the-demonic-paradise.fandom.com
SCOPE

Tanrı İnari: Pirinç, Çay ve Tilkiler

24 Oca 2023

İnari, en popüler Japon tanrılarından biridir. Pirinç yetiştiriciliği başta olmak üzere çay, refah, tilki, tarım, sanayi ve demircilik gibi pek çok farklı şeyden sorumludur. İnari’nin çok fazla rolü olması, onu Japonya’da en çok mabedi bulunan tanrı haline getirmiştir. Ülkede kendisine adanmış küçüklü büyüklü 40.000’den fazla mabet vardır. Gelin hakkında pek çok efsane anlatılan ve Japon popüler kültüründe önemli bir yer edinen İnari’yi biraz yakından tanıyalım.

Pinterest
İnari, Şintoizmin baş kamilerinden biridir. “Kami” kavramı Şinto inancında tanrı, ruh, tanrılaşmış ölümlü, ata, doğal olay ve doğaüstü güçleri tanımlamada kullanılır. Tüm kamiler insanların günlük yaşamını etkileyebilir bu yüzden hepsine ibadet edilmesi gerekir.
Karmaşık bir tanrı olduğu için İnari’nin kökeni ve ailesi hakkında tam bir fikir sahibi olmak zordur. Bazı hikayelerde İnari, tarım ve gıda tanrıçası Uke Mochi ile evlidir ve Uke Mochi’nin ölmesi üzerine onun görevlerini devralır. Bazı efsanelerde de fırtına tanrısı Susanoo’nun oğlu Uka no Mitama no Kami ile özdeşleştirildiği görülür. Uka no Mitama no Kami de tarım ve gıdadan sorumludur.

Dreoilin, deviantart.com
İnari, refahı artırması nedeniyle özellikle tüccarlar tarafından tapılan bir tanrıdır. Tam ismi “Yüce Tanrı İnari” anlamına gelen Inari Okami’dir. Bağlamına göre dişi, erkek veya çift cinsiyetli olarak tarif edilebilir. Kimi zaman beyaz tilkisine binmiş ak sakallı bir adam, kimi zaman da pirinç demetleri taşıyan uzun ve dalgalı saçlı bir kadın olarak karşımıza çıkabilir.
İnari’nin ilişkilendirildiği en önemli şey, tarım özellikle de pirinçtir. Bu özelliğinden bahsedilirken dişi olarak tasvir edilir. İnari’nin kutsamaları sayesinde pirinç tarlaları bereketlenir. Bu bereket, pirinçten yapılan ürünlere de yansır. Örneğin, pirinçten yapılan Japon ulusal içkisi “sake” de tanrının kutsamalarından nasibini alır. Kızartılmış tofunun içine suşi pilavının doldurulmasıyla yapılan “Inarizushi” (İnari suşi) isimli suşi çeşidi de adını İnari’den almıştır.

advocate-art.com
İnari’nin pirinç dışında çay ile de özel bir bağı vardır. Japon kültüründe çok önemli bir yer tutan çayla ilişkilendirilmesi, bu tanrının bin yılı aşkın süredir yaygınlığını korumasının bir başka sebebidir.
İnari’nin rolleri zaman içinde değişse de tanrıyla ilgili en popüler sembol tilki olmuştur. “Kitsune” adı verilen bu tilkiler, İnari’nin habercileri ve muhafızlarıdır. Tanrıya haber taşımaları karşılığında onun tarafından korunurlar. Bu yüzden İnari adına yapılan mabetlerin içinde ve dışında pek çok tilki figürü vardır.

"Kitsune" - mythus.fandom.com
Kitsune, Japon folklorundaki en bilindik doğaüstü yaratıklardan biridir. İnsanlara yardım etmek veya zarar vermek için hile ve kurnazlıklara başvuran dişi ruhlardır. Tanrı İnari, iyi niyetli bir tanrı olduğu için ancak yardımsever kitsune’ler onun gerçek hizmetçisi olabilir. Dokuz kuyruğa sahip kitsune’ler o kadar önemlidir ki onlara zarar vermek İnari’ye hakaret niteliği taşır. İnari ise kitsune’lerle birlikte anıldığı durumların neredeyse hepsinde dişi olarak anlatılır.

İnari için yapılan tapınaklar, diğer Japon tapınakları arasından kolayca sıyrılır. Kırmızı rengin ön plana çıktığı bu mabetler kırmızı torii kapıları, kırmızı çatı ve beyaz duvarlardan oluşur. Çoğunlukla bir sırada birçok torii kapısı karşınıza çıkar. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi tilki figürü de bu mabetlerin olmazsa olmazlarındandır. Ziyaretçiler tilkilere adak olarak sake ve pirinç getirir.

"Fushimi Inari Taisha" - ofleatherandlace.com
Bu tapınakların en önemli, en eski ve en büyüğü ise Kyoto'daki Fushimi Inari Taisha isimli tapınaktır. MS 711’de inşa edilen yapının çok fazla torii kapısı olması en dikkat çekici özelliklerinden biridir. Her yıl pek çok kişi tarafından ziyaret edilen Fushimi Inari’nin en yoğun olduğu zamanlar ise Japon Yeni Yılı’nda yapılan Hatsumode ziyaretleri ve Hatsuuma Taisai festivali sırasındadır.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?