Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Tartışmalı Bir Kavram Olarak Sahte Feminizm
pexels
KADIN KAFASI

Tartışmalı Bir Kavram Olarak Sahte Feminizm

Evet, daha gerçeği kendisine doğru düzgün bir yer edinemezken, bir de sahtesi mevcut. Alnında yazmam bir insanın sahte feminist mi yoksa gerçek feminist mi olduğu. Ancak hareketlerini çok kısa şekilde bile gözlemlerseniz, kendisini açık eder. Sahte Feminizm kavramı (Pseudo Feminism) birdenbire gökten zembille inmedi elbette. Bunun yolunu açan davranışlar sergilendi birtakım insanlarca.

Editör :Sümeyye Cİn
Yayın Tarihi :17 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak
Bir feminist, aldığı sıfatın içinde cinsiyet belirtimi olsa dahi, tüm cinsiyetleri kucaklamaya dayalıdır aslında. Kavram çıktığı günden bu yana kendi içinde bölünmeler yaşasa da, içlerinde bir kısmı aşırılaşma yoluna gitse de, öz olarak buna yaslar feminizm sırtını. Yaşanan sosyal travmaların da etkisiyle bir yerden sonra ‘feminizm’ trendi başladı ve bu trend bireyden topluma her kısma sirayet etti. Sinema sektöründe yükselen kadın süper kahraman trendi buna bir örnek olarak gösterilebilir. Çok ama çok uzun bir süre kadın süper kahramanın satmayacağı fikri hakimdi sektöre. Bunun ilgi gördüğünü anladıkları anda tüm platformlar ‘kadın süper kahramanlar görebilmeliyiz’ kisvesi altında bu işleri çoğaltmaya başladı. Kadın süper kahramanların çoğalmasından rahatsız mıyız? Asla. Onları bayılarak izliyoruz. Ama piyasaya sürülüşlerinin altında yatan niyeti sahiplenemiyoruz ne yazık ki.

pexels

İki yüzlü iş dünyası


Sektörlerde bir yandan kadın çalışan, kadın rol model vurgusu yapılırken, bir yandan da kadını yerden yere vuracak tavırlar sergileniyor. ‘Başımızın tacıdır’ denerek ona imtiyaz sunulmaya çalışılması, evine bırakılmak istenmesi, sürekli yardım teklif edilmesi bile aslında onun varlığını aşağılamak oluyor. Zira biz eşit olmanızı istedik, bizi kendinizce ilahlaştırmanızı değil. Bunun dışında, firmaların ‘kadın mühendis, kadın teknik eleman, kadın vesaire arıyoruz’ içerikli ilanlarını da sık sık görür olduk. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere feminist olduğunuzu göstermek istiyorsanız mottonuz eşit değerler yaratmak olmalı. Çünkü bu ideolojinin formülü kadın > erkek değil. Kadınları özellikle ön plana çıkarmaya çalışmak bu sefer erkeklere karşı işlenmiş bir adaletsizliğe dönüşüyor. 
Birinin sahte bir feminist olduğunu nasıl anlarız peki? Çok anahtar davranışlar var, bunlar sergilendiğinde kişinin gerçekten feminist olmadığına gönül rahatlığıyla inanabiliriz.

pexels

Ayrıştırma


Eğer cinsiyeti nedeniyle kendini üstün görme eğilimindeyse ya da direkt üstün görüyorsa, o kişinin gerçek bir feminist olma şansı yok. Çünkü olayın özünü saptırmış ve kendi çıkarlarına uyumlandırmaya çalışıyor demektir. Sırf kadın genital organlarını taşıyor ya da kendini kadın olarak tanımlıyor diye, bir yerlerden imtiyaz beklememesi gerektiğini bilir gerçekten feminist algıya sahip birisi. Örneğin: toplu taşımalarda, ayakta kaldığı için homurdayan, ‘bir kadını ayakta bekletiyorsunuz’ diye sitem eden kişiden, ya da bir tartışma sırasında ‘bir kadınla böyle konuşmaya utanmıyor musun?’ diyerek cinsiyetini ön plana çıkaran kişiden gerçekten feminist olması beklenemez. 

pexels

Yargılama


Kendini feminist olarak tanımladığı halde, kişilerin yalnızca kendi bedenini ilgilendiren kararları yargılıyorsa yine kafanızda büyük bir soru işareti oluşsun. Seviştiği, istediği gibi giyinecek medeni cesarete sahip olduğu, ya da taciz edildiği için bir kadını, küpe taktırdığı, inandığı şekilde yaşadığı ve kendisinden beklenen şekilde davranmadığı için bir erkeği eleştirip yargılıyorsa, gerçekten feminist değildir. 

pexels

Sürekli ‘feministim’ vurgusu yapma


Bir insan neyden çok dem vurursa, o aslında onda yoktur der eskiler, bilir misiniz? Çünkü bahsettiği şeye sahipse, zaten insanların bunu göreceklerini bilir insan. Sistematik olarak feminist olduğuna vurgu yapıyor ve hoş karşılanmayan bazı hareketlerine gerekçe olarak bunu gösteriyorsa (ne münasebetle benim hesabımı ödersin, ben feministim gibi), kaçın, o bir feminist olmaktan çok ama çok uzakta. 

pexels

Anti-Queer olma


Feminizmin cinsiyetler ve cinsiyet algıları konusunda kucaklayıcı olduğunu söylemiştik. Homofobik, transfobik ya da cinsiyete dayalı herhangi bir şeye fobi duyan birinin de feminizmi gerçekten sahiplenebilmesi mümkün görünmüyor. Hep dediğimiz gibi ‘inanç, tercih, statü’ gözetmeksizin kucaklayıcıdır’ gerçek feminizm.
Yukarı Kaydır