ukgbc
BİLİM

Sürdürülebilir Yaşama Dost Teknolojiler

14 Tem 2023

Her geçen gün teknoloji ve bilim dünyası gelişiyor ve bu gelişme sayesinde de hayat standartları yükseltiliyor. Bir de bu gelişmenin daha sürdürülebilir bir hayatı önümüze koyabileceğini belirtmek istiyoruz. Peki, nasıl mı? Gelin, bu soruyu birlikte cevaplandıralım.

unsplash
Dünya çapında elektrik, su ve diğer kaynaklar bilinçsizce kullanılıyor ve büyük bir israf yumağı oluşturuluyor. Bu israf alışkanlığı yüzünden de değerli gezegenimizin canı çok yanıyor ve gelecek nesilleri mutlu etmek bir hayli zorlaşıyor. Bu nedenle, sürdürülebilir yaşamın her dünyalı tarafından benimsenmesi büyük bir önem taşıyor.

Doğal kaynakların ve çevrenin gelecek nesillerin ihtiyacını karşılayabilecek şekilde kullanılmasına sürdürülebilir yaşam deniyor. Bu yaşam tarzının sınırları içinde ekonomiden sosyal hayata kadar her noktada tasarruf amaçlanıyor. Bu amaca ulaşılması sayesinde dünyanın gözyaşlarını bir miktar olsa da dindirebiliriz. Şimdi, bu amaca ulaşmak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyenler için sürdürülebilir yaşama birkaç adım yaklaştıran teknolojilerden bahsetmek istiyoruz.

onyx solar
Solar Camlar

Sürdürülebilir yaşam için sık sık yenilenebilir enerji kaynaklarından bahsediyoruz. Bu kaynakların başında da Güneş enerjisi geliyor. Güneş panellerinin Güneş’ten yararlanarak insanlara enerji sunduğu neredeyse herkes tarafından biliniyor. Bir de Güneş panellerine fazlasıyla benzeyen bir teknoloji var ve buna solar cam deniyor.

Solar cam teknolojisi Güneş paneli kadar popüler olmasa da bu teknoloji de sürdürülebilir yaşama büyük bir katkı sunuyor. Solar camlar, Güneş ışığından çıkan ultraviyole ve infrared dalgaları kullanarak enerji üretiyor. Bu nedenle, bu teknolojiye aynı zamanda Güneş enerjisi üreten cam da deniyor. Eğer kendinizi sürdürülebilir yaşamın kucağına atmak istiyorsanız çevreye zarar vermeden enerji üreten solar camlara yaşam alanınız için bir göz atabilirsiniz. 

car magazine
Elektrikli Arabalar

Tahmin edebileceğiniz üzere, sürdürülebilir yaşamın en önemli dostları arasında elektrikli araçlar bulunuyor. Yeni yeni alışmaya başladığımız elektrikli araçlar, fosil yakıt kullanımıyla çalışan araçlara zıt bir şekilde hava kirliliğini önlüyor ve sera gazlarının miktarını azaltıyor. Akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlara benzer bir şekilde elektrikle şarj edilip kullanıma hazır bir hale gelen elektrikli araçlar, aynı zamanda daha az parça içeriyorlar. Bu sayede, bu araçların bakımı bilinen arabalara göre daha kolay ve bozulma riskleri de daha düşük.

Eğer sürdürülebilir yaşamınızı elektrikli bir araba ile desteklemek istiyorsanız tercih edebileceğiniz birkaç tane elektrikli arabayı burada kaleme aldık. ‘’Ben araba sürmekten hoşlanmıyorum.’’ diyenlerdenseniz de gideceğiniz yerlere bisiklet sürerek, elektrikli scooter kullanarak ya da yürüyerek ulaşım sağlamaya özen gösterebilirsiniz.

unsplash

Doğa Dostu Arama Motorları


Neredeyse her gün Google ya da diğer arama motorları aracılığıyla internette bir şeyler aratıyoruz ve bilgi sahibi oluyoruz. Peki, bu durumun aslında çevreye fazlasıyla düşman olduğunu biliyor muydunuz? Google’da yaptığınız iki arama, kettleda bir kere su kaynatmayla aynı enerjiyi harcıyor. Bu da demek oluyor ki masumca yaptığımız çevrim içi aramalarla sürdürülebilir yaşama ket vuruyoruz.

Eğer Google’ın enerji israfına karşı gelmek istiyorsanız Ecosia isimli arama motorunu kullanarak internette doğa dostu bir şekilde gezinebilirsiniz. Ecosia, elde ettiği gelirin %80’den fazlasını ağaçlandırma çalışmaları için harcıyor. Anlayacağınız, bu arama motoru sayesinde yaptığınız her arama başına bir fidan dikimine destek olabilirsiniz!

unsplash

Hayalet Elektrik Kullanımına Karşı Cihazlar


Yapılan araştırmalar sonucunda, aktif olarak kullanılmasa bile fişi prizden çekilmeyen ve düğmesinden kapatılmayan cihazlar bir miktar elektrik harcamaya devam ediyor. Bu duruma da ‘hayalet elektrik’ deniyor. Uzun bir süre evde olunmayacağı zamanlarda fişleri çekerek ve düğmeleri kapalı konuma getirerek evden çıkılmasını önersek de kısa süreli ayrılışlarda bunları yapmak unutulabiliyor. İşte, bu durum için geliştirilmiş etkili bir teknoloji bulunuyor.

Cihazların aktif bir şekilde kullanılmadığını sahip olduğu sensörler aracılığıyla tespit edebilen uzatıcı kablolar ve duvar prizleri, bahsi geçen cihazların elektrik bağlantısını kesebiliyor. Bu teknoloji sayesinde elektrik israfının önüne geçmek pratikleşiyor. 

Eğer yaşam stilinizi değiştirerek daha sürdürülebilir bir yaşama kavuşmak istiyorsanız yukarıda bahsetmiş olduğumuz teknolojilere bir göz atabilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?