Önümüzdeki 5 gün boyunca
https://unsplash.com/
DOĞAL YAŞAM

Sürdürülebilir Seyahatler Mümkün

16 Eyl 2022

Gezegenin sağlığını umursamadan yaptığımız tüm seyahatler bize karanlık bir gelecek olarak geri dönüyor. Halbûki daha yeşil, sürdürülebilir seyahatler mümkün. Dünyanın farklı yerlerini gezip görürken aynı zamanda dünyaya “iyi bakabilirsiniz”. Sürdürülebilir seyahatleri hayata geçirmek için aşağıda sıraladığımız ipuçlarına bir göz atın.

https://unsplash.com/
Toplu taşıma araçlarını tercih edin.
Kendi aracınızla seyahat etmenin daha konforlu olduğunu düşünebilirsiniz elbette. Ancak trafikteki her bir araç 1.6 km (1 mil) başına havaya, yaklaşık 404 gram karbondioksit salar. Tren ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarının ise karbon üretimini yüzde 45’e kadar azaltma gücü vardır.
Trafikteki araç sayısının azalması, hava kalitesinin de artmasına katkıda bulunacaktır.
Ayrıca artan benzin fiyatlarını düşündüğünüzde, kendi benzin paranızı ödemektense otobüs bileti satın almanın daha kârlı olacağını kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.
Eğer uçak yolculuğu yapmanız gerekiyorsa karbon dostu bir havayolu şirketi tercih edebilirsiniz. (Yalnızca ABD’de gerçekleştirilen ticari hava yolculukları, ülkedeki karbon emisyonunun yüzde 4’ünü meydana getiriyor) Dünyada faaliyet gösteren pek çok havayolu şirketi, karbon ayak izini azaltmak üzere adım atmaya başladı. Türk Hava Yolları da bunlar arasında yer alıyor. Zira THY, bu yılın başında uçuşlarında çevreci yakıt kullanmaya başladığını açıklamıştı. 

https://unsplash.com/
Gittiğiniz yerde araba değil, ayaklarınızı kullanmayı tercih edin.
Eğer mümkünse, seyahat ettiğiniz yeni şehir ve/veya ülkeleri, arabayla değil yürüyerek veya bisikletle keşfetmeyi deneyin. Hem bu şekilde şehirlerin ve yerli halkın ruhunu daha iyi yakalayabilirsiniz. Yürümek ve bisiklet kullanmak son derece çevre dostu aktivitelerdir. Ayrıca sağlığınız için de yararlıdır.
Vaktiniz ve enerjiniz varsa, daha yavaş, daha sindire sindire, dört tekerin değil, iki tekerin veya iki ayağınızın üstünde gezin. 

https://www.findingtheuniverse.com/
Tek kullanım batağına saplanmayın.
Tek kullanımlık plastik ürünler en çok seyahat ederken tüketilir. Seyahatinizin herhangi bir noktasında, hızlıca bir bardak kahve ya da küçük bir şişe su alırsınız. Böylece seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Ancak içeceğiniz bittikten sonra elinizde kalan plastik, yeryüzünü içten içe yiyip bitiren sera gazı emisyonuna önemli bir katkıda bulunur. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sadece ABD’de 730.000 ton tek kullanımlık plastik üretilmiş ve bunun yalnızca yüzde 13’ü başarılı bir şekilde geri dönüştürülmüş.   

Hareket halindeyken, yanınıza yeniden kullanılabilir bir su şişesi, termos ya da kupa alabilirsiniz. Bu şekilde, yaşadığınız süre boyunca sebep olacağınız karbon emisyonunu geri alabilir, karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz. 

https://unsplash.com/
Konaklama yaptığınız mekânın da sürdürülebilirliğinden siz sorumlusunuz.
Seyahat ederken bir otelde, pansiyonda ya da arkadaşınızın evinde kalıyor olabilirsiniz. Nerede kalıyor olursanız olun, bulunduğunuz ortamdaki karbon ayak izinizi asgari düzeye çekmeyi önemseyin. Duş sürelerinizi uzun tutmayın. Otelde kalıyorsanız yatak nevresimlerinizin sürekli değiştirilmesine izin vermeyin. Dışarı çıktığınızda klimayı kapatmayı unutmayın. Gerekli olmayan tüm elektronik cihazların fişini çekin. Işıkları söndürün. Eğer sağda solda elinize bir takım turistik broşürler tutuşturuyorlarsa, bunları inceledikten sonra çöpe atmak yerine geri iade edin. 

https://content.presspage.com/
Seyahat planlamalarınızı yaparken de çevreci düşünün.
Bazı seyahatler diğerlerine göre daha yüksek düzeyde sera gazına neden olur ve gezegene daha fazla zarar verir. Bu nedenle seyahat hedeflerinizi belirlerken seçenekler arasından her zaman daha yeşil olanı tercih edin.
Örneğin iki alternatif seyahat planı varsa, evinize daha yakın olan ve toplu taşıma kullanarak gidebileceğiniz yeri tercih edin. Veya alternatifler arasında doğaya çıkıp kamp yapmak varsa, kesinlikle bu seçeneği hayata geçirin. Ayrıca gittiğiniz yerde, çevreyi korumaya öncelik veren eko-bilinçli rehberlerden hizmet alabilirsiniz. Bunun yanında mümkün olduğunca yerel toplulukları desteklemeye öncelik verin. El yapımı hediyelik eşya satan yerli halktan alışveriş yapın. Yerel yemekler pişiren lokantalarda yiyin. Tüm bu tercihlerinizin de sürdürülebilir seyahatinizin bir parçası olabileceğiniz aklınızdan çıkarmayın.  

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?