Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
St. Tropez vs. İbiza
SEYAHAT

St. Tropez vs. İbiza

10 Kas 2022

Deniz, kum, güneş, sınırsız eğlence biraz da şatafat ve sosyete…Birisi Fransa’nın gözbebeği diğeri ise İspanya’nın. Bunları söyleyince aklınıza neresi geldi? Biz söyleyelim. St.Tropez ve İbiza. İkisi de küçük, canlı ve doğal. O zaman bu iki şehri kıyaslayalım! St. Tropez mi yoksa İbiza mı?

1.5 Bardak

St. Tropez

St. Tropez güneydoğu Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde yer alan bir kasabadır. Fransız Riviera'sında bulunan St. Tropez, son derece zengin ve ünlü yaz misafirlerinin vazgeçilmezidir. Lüks yaz düğünleri, oldukça gösterişli yatlar ve dünyaca ünlü markalara ait villa- kafeler…

Guy de Maupassant’ın ‘denizkızı’ ismini verdiği St. Tropez’in ünlenmesi, 1956 yılında başrolünde Brigitte Bardot’un yer aldığı ve Pampelonne plajında çekilen, “Ve Tanrı Kadını Yarattı” filmi ile başlamıştır. St. Tropez’e ulaşım direkt olarak maalesef ki bulunmuyor. Nice’e ulaşım sağladıktan sonra otobüs ile kasabaya ulaşmanız mümkün.
St.Tropez küçük bir kasaba olduğu için içerideki ulaşım oldukça rahat sağlanmakta. Yürüyerek bütün sokakları rahatlıkla gezebilir ve dar sokakların tadını çıkabilirsiniz.

Liman kısmındaki kafeler ise oldukça şirin ve güzel. Denizi ve muhteşem yatları izleyerek harika vakit geçirebilirsiniz. Şurayı mutlaka görün diyebileceğim özel bir yer yok. Küçük bir kasaba olduğu için zaten her yerin tadını gezerek çıkabilirsiniz. Tabii gitmişken beach'lerin birinden denize de kesinlikle girmelisiniz. Ancak şunu belirtebilirim ki, St. Tropez’in denizi biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Eylül ayında gittiğimizden mi bilemiyorum ama deniz biraz kirli ve dalgalıydı.

Gittiğiniz de mutlaka St. Tropez’e özgü bir tatlı olan "La Tarte Tropézienne" denemelisiniz. 
Eğer lüks bir tatil planlamıyorsanız St. Tropez için iki gün yeterli olacaktır. Ancak belirtmek isterim ki bu lokasyon bir turizm şehri olduğu için yaz aylarında biraz daha kalabalık ve pahalı. Daha rahat bir hava ve rezervasyon sıkıntısı çekmek istemiyorsanız Eylül ayını tercih etmelisiniz.

İbiza

İbiza, İspanya’ya ait olan bir adadır. İsmini, Orta Çağ'da önemli bir süre Müslümanlar’ın kontrolünde kalmış olması nedeniyle Arapça olan "Yabisah" kelimesinden almıştır. İbiza’nın, St. Tropez’e göre daha fazla merkezi ve görülecek yeri bulunmaktadır. Bunların en önemlileri, İbiza Town, Santa Eulària des Riu ve Sant Antony de Portmany’dir. İbiza’nın büyük bir bölümü 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir. 

İbiza’ya da direkt ulaşım maalesef ki bulunmuyor. Valencia, Madrid veya Barcelona’ya gittikten sonra direkt uçuş sağlayabilirsiniz. Biz Valencia’dan yaklaşık 30 dk’lık bir uçuşla adaya ulaştık. Havalimanından İbiza Town oldukça yakın ancak konaklayacak yerler biraz daha az ve pahalı. Bu yüzden biz Sant Antony de Portmany’ de konaklamayı tercih ettik ve İbiza Town’a taksi ile ulaşım sağlayabildik. 

Sant Antony de Portmany’nin denizi ise muhteşem. Herkesin denizin içinde oturduğunu, içeceklerini içerek sohbet ettiğini görünce siz de aralarına katılmak isteyeceksiniz. İbiza Town’dan da denizi deneyimledik ancak Sant Antony’e göre biraz daha kalabalık olduğu için deniz kirliydi ve açıklarında oldukça fazla yat bulunuyordu. Biz ağustos ayında gittik o yüzden oldukça kalabalık ve sıcaktı. Yer bulmak konusunda daha az sıkıntı yaşamak istiyorsanız eylül ayını tercih edebilirsiniz.

 İbiza’nın yaş ortalaması St. Tropez’e göre biraz daha düşük. Bu yüzden gece hayatı daha canlı. Hem şık hem daha durağan bir tatil için St. Tropez tercih edilebilir ama biz eğleneceğiz diyorsanız sabaha kadar bitmeyen partilere ev sahipliği yapan İbiza’yı tercih edebilirsiniz. 
İbiza Town’un merkezinde iki bölge bulunmakta. Old Town ve yeni merkez. Ayrıca burası güzel bir de marinaya ev sahipliği yapmakta. Eğer sadece gezi amaçlı geliyorsanız üç gün yeterli olacaktır. 

İki şehir de görülmeye değer. İki destinasyonda güzel partilere ev sahipliği yapıyor ve her yıl binlerce turist ağırlıyor. Eğer yolunuz bu ülkelere düşerse bir gün de olsa bu merkezleri deneyimlemelisiniz.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?