kitap365
KÜLTÜR/SANAT

Stephen King Kitaplarından Öneriler: Korkunun Kalbine Yolculuk

15 Kas 2021

Kariyeri boyunca onlarca kitaba imza atan, yaşına rağmen üretmekten asla vazgeçmeyen, Kabûslar Mucidi, Korku Ustası Stephen King eserleriyle okurlarını dehşetin karanlık kuyularına atmayı başaran ve kitapları pek çok dile çevrilen popüler bir isim. Bu yazımda sizler için en sevdiğim yazarlar arasında yer alan King’in kitaplarından ufak bir seçki hazırladım. Karanlığın kapılarını aralamaya hazır mısınız?

kitap.yazarokur.com
Kara Kule Serisi

Stephen King uzun yıllarını verdiği ve yazarın Yüzüklerin Efendisi olarak görebileceğimiz seride Silahşor Roland’ın gizemli Kara Kule’ye doğru olan yolculuğunu anlatır. Serinin en güzel tarafı bilim kurgudan fantastiğe pek çok türün sınırlarında gezinmesi ve elbette yarattığı harika serüven hissidir. Yazarın alametifarikaları olarak sayılabilecek unsurlar da barındıran seri, sabreden okurlarına mükafatını fazlasıyla veren cinsten.

dr.com

Hayvan Mezarlığı


Kâbuslar Mucidi’nin bazı kitapları sadece korkutmakla kalmaz, karakterlerini sürüklediği çaresizlikler, zor seçimler vb. özelliklerin neticesinde yaratılan duygusal gerilim yoğunluğuyla da öne çıkar. Bir Kızılderili efsanesi üzerine kurulan Hayvan Mezarlığı bu hissin en şiddetli hissedildiği eserlerden biridir. Dehşet verici unutulmaz sahnelerinin yanında karakterlerin yaşadığı travmatik olaylarla da okurun boğazına yapışan sarsıcı bir okuma deneyimi.

dr.com

O


Palyaçolardan korkar mısınız? Eh, bu kitabı erken yaşta okuduysanız yahut da Tim Curry’nin başrolünde oynadığı orijinal filmi izlediyseniz başka türlüsü pek mümkün değil. Korku Ustası’nın en iyi eserlerinden biri sayılabilecek olan O, korku ile beslenen ve palyaço suretine bürünmüş kadim bir yaratığın yarattığı dehşeti gözler önüne serer. Bu yaratığa karşı gelebilecek tek grupsa kaybedenler kulübü olarak görülebilecek birkaç çocuktur. Kitabın kayda değer yönlerinden en önemlisi bir büyüme hikâyesi olarak da okunabilmesi ve ana karakterler arasındaki ilişki kadar yetişkinlerin yarattığı acı deneyimlerin de yansıtılmasıdır.

dr.com
Sis

Stephen King romanları kadar öykü derlemeleriyle de öne çıkar. Sis kitabı da bu derlemelerden biridir. Kitaba ismini veren ve hem filme hem de diziye uyarlanan Sis öyküsü yazarın en sevdiğim anlatım özelliklerini toplar. Özellikle asıl korkulması gerekenin insanlar olduğunu zaman zaman vurgulamasıyla öne çıkar. Sis dışında da okunmaya değer öyküler barındıran kitapta Tanrıların Bilgisayarı gibi King özelliklerine rağmen ustanın farklı türlerde de neler yapabileceğini kanıtlayan nefis bir öykü de yer alır. 

dr.com
Mahşer

Yazarın külliyatında mihenk taşı sayılabilecek bir başka çalışması da Mahşer’dir. Post apokaliptik bir dünyada geçen, tanımlanamayan bir virüsün ve karanlık güçlerin dünyaya musallat olmasını aktaran Mahşer, karanlıkla-aydınlığın çarpışması olarak da görülebilir. İnsanlığın sınandığı hikâyesiyle, güçlü atmosferiyle, etkili anlatımıyla defalarca okunabilecek nitelikte bir eser. 

dr.com

Korku Ağı


Vampir hikâyelerini sever misiniz? Eğer cevap evetse, Kâbuslar Mucidi’nin yazarlığının erken döneminde kaleme aldığı Korku Ağı sizin için doğru tercih. Vampir edebiyatına dair bazı saf özellikleri koruyan bazılarını da kendi üslubuna göre eğip büken ve mitle oynayan King kariyerinin başlangıcında asla akıllardan çıkmayacak bir dehşet hikâyesi kaleme alır. Final bölümüyse nefes kesen cinsten.

dr.com

Ölüm Dansı


Seçkideki son iki kitap kurmaca dışı olsa da yazarlıkla ilgilenenlerin, King’in edebiyatını daha yakından tanımak isteyenlerin okumak isteyebileceği seçenekler olabilir. Bu kitaplardan ilki Ölüm Dansı King’in korku edebiyatına, filmlerine bakışını yansıtmasının yanı sıra yazarın çocukluğundan beri beslendiği, edebiyatına kattığı kaynakların da altını çizer. Bu açıdan bakıldığında Ölüm Dansı başka kitapları, filmleri keşfetmek için de güzel bir kaynak niteliğinde.

dr.com

Yazma Sanatı


Seçkideki bir diğer kurmaca kitap ise doğrudan yazma meraklılarına yönelik. Yazma Sanatı King’in işin biraz daha teknik yönünü ele aldığı, anılarıyla da iç içe geçen bir kitap. Usta bir hikâye anlatıcısının söylediklerinin tamamını kabul etmesek bile dinlemekte fayda olduğunu düşünüyorum. 

Elbette Korku Ustası’nın kitapları bu öznel kıstaslarla hazırlanan seçkiyle sınırlı değil. Ama zaten ben de Stephen King yazılarını sürdürmeyi ümit ediyorum. Kitaplarıyla hep yaşasın Kral!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?