Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
SPOR

Spordan Sonra Yapılması Gerekenler

05 Oca 2023

Spor sonrası yapılması gerekenlere, spor öncesi yapılması gerekenler kadar önem verilmez. Halbuki spor öncesi kadar spor sonrası yapılanlar da vücudun dengesini koruyabilmek için oldukça önemlidir. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde herhangi bir sakatlık veya sağlık sorunu yaşamamak adına spordan sonra dikkat etmeniz gereken unsurları mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Spor yaparken kendi bedeninizi tanımanız, bedeniniz doğrultusunda doğru hareketleri yeterli miktarda uygulamanız ve bunları yaparken de tam verim alabilmeniz elbette çok önemli fakat unutmamalısınız ki spor yalnızca yaptığınız andan ibaret değildir. Spor öncesi ve spor sonrası yapılanlar da sporun kalitesini ve verimini etkileyen unsurlardır. Özellikle yaptığınız sporun verimini arttırmak istiyorsanız spor sonrası yapılanlara dikkat etmeniz gerekir. Gelin, spor sonrası neler yapılması gerektiğini hep birlikte inceleyelim. 


Pexels
Isınmak Kadar Önemli: Soğuma 
 
   Tıpkı spor öncesinde ısınmaya verilen önem gibi spor sonrasında da aynı önemi soğuma hareketlerine vermek gerekir. Soğuma, spor sonrası gerilen kasları rahatlatmak ve karşılaşılabilecek sakatlık risklerini önleyebilmek için oldukça önemlidir. Bu yüzden her spor sonrası, özellikle bacak kaslarını rahatlatacak soğuma hareketleri yaparak oluşabilecek sakatlık risklerini ortadan kaldırabilirsiniz. 

Pexels
Sıvı Tüketimini Unutmayın
 
   Spor sırasında vücudumuzdaki suyu, terleme aracılığıyla dışarı atarız. Bu durum, spor esnasında veya spor sonrasında yeterli miktarda sıvı almadığımız taktirde su kaybı yaşamamıza yol açar. Spor esnasında su içmek için vakit bulamasak bile sonrasında telafi etmek için fazla su içmeyi es geçmememiz gerekir. Dilerseniz spor sonrası tüketilebilecek şekersiz yenileyici içeceklerden de faydalanabilirsiniz. 

Pexels
Su Değişimi ile Güzel Bir Duş Alın    
 
   Spor sonrası ılık bir duş almak, her zaman için işe yarayan bir uygulamadır. Aldığınız duşun daha etkili olmasını istiyorsanız sıcak ve soğuk su arasında değişimler yaparak kan dolaşımınızı hızlandırmaya odaklanabilirsiniz. Su değişimi aynı zamanda vücudunuzdaki laktik asitten kurtulmanız için de oldukça etkili bir yoldur. Kış aylarında, zor olsa da alacağınız soğuk bir duş, kaslarınızdaki yanma ve ağrıyı gidermek için birebirdir. 


Pexels
Şekerli Sporcu İçecekleri Tüketmeyin
 
   Spor yapanlar için özel olarak üretilen şekerli sporcu içecekleri, anlık bir enerji sağlasa bile bir süre sonra vücudunuzu yormaya başlar. İçeriğindeki şeker ve mısır şurubu, metabolizmanızı yavaşlatır ve su ihtiyacınızı gerekli miktarda karşılamaz. Bu yüzden spor sonrası şekerli içecekler tüketmek yerine su tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. 


Pexels
Üzerinizi Değiştirin
 
   Spor sonrasında spor yaptığınız kıyafetlerle kalmamaya özen göstermeniz gerekir. Hepimiz spor yaparken terleriz, gün içerisinde terli kıyafetlerle kalmak cildinizin havasız kalmasına yol açar. Bu yüzden her spor sonrası duş alıp, temiz kıyafet giymek gerekir. 


Pexels
Spor Sonrası Hemen Uyumayın 
 
   Spor sonrası yorgun hissetseniz bile kendinizi hemen uykuya teslim etmemeniz gerekir. Spor sonrası hemen uyumak, vücudun rahatlamasına izin vermemek anlamına gelir. Çok yorgun hissetseniz bile en az 1,5-2 saat uyumamaya dikkat etmelisiniz.  

Pexels
Aktifliğinizden Ödün Vermeyin
 
   Spor sonrası kendinizi çok yorgun hissetseniz bile gün içerisinde aktif olmaya devam etmeniz gerekir. Spor sonrası yapılan tembellik, vücudunuzdaki kasların kasılmasına neden olur. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için spor sonrası rutininize devam etmeniz daha sağlıklı olacaktır. 

Pexels
Hemen Yemek Yemeyin 
 
   Spor öncesi nasıl ki yemek yediğimiz saate dikkat ediyorsak, spor sonrasında da bu kurala uymamız gerekir. Spordan hemen sonra yemek yemek, tüketilen besinlerin sentezlenememesine neden olur. Bu da yeterli besini alamamakla eş değerdir. Spor sonrası en az 40 dakika, su dışında bir şey tüketmemek, yaptığınız sporun daha etkili olmasını sağlar.

Pexels
Yağlı ve Şekerli Besinlerden Uzak Durun 
 
   Elbette spor sonrası olmazsa olmazlardan biri yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmaktır. Yaptığınız sporun kalitesini arttırmak, tükettiğiniz besinlerde saklıdır. Bol yeşillik ve protein tüketmek, sporun kalitesini arttırmada oldukça etkili olacaktır. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?