Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
https://unsplash.com/
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Tatil Stresinin Arasında Eşinizle Duygusal Bağınızı Tazeleyin

01 Ara 2022

Kış tatiline zaman ve imkan bulabilenler için yılın keyifli zamanları yaklaşıyor. Yeni yıl ve arkasından okulların tatil olduğu sömestir haftası… İster bir kayak tatilinde, ister arkadaşlarla ya da akrabalarla evde geçirin… Tatiller, iple çekilesi zaman dilimleridir. Ancak bu, tatillerin her zaman iyi sonuçlar doğuracağı anlamına gelmez. Bazı durumlarda duygusal ilişkinizi tatil modunun yan etkilerinden korumanız gerekebilir.

https://www.krqe.com
Tatilde duygusal ilişkinizi ihmal edebilir, önceliklerinizi unutabilirsiniz. Ya da partnerinizle bağlantınızın zayıfladığını hissedebilirsiniz. Tatil sezonunda eşinizle ya da sevgilinizle hem fiziksel hem de duygusal olarak bağlı kalabilmek, bilinçli bir farkındalık gerektirir. Bu noktada bir parça desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer öyleyse, aşağıdaki önerilere bir göz atın. 

https://media.istockphoto.com
Sadece size özel tatil gelenekleri yaratın.

Tatilin herhangi bir bölümünü bütünüyle ve sadece eşinizle kendinize ayırın. Size ait olan bu zaman dilimini gerçekten hissedin. Bu süre zarfı içinde ne yaptığınızın önemi yok. İster bir Yeşilçam filmi açıp izleyin, isterseniz de pencereden sokak lambalarını seyredin. Sadece birbirinizin varlığını yanı başınızda hissedin ve bu, sizin için her tatilde rutin olarak beklenen bir an haline dönüşsün. “Birlikte beklediğiniz” bir an/zaman dilimi yaratın. Sadece size özel tatil gelenekleri, tatil stresinden kurtulmanın en etkili yollarından biridir. 

https://www.palatesensations.com
Birlikte yemek pişirin.

Yemek pişirmek, sevdiğiniz insanla bağ kurmanın son derece etkili yollarından biridir. Bazen sadece makarna haşlayabilirsiniz. Veya evlere şenlik bir krokanlı yaş pasta yapabilirsiniz. Birlikte yemek pişirmek, çiftleri, şimdiki zamana ait kılar. Bilinçli-farkında bir ruh ile çabaların tek bir ortak hedefe yönelmesini sağlar. Yapmaya çalıştığınız şey (bu örnekte bir yemek) sizi, koşuşturmanın ortasında biraz yavaşlamaya zorlar. Yavaşlamak ise birbirinizi “hatırlamanıza”, birbirinizin varlığını hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca bu sayede sevgilinizin zevklerini ve tercihlerini daha iyi anlayabilirsiniz. Yemek seçimi ve yemek yapma yöntemleri, kişileri tanımak için epeyce güvenilir araçlar arasında yer alır. 
Son olarak uzmanların, yemek yapmanın şehvetli bir doğası olduğu görüşünde birleştiklerini de buraya not olarak bırakıyoruz. 

https://i.insider.com
Yalnız kalmayı organize edin. 

Tatil sezonu farklı bir şehirde bir otel tatilini kapsayabileceği gibi, farklı evlerde akraba ve arkadaş zamanlarını da kapsayabilir. Tatilde her ne yapmayı planlıyor olursanız olun, programınıza eşinizle yalnız kalacağınız zaman dilimleri eklemeyi unutmayın. İster ajandanıza yazın, ister Google takviminize not edin. Sevdiğiniz kadın/adam ile yalnız kalmak, esastır. Buna öncelik verin. Maaile yaptığınız şehirlerarası yolculuklarda, ebeveynlerinizin evlerindeki akşam yemeklerinde, arkadaşlarınızla eğlenirken, çocuklarınızla kaliteli vakit geçirme derdindeyken, birbirinizi kaybetmeyin. Tüm bu tatil tozu en nihayetinde yatıştığı zaman, geriye kalan yorgunluğu üzerinizden atmak için baş başa geçirilen bu zaman dilimlerinin kıymeti büyük olacaktır.  

https://unsplash.com
Kendinize vakit ayırın. 
Bazen partnerinizle duygusal bağınızı tazelemenin yolu, birbirinize kendinizle ilgilenmek için alan ve zaman vermekten geçer. Tatil sezonunda bu, her iki taraf için daha da çok ihtiyaç haline gelebilir. 
O duşu almak, kitaplığınızda bekleyen o kitabı okumak, o podcast’i dinlemek, çok muhtemel bir tartışmayı alevlenmeden önce soğutabilmenin anahtarı olarak işlev görebilir. Kendinize iyi bakmanız sizi sadece sağlıklı kılmaz, aynı zamanda sizi daha iyi bir eş haline getirir. 

https://media.theeverygirl.com
Biraz da tazeleyici jestlerden destek alın. 

Alelade bir zamanda planladığınız küçük bir organizasyon, beklenmedik bir jest… Arabayla yolda ilerlerken bir şey söylemeden sağa yanaşıp, en sevdiğiniz kahveciden onun için aldığınız sıcak bir kahve. Veya, eğer ufukta görünüyorsa, erken bir doğumgünü hediyesi… Bu tür spontane aksiyonlar, tatilin de, günlük yaşamınızın da doğasını canlı tutmanızın harika bir yoludur. 

https://hips.hearstapps.com/
Tatiller, güzel oldukları kadar bazı açılardan stresli de zaman dilimleridir. Sevdiğiniz insanla aranızdaki bağı ve ilişkinizi söz konusu strese kurban etmeyin. Yukarıda verdiğimiz taktikler mutlaka işe yarayacaktır. Deneyin. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?