Önümüzdeki 5 gün boyunca
SPOR

Spordaki Rekabet: İdol Star Atletik Şampiyonası

09 Eyl 2022

K-Pop hayranlarını oldukça ilgilendirecek ve bilmeyenleri de bilgilendirecek bir içerikle karşınızdayız! Güney Kore’de yılda iki kez gerçekleşen ve aynı zamanda bir televizyon programı olarak Munhwa Broadcasting Corporation (MBC) kanalında yayınlanan müsabakalardan bahsedeceğiz sizlere. Kısaca ISAC adı ile bilinen spor müsabakalarımız; Güney Kore’de ve uluslararası düzeyde izlenmeleriyle rekor üstüne rekor kırabiliyor. Peki nedir bu spor müsabakalarını özel ve ilgi çekici kılan şey? Hemen cevap veriyoruz! Bu atletik şampiyonamızın sporcuların hepsi, Güney Kore’deki ünlü isimlerden oluşuyor. Hatta sadece Güney Kore’de değil, dünya çapında tanıdığımız isimler de mevcut. O zaman şimdi ele alacağımız yazımızda bu yetenekli idollerimiz, spor camiasında nasıl kendilerini gösteriyormuş bir inceleyelim!

Güney Kore’de başlayarak dünyaca ünlenmiş K-POP müzik türünü az çok duymuşsunuzdur. K-POP’un yıllardır birçok açıdan sürekli gündeme gelip milyonlarca kişiye hitap ettiği karşı konulamaz bir gerçek diyebiliriz. Benim düşünceme göreyse, bu müzik türünün bu kadar ünlenmesinin nedenlerden bir tanesi; Güney Kore’de var olan idol şirketlerinin, sanatçılarını gerçekten her açıdan eğitmeleridir. Gerçekten de her anlamda eğitebiliyorlar bu sanatçıları.
 
İdol olarak adlandırdığımız sanatçılarımız; sahnede hem dans ederek hem de şarkı söyleyerek insanları etkilemelerinin yanında, bir yandan da birden fazla dili konuşabilmeleri gibi pek çok yeteneğe sahip olabiliyorlar. Kocaman bir sahnede dünya çapında takip edilirken, gerekenlere sahip olmak hiç de kolay gibi gözükmüyor doğrusu.

İşte bu sebeplerle birden fazla alanda yetenekleriyle öne çıkan gruplar, solo şarkıcılar ve ünlenmiş isimler; spor alanında da bir yarış içerisinde buluyorlar kendilerini. Sahnede ve izlenmelerde yaşadıkları rekabet, bu sefer de kendini spor turnuvaları arasındaki rekabette bırakıyor anladığımız kadarıyla.
 
Gelelim şimdi ISAC olarak bilinen “Idol Star Athletic Championships” müsabakalarını gerçekleştirme fikri kimden çıkmış, bu müsabakalar nasıl yapılmış ve en önemlisi de kimler müsabakalarda boy göstermiş konusuna!

2010 yılında Güney Kore’nin en ünlü televizyon kanallarından biri olan MBC kanalı tarafından yayınlanmaya başlanan program, ünlülerin farklı spor müsabakalarıyla karşı karşıya gelmesini amaçlıyor diyebiliriz. Tabii bir yandan da içerdiği eğlenceli detaylarla, K-POP hayranlarını eğlendirmeyi de eksik etmiyormuş gibi gözüküyor. 
 
Yılda iki kez gerçekleşen program; ilk olarak yılın başında, Kore ay takviminin ilk gününde -yani Kore Yeni Yılı dediğimiz günde- gerçekleşiyor. Sonrasındaysa Kore Şükran Günü olarak belirlenen sonbahar gününde tekrar ekranlarda yerini alıyor.

Tatil günlerinde yayınlanan ve idollerin çeşitli yönlerini bize gösteren programda; okçuluk, ssireum adı verilen geleneksel kore güreşi, basketbol, penaltı atışları, atletizm, binicilik gibi aktiviteler bulunuyor. Bir yandan da E-spor müsabakaları da unutulmuyor tabii. PUBG oyunu ile elektronik spor turnuvaları da düzenlenmek pek çok kişinin ilgisini programın üzerinde tutuyor. Her alanda spora yer vermişler gibi düşünebiliriz aslında.
 
Koşulara katılan, atlamalar gerçekleştiren ve koordinasyonlarıyla oku hedefine tam ortadan vurabilen sanatçıları izlediğinizi düşünsenize. Kulağa ilginç gelebiliyor, değil mi? İşte ISAC spor müsabakalarında da, ilgilenenlerinin oldukça hâkim olduğu isimler yer alabiliyor. Dünyada ses getirmiş BTS grubu, Red VelvetSeventeen ve GOT7 gibi birçok dünya çapında ünlenmiş grubun müsabakalardaki eğlenceli ve gururlandırıcı anılarına şahit olabilirsiniz. 

Yüzmeden tutun da futsala kadar her türlü karşılaşmayı ele alan karşılaşmalarımız arasında en çok izlenen ve hayranları bir o kadar da hayrete sokan pek çok anı bulabiliriz bu programda. Örneğin; Red Velvet grubundan Irene’in, MC’ler tarafından “hedefi tutturan olursa herkes için kızarmış tavuk alınacak!” iddiasının ortaya atıldığı bir okçuluk karşılaşmasında oku tam on ikiden hedefe fırlatması gibi.
 
Unutulmaz ve en çok izlenen anlardan biri olabilir bu anı. Çünkü kimse hedefi on ikiden vurabilen birini beklemiyordu. Görünüşe göre gerçekten beklenmiyormuş ki Irene’in başarılı atışının videosu en çok izlenen videolar arasında yerini almış.

Bir başka ikonik anımızın başrolü de Cosmic Girls grubundan Cheng Xiao olarak karşımıza çıkıyor. 2016 senesinde ISAC’te gerçekleştirdiği jimnastik performansıyla çoğu kişinin onu hayranlıkla izlemesine sebep olan sanatçımız, jimnastik konusundaki başarılarını gün yüzüne çıkarıyor.

Ele alacağımız diğer bir ismimiz ise “The Feels” şarkısıyla ağzımıza dolanmış ünlü K-POP gruplarından biri olan Twice grubundan. Tzuyu; ISAC’e katıldığı her sene neredeyse üst üste okçuluk alanında madalyalar kazanmasıyla, hayranları tarafından okçuluğun ustası olarak görülüyor gibi sanki. Oku fırlatırken saçlarının uçuştuğu karelerle güçlü duruşu çoğu kişi tarafından uzun süre konuşuldu diyebiliriz. 

Yani anlayacağınız, K-POP İdolleri sadece sahnelerde değil, stadyumlarda da boy gösterebiliyor. Özellikle de konu spor olduğu zaman. Bunu da sadece tek bir alanda değil, çoğu spor dalındaki başarılarıyla gösterebiliyorlar. Uzun atlama, jimnastik, masa tenisi, okçuluk... Gördüğünüz gibi pek çok alandaki müsabakalar idollerimizin çevik ve estetik duruşunu hayranlarına gösterebiliyor.

İdol Star Atletik Şampiyonası’nın da amacı biraz bu aslında. Baktığımızda gerçek bir spor müsabakası diyebiliriz. Tek farkı bunun çok yakından tanıyabileceğimiz isimlerle yapılarak bir televizyon şovu olarak hayranlara yansıtılması. Tabii sporcular, idollerden oluşunca da pek çok keyif verici detay da bulunabiliyor bu müsabakalarda. Farklı dans gösterileri ve giyilen çeşitli kostümler de müsabakalara renk katıyor diyebiliriz.

K-POP İdol Star Atletik Şampiyonası, covid-19 salgını nedeniyle verdiği 3 yıllık aradan sonra bu sene ekran başına tekrar geliyor. O zaman biz de sizleri sevilen idollerimizin spor karşılaşmalarını izlemeye davet ediyoruz!
 KAYNAK:
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?