Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Su Samurunu Tanıyalım
unsplash
DOĞAL YAŞAM

Su Samurunu Tanıyalım

07 Kas 2022

Minik suratı ile insanlara tatlılık aşılayan su samuru, akarsuların ve denizlerin olduğu nerdeyse her bölgede yaşayabilen bir canlı türü olarak karşımıza çıkmakta. Bu yazımızda, sizler için sevimli bir canlı olan su samuruyla ilgili detayları kaleme aldık.

1.5 Bardak

unsplash
Avustralya ve Antarktika hariç akarsu, gölet, bataklık, okyanus ve sahil gibi sulak alanlara sahip bölgelerde yaşayan su samurları, en çok Avrasya ve Kuzey Afrika’daki su kenarlarında gözlemlenmekte. Yaşadığı yere göre türlere ayrılan bu canlının Brezilya samuru ve Hint samuru gibi türleri bulunmakta. Ayrıca, su samuru türü demişken tırnaklı su samuru ve deniz samurunun da adını geçirmemiz gerekir. Buna ek olarak, Amerika kıtasında yaşayan su samurlarının da kendilerine has tür isimleri ile ayrıldığını da sizlere bildirmek istiyoruz. Sansargiller familyasının bir üyesi olan bu canlı türü, etçil bir memeli olarak karşımıza çıkmakta. Dışarıdan bakıldığı zaman sevimliliklerinden dolayı su samurlarının otçul olduğu düşünülse de bu hayvanların pek çok deniz hayvanını besin olarak tükettiğini belirtmemiz gerekiyor. Bu deniz hayvanlarının arasında midye, istiridye, pina, yengeç, denizkestanesi ve salyangoz yer alıyor. Biz su samurlarının birkaç besininden bahsettik fakat bu canlı türü birbirinden farklı 40 tane deniz canlısını besin olarak tüketebiliyor. Ayrıca, su samurunun türüne göre tükettiği besinler de değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin, akarsu samuru kurbağa, ıstakoz ve balık ile beslenebilirken diğer su samuru türleri biraz önce sıraladığımız canlıları tüketebiliyor.  

Pek çok su samuru başka hayvanların yarattığı yuvalarda barınmakta. Bazı su samurları ise yapraklar ve yosunlar ile kendi yuvalarını oluşturabiliyor. Su samurlarının oluşturduğu bu yuvalar karada yer alsa da bu yuvaların girişi çoğu zaman suyun altında bulunuyor. 

unsplash
Şimdi de gelelim bu minik kulaklı ve uzun bıyıklı hayvanın günlük rutinine. Su samurları, sosyal bir yapıya sahip olup oyun oynamaktan fazlasıyla zevk alırlar; birbirleriyle güreş olarak bilinen spora benzer bir aktivite sergilerler, kuyruklarını kovalarlar ve topraktan suya doğru bir kaydıraktaymış gibi kayarlar. Bu sosyal canlı türü, genellikle gece vakti avlanır ve çevresini de çok fazla inceler. Bir başka deyişle, su samurları sosyalliklerine ek olarak meraklı bir yapıya da sahiptir. Bu yapılarından dolayı çevrelerinde olan bitene dikkat kesilirler ve her şeyi incelerler. Anlayacağınız, su samurları da mahallelerimizdeki ‘balkon kuşu’ tatlı teyzeler gibi dışarıyı izlemeyi seviyorlar. İki katmanlı kürkü sayesinde suya batmayan ve soğuk havalardan korunan su samurları, bedenlerine de fazlasıyla önem verir. Bu canlı türü, gün içinde kayalara ya da çimlere sürtünerek kürkünü temizler ve bir insan edasıyla cilt bakımını asla aksatmaz.

Ortalama 1.5 metrelik bir boya sahip olan su samurları, 15 kilograma çıkan ağırlıklara sahip olabilir. Ne çok küçük ne de çok büyük olan bu canlı, ortalama 12 yıl yaşar fakat çevre koşullarına göre su samurlarının yaşam süresi değişkenlik gösterebilir.

unsplash
Su samurlarının gebelik süresi 2 aydır ve bu canlı türü bir yılda sadece bir kere yuvasında yavrular. Bu yavrulamayla birlikte bir tane su samuru dünyaya gelebildiği gibi beş tane su samuru da hayat bulabilir. Su samurunun bir türü olan deniz samurunun ise gebelik süresi 5 aydır ve bu canlı türü diğer su samuru türlerinden farklı olarak suda doğum yapar. Dünyaya gelen bebek su samurları, iki aylık oldukları zaman yüzmeye başlarlar ve su hayatını bu şekilde tanırlar. 

Kuzey Amerika samuru dışında diğer su samurlarının sayısı giderek azalmakta. Bu nedenle, su samurunun nesli tükenmek üzere olan canlılar listesinde yer aldığını sizlere söylemek istiyoruz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?