unsplash
SEYAHAT

Tatil Tam Olarak Ne?

27 Tem 2023

En basit şekliyle "çalışma yaşamına verilen ara" biçiminde tanımlayabileceğimiz tatil kimilerine göre tembellik yapmak, kimilerine göre eğlence amaçlı yolculuğa çıkmak ve kimilerine göre de belirlenen süre içerisine olabildiğince aktivite sığdırabilmek anlamına geliyor. Her ne anlam ifade ediyorsa etsin tatil çok temelde çalışmaya tezat bir pratik olarak yorumlanabilir. Bu açıdan da çalışma hayatını bir bakıma besleyen bir yaklaşım olduğunu söylemek yanlış olmaz. Peki tatilin çıkış noktası neresidir ve tatil tam olarak ne anlama karşılık gelir?

unsplash
Tatilin asıl amacı, tüm yıl boyunca çalışmak için harcanan efor sonucundaki yoğun yorgunluğun atılmasını sağlamak olarak ifade edilebilir. Dolayısıyla da dinlenmek ve yüksek tempolu çalışma yaşamına enerji depolamış bir şekilde dönmek buradaki asıl konu olarak söylenebilir. Ancak tatil, her şeyden önce kişiden kişiye göre değişen bir kavram. Dolayısıyla herkesin tatil anlayışının bambaşka olması bir noktada kaçınılmaz diyebiliriz. Kimine göre enerji depolayabilmenin en güzel yolu daha fazla enerji harcamak ve eğlenceli anılar biriktirerek deşarj olmakken kimine göre de keyifli bir tatilin yolu olabildiğine dinlenmekten geçiyor. Kişinin iş yaşantısındaki verimine katkı sağlayacak iyi bir tatil yapabilmesinin yolunun ise bireyin kendisini tanımasından geçtiğini söylemek mümkün. 

unsplash
Tatili yalnızca tüm çalışma yılının ardından verilen birkaç haftalık dinlence süreci bazında ele almak doğru olmaz. Çünkü her şeyden önce tatil kavramına hafta sonu dediğimiz dinlenme günleri ile aşinayız. Ayrıca bu durumun hemen hemen dünyanın her yerinde geçerli olduğunu söylemek mümkün. Aslında çok eskiden böylesi bir şey söz konusu değildi. Tatilin ortaya çıkışı 19. yüzyılın başlarına tekabül eder. Britanya'nın kuzeyinde endüstriyel bölgedeki fabrika sahipleri, işçilerine Cumartesi öğleden sonralarını tatil olarak bırakıyordu. Ayrıca bu durum bizzat fabrika sahipleri tarafından yapıldığı için başlangıçta tamamen gönüllü bir düzenlemenin ürünüydü. Bunun temeldeki amacı ise çalışanın haftanın ilk iş gününe tazelenmiş, deşarj olmuş ve enerji depolayabilmiş bir şekilde başlayabilmesini sağlamaktı. Yapılan düzenlemeden alınan verimin ardından başka bölgelerdeki çalışanların da iş yerlerinden benzer tatiller talep etmeleri sonucunda tatil kavramı hayatımıza girmiş oldu.

unsplash
Kısacası tatil dediğimiz kavram en temelde çalışanın motivasyonunu arttırmak ve işteki verimi maksimuma çıkarabilmek için verilen minik ödüller olarak ifade edilebilir. Kavramın zaman içerisindeki dönüşümü ise tatillerin yıllık olarak planlanan formda daha büyük süreçleri kapsamasını sağladı. Çünkü her şeyden önce Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayan "hafta sonu" olarak ifade ettiğimiz bir kavrama zaten sahibiz. Dolayısıyla 5 günlük çalışma temposunu 2 günlük dinlenme süreci ile karşılıyoruz. Ancak daha uzun soluklu bir tatil daha fazla enerji depolamak ve daha iyi deşarj olmak için önemli bir fırsat. Bu nedenden dolayı da şirketler "yıllık izin" şeklinde başka bir uyarlamaya gider ve işçilere daha uzun süreli tatil imkanı tanırlar. 

unsplash
Ancak tatile her ne kadar enerji depolama mantığı ile çıkılsa da tatil dönüşü sonrasında ayrıca bir yorgunluğun ya da miskinliğin gözlenmesi mümkündür. Çünkü vücut keyif yapmaya, tembelliğe ve eğlenceye kolayca adapte olmuştur. Tekrardan yoğun iş temposuna dönecek olma fikri ise kişinin daha da miskin olmasına neden olabilir. Bu nedenle de tatilin hemen sonrasında iş yaşamında maksimum verim alabilmek çok mümkün gözükmüyor. Ancak bunun temel nedenlerinden biri kişinin tatilini yeterince verimli geçirememiş olmasıyla bağdaştırılabilir. Örneğin "tatile dinlenmek için çıktım ama daha çok yoruldum" şeklinde bir cümle kuruyorsanız muhtemelen tatiliniz olması gerektiği şekilde geçmemiştir. Bu durumda da maksimum faydayı ne kendiniz ne de iş yaşantınız için sağlayamamış olmanız muhtemel. Kısacası tatilin mantığı, onun ne derece kaliteli yapıldığı ile ilgilidir. Yeterince kaliteli bir tatil pek çok açıdan yararlı olacağı için kişiyi de pek çok açıdan olumlu etkileyecektir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?