Pinterest
STİL

Takım Elbise Giyme Sanatı

14 Eki 2022

Her beyefendinin dolabında en az bir tane bulunan takım elbise seçimi, pratikte kolay olmasına rağmen yanlış seçimler yapıldığında insanı vezirlik klasmanından alıp, rezil olmaya kadar götürebilir. Çünkü takım elbise giymenin bir adabı vardır. Takım elbiseler kendi kurallarınızı koyabileceğiniz bir kıyafet değildir. Belli başlı kuralları vardır ve bu kurallara uyduğunuz zaman şıklıktan öteye geçer, klas bir görünüm yaratmanıza imkan verir. Takım elbiselerin smokin ve frak gibi, sizi bambaşka bir havaya sokacak gücü vardır. O nedenle bu güce saygı duymalı ve kurallarını bilmelisiniz. Eğer hala “Takım elbise nasıl giyilir?, “Dolabımda kaç tane takım elbisem olmalı?” ya da “Takım elbise satın alırken nelere dikkat etmeliyim?” sorularının cevaplarını bulmadıysanız işte şimdi tüm soruları netleştirmek için en doğru yerdesiniz demektir. Hazırsanız başlıyorum.

Hugo Boss
Öncelikle takım elbise pahalı bir zevktir. Eğer bütçeniz elveriyorsa dolabınızda mutlaka bir tane özel dikim takım elbise bulunmasını öneririm. Çünkü özel dikim takım elbise vücudunuza uygun olacak şekilde dikildiği için kusursuzdur. Özel dikimde potluk, bolluk, drop hatası asla olmaz. Fakat henüz böyle bir imkanınız yoksa günümüzde en az özel dikim kadar kusursuz takım elbise satan markalar bulunmaktadır. Burada en önemli ayrıntı sizin için uygun olan markayı bulmaktan geçiyor. Onun için de size tavsiyem birkaç farklı mağazada takım elbise deneyerek size uygun olan tasarımızı bulmanız. Peki, takım elbise satın alırken nelere dikkat edeceğinizi biliyor musunuz?

Pinterest

Takım Elbise Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?


Takım elbise satın alırken dikkat edeceğiniz ilk şey ceketin üzerinize tam oturup oturmadığıdır. Pantolonlar, ceketlere göre elden geçirilmesi daha kolay parçalar olduğu için pantolonunuz üzerinize oturmasa da halledilebilir ama ceket oldukça zor işlem görür. O nedenle takım elbisenizin ceketinin omuzlarınıza tam oturan bir ceket olduğuna emin olmalısınız. Omuz genişliği vücudunuza tam oturmalı ki o takım elbise ceketi sizin için tasarlanmış olsun. Ayrıca ceketinizin kol boyu, gömlek manşetinden 1,5 cm kısa olmalıdır.


Hugo Boss
Takım elbise pantolon paçanız ise bileklerinizi gösterecek şekilde kısa olmamalı! Özellikle son yıllarda çorapsız giyilen ve bileği açıkta bırakan takım elbiseler pek revaçta olsa da doğru bir takım elbise pantolon paçası bileği açıkta bırakmaz. O nedenle siz İtalyan stili yerine İngiliz stili takım elbiseleri tercih etmelisiniz. Ne çok uzun ne de çok kısa, pantolon paçanız ayakkabınız ile aynı hizada olmalı.

Pinterest
Fit bir vücuda sahipseniz siz her türlü takım elbise modelini tercih edebilirsiniz. Genellikle ve özellikle son yılların vazgeçilmez modeli tek düğmeli takım elbiseler sizin için harika bir seçim olacaktır. İri veya kilolu erkekler takım elbise seçimi yaparken çift veya 3 düğmeli takım elbise modellerini tercih etmelidir. Fakat yine de regular takım elbise modeli yerine daha dar kalıplı olan modellere yönelmelisiniz. Büyük beden ama fit bir takım elbise sizi hantal ve geniş göstermez ve fazla kilolarınızı da kamufle eder.


Hugo Boss
Son bir madde olarak da takım elbise alırken kumaş seçimine özen göstermelisiniz. Çünkü takım elbiseyi gösteren dikişi olduğu kadar kumaşıdır. Kaliteli olmayan bir kumaştan dikilen takım elbise üzerinizde istediğiniz gibi durmaz. Ayrıca kalitesiz kumaşlar parlamaya da müsait olduğu için çabuk yıpranır. O nedenle takım elbise satın alırken yaz mevsimi için keten ve pamuklu, kış mevsimi için de yün kumaştan tasarlanmış takım elbise modellerini satın almanızı öneririm. Şimdi sıra takım elbise giymenin kurallarını incelemeye geldi.

Pinterest

Takım Elbise Giymenin İncelikleri


Takım elbise giyerken belli başlı kurallara uyarsanız iki dirhem bir çekirdek olmanız işten bile değildir. İşte size küçük ama önemli kurallar:

  • İlk olarak detayın takım elbisenin asla ama asla kravatsız tam bir takım elbise olmadığını söylemek isterim. Eğer herhangi bir mafya ailesi mensubu değilseniz ve takım elbiseyi adabına uygun giyme derdindeyseniz kravatlar ile barışmanızın vakti geldi de geçiyor. Kravat takım elbisenin en önemli aksesuarıdır. Kravatsız takım elbise, tuzsuz yemek ile eşdeğerdir bilginiz olsun.

Pinterest
Takım elbise ile kravatın birlikteliğinin bir diğer sebebi de takım elbise gömleğinin düğmelerinin her zaman tam olarak kapalı tutulması gerektiğindendir. Ayrıca kravatınız mutlaka ama mutlaka gömleğinizin renginden koyu olmalıdır.
Takım elbise ceketlerinin dikişleri asla açılmaz. Aksi takdirde elbisenizin cepleri sarkacağı için ceketin formu bozulacaktır.
Yelekli bir takım elbise giyiyorsanız yeleğin son alt düğmesini kapatmamalısınız.

Pinterest
  • Takım elbise giyiyorsanız kravat kadar kemer de takma zorunluluğunuz vardır. Kemer ve kravat ilişkisinde ise kravatınızın boyu kemerinizin tokasına kadar gelmelidir. Ayrıca kemer ile ayakkabı kesinlike aynı renk olmalıdır. Hatta deri bir saat takmayı planlıyorsanız onun deri rengi de kemer renginiz ile aynı renkte olmalıdır.
  • Takım elbise ceket boyu pantolon fermuarını kapatacak boyda olmalıdır.
  • Çift düğmeli takım elbise ceketinin üst düğmesi ya göbek hizanızda olmalı ya da üstünde kalmalı. Eğer üç düğmeli bir takım elbise tercih ettiyseniz orta düğme göbek deliğinize gelmelidir.

Pinterest
  • Erkekler oturduklarında pantolondan bacakları görünmesi hiçbir zaman hoş karşılanmaz. Fakat takım elbise giydiğinizdeyse bu bir tabudur. O nedenle takım elbise çorabınız mutlaka ama mutlaka oldukça sıkı lastikli – kaymaması için – ve de uzun olmalıdır.
  • Takım elbise düğmeleriniz otururken her zaman açık olmalıdır. Aksi halde ceketin formu bozulur. Ayakta iken de alt düğme açık olacak şekilde düğmelerinizi iliklemelisiniz.
  • Takım elbise gömleği asla sizi boğmamalı. Takım elbise için gömlek seçerken boyun kısmına iki parmağınız girecek şekilde bol olmasına dikkat ederek satın alım yapmalısınız. Çünkü bu şekilde takım elbiseniz daha estetik durur.


  • Her ne kadar biz pek tercih etmesek de takım elbise ile pantolon askısı kullanımı da mevcuttur. İşte bu noktada kemer oradan kalkar ve pantolon askısı kemerin yerini alır.
  • Son olarak da her ne kadar trendler aksini iddia etsen de takım elbise ile mokasen ya da klasik ayakkabı giymelisiniz.

İşte tüm kurallar bu kadar! Oldukça zor görünse de takım elbiseyi kuralına uygun giymek hiç de sanıldığı kadar zahmetli, yorucu ya da sıkıcı değildir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?