Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Suudi Arabistan Uzay Programı: Uzaya Kadın Astronot Gönderilecek

23 Eyl 2022

Birçok ülke, 2023 yılı vizyonları kapsamında uzay çalışmalarına ağırlık veriyor. Suudi Arabistan’dan gelen açıklamalar da; ülkenin uzay çalışmalarına ağırlık vereceği ve kendi astronotlarını eğiterek uzaya göndereceği yönünde. Ancak gelişmeler burada son bulmuyor. Suudi Arabistan’ın uzaya göndermek için eğiteceği ekipte bir de “kadın astronot” bulunduğu söyleniyor.

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’nın duyurduğu habere göre; ülkenin 2023 yılı vizyonu arasında “uzay programı” yer alıyor. 
 
Suudi Arabistan Uzay Kurumu, uzaya insan gösterme çalışmalarına hızla devam ediyor. Kurum, 2023 yılında ilk yolculuğunu yapması planlanan programı hayata geçirmek için uğraşıyor. Suudi Arabistan’ın gelecek yıl yaşanması planlanan programı kapsamında, uzaya göndereceği ekibin içerisinde bir kadın astronotun da yer aldığı bildiriliyor. 
 
“Vizyon 2023” dahilinde bilim ve teknoloji alanlarında büyük yatırımlar gerçekleştiren Suudi Arabistan’ın bu seferki hedefi uzay programı çerçevesinde. Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman tarafından desteklenen planda; kadınların daha fazla iş gücüne katılmasının da hedeflendiği öne sürülüyor. Bu nedenlerden dolayı; 2023 yılında ilk yolculuğunu gerçekleştirecek astronot ekibinin içerisinde bir kadın astronotun da bulunduğu bildiriliyor. 
 
Yaşı ne olursa olsun her kadının erkek bir velisinin bulunduğu, ataerkil ve şeriat sistemiyle yönetilen Suudi Arabistan’da kadınların öne çıkarıldığı, kadın iş gücünün arttırıldığı programlar ileri sürülüyor. 
 
Suudi Uzay Komisyonu ise “Krallığın iddialı 2030 Vizyonunun ayrılmaz bir parçası olan Suudi Astronot Programı, insanlığa daha iyi hizmet etmek için Suudi astronotlarını uzaya gönderecek.” şeklinde açıklamalarda bulunuyor. 
 
Suudi Arabistan Krallığı’nın tarihinde büyük bir adım sayılacak atılım olarak da astronotlardan birinin kadın olacağı bilgisi yer alıyor. 
 
Suudi Arabistan’ın 2023 yılında gerçekleştirmeyi düşündüğü programın getirileri olarak; Suudi Arabistan’ın uzay yolculuğu amacı ile hazırladığı kadronun uluslararası uzay araştırmaları alanında ortaklıkta bulunabileceği, kısa ve uzun menzilli uzay yolculuklarına katılım sağlayabilmesi amaçlanıyor. Suudi Arabistan, bu amaçlarına uyacak şekilde astronotlarını eğitmeyi düşünüyor. 
 
Ülke, gelecekte önemli olacağını düşündüğü Uzay Sanayi sektöründen yararlanmayı ve uzay araştırmaları alanında katkılarda bulunmayı hedefliyor. Hedefleri doğrultusunda eğiteceği ekibin içerisinde de ülke için yepyeni ve tarihi bir adım olarak bir “kadın astronot” bulunacak.
 
KAYNAK: 
 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?