Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Stresi Azaltan Besinler

10 Kas 2022

Stres, artık herkesin baş düşmanı haline geldi. Hayatımızın bir gerçeğine dönüşen stres ile herkes farklı yollarla savaşıyor ya da belki de başa çıkamıyor. Meditasyonlar, hobiler yardımımıza koşarken daha temel bir ihtiyacın desteğe geldiğini görüyoruz; beslenme. Stresi azaltmanın yolu olarak hazırladığımız bu yazı size yardımcı olabilir.

2.5 Bardak

Kaygılar, henüz güne başlamadan tepemizde beliriveriyor. Tüm gün boyunca yapacaklarımız, gideceğimiz yerler, karşılaşacağımız insanlar, gireceğimiz sınavlar. Her biri birer stres kaynağı olarak hayatımızda yer ayırmış durumdalar. Her birey kendi stres yönetimini ele almak ve onunla başa çıkmak zorunda kalıyor. Çünkü herkesin bunu alt etme yöntemi farklı olabiliyor. Kimisi gün boyunca müzik dinlerken bir diğeri kitaplara sarılıyor veya alışverişe çıkıyor.  Dünya nüfusunun büyük bir kısmının metropollerde yaşadığını düşünürsek, kalabalıklar içinde kayboluyoruz ve bir şeyleri kaçırıyoruz.

Sorunların kaynağına inmek genel olarak yaygın bir çözüm yöntemidir. Bununla birlikte kaynağını ortadan kaldıramadığımız durumlarda ise onu yönetme ve kontrol etme yoluna başvururuz. Stresi yönetmek için de bunu yapabilir ve kendimizi doğru yönlendirerek etkilerini azaltabiliriz. Beslenme tam bu sırada karşımıza çıkıyor. Hormonal dengeyi korumak ve kontrol altına almak, stresle başa çıkmanın anahtar rolünü üstleniyor. Nihayetinde ne yersek o oluruz.

Besinler hormonlarımızın doğru çalışmasını sağlayan destekleyicilerdir. Mutluluk ve haz ile ilişkili olan endorfin, seratonin ve dopamin hormonları sayesinde kendinizi daha iyi hisseder ve zorluklar karşısında daha sağlam bir dayanma gücüne sahip olursunuz. Burada en önemli kısım ise dozu. Besinleri doğru miktarlarda ve doğru zamanlarda tüketmek sağlığa fayda getiriyor, aksi ancak zarar veriyor. Yazımızda, Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz’den sakinleştiren besinler hakkında detaylı bilgileri paylaşıyoruz.

Yaban Mersini

C vitamini, flavonoidler ve polifenoller açısından zengin bir besin kaynağı. Bu antioksidanlar harekete geçirdiği kimyasalların yardımıyla iyi hissetme olarak bilinen seratonin salgılanmasını sağlıyor. Ayrıca kan dolaşımını iyileştiriyor ve hafızanın güçlenmesine de katkı sağlıyor. Böylece sağlığın bütününe katkı sağlayabiliyor. İçerdiği C vitaminiyle de stresin etkilerini azaltıcı bir rol üstleniyor.

Avokado

Beyin fonksiyonlarının sürekliliği açısından çok önemli bir yeri olan folik asit, B12 ve B6 vitaminleri ile bir araya gelerek bilişsel fonksiyonları, ruh halini olumlu biçimde etkiliyor. Avokado, diğer meyvelerden daha fazla folik asit içermesinin yanı sıra yalnızca dörtte birinde var olan çok yüksek oranda B grubu vitaminleriyle, strese karşı savaşan besinler arasında ilk sıralarda yer alıyor. 

Muz

Seratonin adı verilen nörotransmitterin salgılanmasında önemli bir yere sahip olan triptofan aminoasidi, muz içerisinde bol miktarda bulunuyor. Böylelikle uyku, iştah ve dürtü mekanizmasını düzenliyor. Artan seratonin seviyesi, kaygılara karşı kale duvarı gibi ruhunuzu örtüyor.

Badem ve Fındık

Triptofan adıyla bahsettiğimiz aminoasidi bol miktarda içerden bir diğer besin grubu da sert kabuklular. Bunların arasında sayabileceğimiz badem, fındık, fıstık, kaju gibi kuruyemişler stresi azaltmanın bir diğer yolu. Ayrıca çinko ve magnezyum açısından zengin içeriğe sahip olan bu besinler bağışıklığınızı güçlendirirken sizi strese karşı da koruyor.

Papatya
Yatıştırıcı etkisiyle tanıdığımız papatya bitkisi stresle başa çıkmak konusunda bire bir. Spazm ve yangı giderici özelliği sayesinde gün içinde üzerinizde biriken stresin vücudunuzdan akıp gitmesine ve rahatlamanıza imkân verebilir. Stresin ilk belirtilerinden birisi olan uyku sorunu da papatya çayı ile çözülerek uykusuzluk kâbus olmaktan çıkabilir.

Kuşkonmaz

Günlük folik ihtiyacımızın büyük bir kısmını barındıran kuşkonmaz strese karşı etkili besinler arasında. Yapılan birçok çalışmada görülüyor ki folik asit, depresyon tedavisinde kilit bir rol oynuyor. Bu çalışmalar sırasında depresyon, bipolar bozukluk ve bilişsel işlev bozukluğuna sahip hastalarda yapılan kan testleri, folik asit seviyelerinin düşük olduğunu göstermiş.

Yulaf

Strese karşı savaşmamızda bize yardımcı olan bir diğer besin de yulaf. İçeriğinde bulunan B6 vitamini, seratonin seviyesini arttırarak hazzı ve mutluluğu da beraberinde arttırıyor. Güzel bir sabah kahvaltısında hazırlanan muzlu yulaf lapası, stresi tüm gün kovmanıza yarayabilir.

Yer Elması

Bağırsaklarda yaşayan faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlayan bir besin olarak karşımıza çıkan yer elması, bu sayede daha sağlıklı bir vücut ve ruh hali sunuyor. Prebiyotiklerin, bağırsak-beyin ikilisinde yarattığı pozitif etkiye dikkat çeken uzmanlar bu ilişkiyi kullanarak psikiyatrik hastalıkların semptomlarında azalma gözlemliyorlar. Kötü bağırsak florası, kaygı ve stresle dolu kötü bir günü de beraberinde getiriyor.

Stres ile başa çıkmanın yolunda tavsiye edilen bu besinlerin yanında tüketilmemesi gerekenler de yer alıyor. Şeker içeriği yüksek besinler, rafine gıdalar, kızarmış yiyecekler, işlenmiş etler, rafine tahıllar, bisküvi ve yüksek yağ içeriğine sahip hamur işleri bunlardan bazıları. Stresten uzakta, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Kaynak:
Strese Karşı Kalkanlar, Kıbrıs Gurme, Ekim 2022.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?