Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
DOĞAL YAŞAM

Tasarruflu Kaynak Kullanımı Nasıl Mümkün Olabilir?

18 May 2023

Dünya üzerinde yaşam sürdüğümüz sürece tüketimde bulunuyoruz. Yaptığımız her harekette, bulunduğumuz her eylemde ve kısacası attığımız her adımda harcadığımız eforun yanı sıra kaynak da kullanıyoruz. Doğamızın bize cömertçe sunduğu bir dizi kaynağı tüketirken de ne yazık ki sonu yokmuş gibi bir algıya kapılıyoruz. Ancak bu durum dünyamızı ve doğal olarak da canlı yaşamını büyük bir tehlikeye sürüklüyor. Bu nedenle de bir an önce tasarruflu kaynak kullanımı hakkında bilinçlenmek gerekiyor.

unsplash
Kaynakların verimli şekilde kullanılması konusunun sıkça karşımıza çıkan bir husus olarak belirtebiliriz. Ancak kaynakları verimli kullanmak ifadesiyle tam olarak nelerin kastedildiğine bakacak olduğumuzda bu konuda bilgi eksikliği ile karşılaşıyoruz. Diş fırçalarken suyu kapamak, eğer boşa yanıyorsa ışıkları söndürmek, tabağımıza yalnızca yiyebileceğimiz kadarını almak ve çalışmadıkları zamanlarda elektrikli aletlerin fişlerini prizden çekmek hepimizin bildiği basit ev içi tasarruf yöntemleri olarak sıralanabilir. Ancak su henüz akıyorken ya da tencerelerce yemek pişirebiliyorken tasarruf etmenin neden bu denli gerekli olduğu konusu ne yazık ki net olarak anlaşılamıyor. Ancak bir şeylerin değerini anlayabilmek için ille de ona muhtaç hale gelmemiz mi gerekiyor? Elbette hayır. 

unsplash
Bugün susuz bir gelecek hayal ettiğimiz zaman zihnimizde canlanan manzaralar ne yazık ki yalnızca birer komplo teorisi ile sınırlı değil. Dikkat etmediğimiz, önlem almadığımız ve yapıcı adımlar atmamakta direttiğimiz takdirde karşılaşacağımız korkunç manzaralar olacak. Kaynakların kullanımı açısından bir bolluğa sahibiz gibi gözüküyor olabilir. Ancak şu anki manzara uzun vadede düşünecek olduğumuzda son derece yanıltıcı demek mümkün. Böylesi bir algının oluşmasındaki temel etkenlerden biri ise doğal kaynaklarımızın sınırsız olduğunun düşünülmesi olarak söylenebilir. Ancak doğamızın kaynakları sınırsız değil dolayısıyla da onun bize sunduğu nimetleri ucu bucağı yokmuşçasına kullanmak da bizi muhtemel sona doğru yalnızca daha hızlı yaklaştırır. Peki ne yapacağız?

unsplash
Gereksinim duyduğumuz ürünlerin ya da unsurların üretilmesi ve tüketilmesi noktalarında meydana gelen negatif çevresel etkilerin olabildiğince ortadan kaldırılabilmesine odaklanmak gerekiyor. Ayrıca sınırlı olan kaynaklarımızdan pozitif bir tavırla maksimum fayda sağlamaya gayret ettiğimizde az bir efor ya da veri ile daha fazla ürün sağlayabiliriz. Ancak elbette burada kullanılan yöntem oldukça önem taşıyor. Öte yandan herhangi bir kaynağı verimli kullanmaya kalkıştığımızda hem maliyeti azaltır hem de israfın önüne geçebiliriz. Böylece çevreye ve haliyle doğaya daha az zarar vermiş oluruz. 

unsplash
Modern yaşantı ile beraberinde gelen kolaylıklar, daha fazla teknolojik ürünün piyasaya sürülmesine, yapıların çeşitlendirilmesine ve genel bağlamda pek çok alanda yeni gelişmelerin yaşanmasına neden oluyor. Tüm bu değişikliklerin, görünürde çok hoş gibi algılansalar da konuyu doğa açısından irdelediğimizde doğal rezervlerin giderek azalmasında önemli etkilerinin olduğunu görüyoruz. Ancak çevre dostu üretimin ve doğal olarak tüketimin artmasının bu konuda oldukça sevindirici bir gelişme olduğu söylenebilir. Bu noktada doğa dostu projeler sayesinde ihtiyaçlarımızı doğaya zarar vermeden karşılayabiliyor olmak da şüphesiz önemli bir nimet. 

unsplash
Aksi halde bugün tasarruf yapmaktan uzak bir tutumla karşıladığımız ihtiyaçlarımız günün birinde lükse dönüşebilir. Dahası gereksinimlerimizi dahi karşılayamayacağımız bir noktaya gelmemiz de muhtemel. Bu nedenle de yol yakınken kaynak tasarrufu ve verimli kaynak kullanımı konusunda bilinçlenmeli ve yaşamımızı bu çevrede şekillendirebilmenin yollarını aramalıyız. Bu durum hem günümüzü hem de gelecek nesillerin yaşantısını etkileme bakımından son derece önem taşıyor. Aksi takdirde yaptığımız savurganlık ile yapısını bozduğumuz toprak, kirlettiğimiz hava ve su sistemin kalitesini giderek bozacak ve yaşantımıza ket vuracak. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?