışım dedim kendi kendime; evde de rahat durmadım çünkü herkes gibi birçok iş çıkardım başıma (gülüyor).

 Bizleri heyecanlandıracak yeni projeler var mı?

Evet, çok uzun zamandır üstünde çalıştığım, çok heyecanla beklediğim bir televizyon programı başlıyor. Çocuklarla ilgili olacak, şu an tam böyle bir işin heyecanı içindeyim. Onun dışında birkaç tane kitap projem var, umarım gerçekleştirebilirim.

Fobin: Hız

Sana İlham Veren Bir Söz: Doğallığın Gücü

Yukarı Kaydır