Girls, 2012-2017
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Tanımlanmamış İlişkiler: Situationship

03 Ağu 2023

Daha önce kendinize ya da karşınızdakine ‘’Biz şimdi neyiz?’’ diye sorduğunuz oldu mu? Eğer bu soruya verdiğiniz cevap evet ise bahsi geçen soruyu sorduğunuz dönemde bir situationship içinde bulunmuş olduğunuzu belirtmek istiyoruz. Gelin, situationshipin ayrıntılarına dalarak hem sinir bozucu hem de yürek hoplatıcı bu evreyi birlikte sindirelim.

jolie
Situationship, kısaca tanımlanmamış cinsel ve romantik ilişki olarak açıklanıyor. İki insanın sevgili gibi takılıp da ilişkilerinin sınırları içinde birbirlerine ‘sevgilim’ diyemedikleri şeye situationship diyoruz. Kimi zaman sinir bozucu kimi zaman da özgürlüğün doruklarını hissettirebilen bir ilişki türü olan situationship, iki insan arasında iletişim fazlalaştığı fakat bu insanlar arasındaki ilişkinin temelinin asla konuşulmadığı gri bölgeyi temsil ediyor. Anlayacağınız, siyahın ve beyazın sergilediği netlik yerine situationship evresinde grinin gösterdiği belirsizliğe rastlıyoruz. 

pharmacy itk
Düzenli olarak günlük ya da haftalık plan çıkartıp planından şaşmayan insanların sinirlerini zorlayabilen situationship, kişilerin ciddi bir kafa karışıklığına sürüklenmesine ve hayal kırıklığına sebep olabiliyor. Bu evrede bulunan insanlar, henüz tam anlamıyla ‘partner’ olamadıkları insanın başka kişilerle de görüşüp görüşmediğini bilemiyor. Bununla birlikte, karşıdaki insanın ciddi ilişki isteyip istemediği de bu evrede anlaşılamıyor. Bu yüzden, cevaplanamayan ama bir an önce cevap bulması istenen sorular insanların duygu ve düşünce dünyalarını allak bullak ediyor.

medium
İlişki şartlarının fazlasıyla belirsiz olduğu situationshipte insanlar karşılarındaki bireye söz vermekten kaçınıyor. Bunun altında da beklentilerin, isteklerin, ihtiyaçların ve sınırların tam olarak çizilmemesi yatıyor.

Pek çok romantik ilişkinin geçtiği bir evre olan situationshipin neden ortaya çıktığından da bahsetmek istiyoruz biraz. Pek çok insan, içinde bulundukları flörtümsü ya da flörtün daha üstünde bulunan ilişkinin adını koymaktan kaçınıyor ve kendisini situationshipin derinliklerine salıyor. Adı konulmamış ilişkiler, daha az strese, daha fazla özgürlüğe ve daha az zaman harcanmasına yol açtığı için situationship çok fazla insana mantıklı geliyor. Ayrıca, daha önce etiketlere ve baskılara maruz bıraktıkları ilişkiler yüzünden kalbi kırılmış ve psikolojisi etkilenmiş olan insanlar da isimsiz bir ilişkiden yana tercih yapabiliyor. 

morning lazziness
Eğer şu anda içinde bulunduğunuz ilişki bir situationshipse ve bu durumdan çıkmak istiyorsanız belirli adımlar atmanız size fayda sağlayabilir. İlk olarak, ne istediğinizi fark etmelisiniz; adı konulmamış bir ilişki sizi strese mi sokuyor yoksa daha rahat hissetmeniz için bir kapı mı aralıyor bunu anlamalısınız. Eğer içinde bulunduğunuz durum sizi üzmüyorsa bu şekilde devam edebilirsiniz fakat kendinizi stres ve kaygı içinde buluyorsanız harekete geçmenizi öneriyoruz.

Endişelerinizi bitirmek adına isteklerinizi ve beklentilerinizi situationship yaşadığınız kişi ile açık bir şekilde paylaşmalısınız. Ayrıca, bahsi geçen insan ile aranıza sağlıklı sınırlar koymanızda da fayda var. Bunlarla birlikte, karşıdan alacağınız cevap ne olursa olsun nazik bir tutum sergilemeniz gerektiğini hatırlatmalıyız. Bir başka deyişle, ciddi ilişki isteğinize karşı zıt bir tavır geldiyse bu tavrı anlayıp onu kabullenmelisiniz. Son olarak da her situationshipin ciddi bir ilişkiye evrilmediğini fark etmelisiniz ve almak istemediğiniz ama yine de karşılaştığınız zıt tavırla birlikte içinde bulunduğunuz ilişkiyi bitirmeye özen göstermelisiniz.

phys.org
Bizler her ne kadar istenmeyen situationshipin bitirilmesinden bahsetsek de bu bitirme işlemi her zaman çok kolay olmuyor. Bazı insanlar, ciddi ilişki istemelerine ve karşılarındaki insanın situationshipten memnun olmasına rağmen istemedikleri situationshipe devam edebiliyorlar. Bu durumun en temel sebebi de karışık duygular olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, yalnız kalmaya karşı geliştirilen korku, geçmişte edinilmiş negatif ilişki deneyimleri, dikkat dağınıklığı, ciddi ilişkinin getirebileceği zorluklar ve yeni insanlar tanımanın zor ve zaman kaybı gibi gözükmesi de situationshipin bitirilememesine neden olabiliyor. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?