Pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Takıntılar ve Kıskançlıklar İlişkiye Ne Ölçüde Zarar Verir?

01 Ağu 2023

Takıntılar ve kıskançlıklar ilişkiyle zarar verebilecek potansiyel duygulardır. Çoğu ilişkinin ortak problemlerinden biri olan takıntı ve kıskançlık sorunları genellikle ilişkisel bağlamdan çok bireysel bir problem olarak karşımıza çıkar. Peki, takıntılar ve kıskançlıklar ilişkiye ne ölçüde zarar verir? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde takıntı ve kıskançlığın oluşturabileceği potansiyel yıkımları yakın mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Başlarda sağlıklı ilerleyen bir ilişkiyi, daha sonra sağlıksız bir ilişkiye sürükleyen temelin ne olduğunu daha önce hiç düşünmüş müydünüz? Evet, bu sorunun birden çok cevabı olsa da içeriğimizde ele alacağımız konu itibariyle cevabımız takıntılar ve kıskançlıklardan başka bir şey olmayacak. Peki, takıntılar ve kıskançlıklar ilişkiye ne ölçüde zarar verir? İncelememize dilerseniz başlayalım. 

Pexels
Başlıca Etken: Güvensizlik
 
   Kıskançlık ve bununla birlikte oluşan takıntıların başlıca nedeni güvensizliktir. Güvensizlik hissi kimi zaman partnerden kaynaklı oluşabilirken kimi zamansa kişinin deneyimleri ve karşılaştığı çevresel tetiklenmeler çerçevesinde bireysel bir şekilde oluşur. Eğer partneriniz güveninizi kıracak bir hamlede bulunduysa ona karşı güvensiz hissetmeniz oldukça normaldir ancak partneriniz herhangi bir güven kırıcı eylemde bulunmamasına rağmen kıskançlık ve takıntılar sizi ele geçirmişse bu durum partnerinizden ziyade daha çok sizinle ilgilidir. 

Pexels
Kontrol Altına Alma Hissi 
 
   Çoğu insan, hayatın kontrolünü eline aldığında, kendisini daha rahat ve huzurlu hisseder. Partnerinin gün içerisinde ne yaptığını, nereye gittiğini veya kiminle konuştuğunu bilmek isteyen kişilerin motivasyon kaynağı da partnerinin hayatının kontrolünü eline almak istemesidir. Ancak bu, özgürlükçü bir tutum asla değildir. Elbette gün içerisinde neler yaptığımızı partnerimize söylememiz, birbirimizden haber almamız gerekir ancak birbirimizi kontrol altına alacak hamlelerde bulunmak doğru değildir. 

Pexels
Kıskançlığın Sebep Olduğu Takıntılar 
 
   Aşırı kıskançlık hissi, kişiyi takıntılı olmaya sürükleyen başlıca nedenlerden biridir. Sürekli partnerinin sosyal medya hesaplarını kontrol etme veya telefonunu karıştırma, bu takıntılardan yalnızca birkaçıdır. Bu durum durdurulamaz bir boyuta ulaştığında hayat, takıntıya sahip kişi için oldukça zorlayıcı olur. Partnerinin onu sürekli aldattığını düşünmesi nedeniyle her şeyi daha da fazla kontrol etme ihtiyacı hisseder. 

Pexels
Bireysel Kıskançlık ve Takıntılar
 
   Yukarıda da bahsettiğimiz üzere eğer kıskançlığınızın nedeni partnerinizin daha önce yapmış olduğu güvensiz hamleler ile ilgiliyse burada kıskançlığınızın ve güvensiz hissetmenizin oldukça normal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kıskançlık her zaman karşı tarafın yarattığı güvensizlik ortamından kaynaklanmak zorunda değildir. Kişinin önceki ilişkilerinde yaşadığı deneyimler, hoşlandığı cinsiyetle ilişkilenmeleri, aile kaynaklı travmalar ve büyüdüğü ortamdaki güven seviyesi bu durumun oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Kişi güvensiz bir ortamda büyüdüyse partnerine güvenmesi oldukça zordur. 


Pexels
İlişkide Özerklik Eksikliği 

   İlişkide takıntılı olan kişi, kendine saygı duymadığı veya bir başka deyişle özerklik eksikliğine sahip olduğu için partnerini kısıtlama ihtiyacı hisseder. Bu tarz takıntılara sahip olan kişilerin en büyük özelliği, yaşadıkları ilişkide “tek” olmak istemeleridir. Özerklik eksikliğine sahip olan bireylerin ilişkilenme biçimleri genellikle toksik ve sağlıksızdır. 

Pexels
Çatışmalar ve Kavgalar 

   Gereksiz kıskançlık krizleri ve bununla birlikte gelen takıntılar, bir süre sonra sürekli tartışmanıza neden olur. Kavga, çatışma ve kaosun hüküm sürdüğü ilişkiler ise karşılıklı yıpranma nedeniyle pek uzun sürmez. 

Pexels
Takıntılar ve Kıskançlıklar İlişkiye Ne Ölçüde Zarar Verir? 

   Takıntılar ve kıskançlıklar, ilişkiye zarar veren unsurlardır. Eğer ilişkide güven kırıcı hiçbir olay yaşamamışsanız takıntıları ve gereksiz kıskançlık hissini bir kenara bırakmanız en doğrusu olacaktır. Bunun için profesyonel destek almak hem ruhsal sağlığımız hem de ilişkimizin sağlığı açısından önemli bir adım olabilir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?