Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
SPOR

Sporcuların Dinlenme ve Yenilenme Dönemleri Nasıl Olmalıdır?

16 Oca 2023

Profesyonel sporcuların sezonu kapattığı ve yenilenme dönemine girdiği amatör sporcuların ise aynı şekilde yenilenme ve dinlenme dönemine girdiği sezon dışı olarak adlandırılan zaman, sporcular için oldukça önemlidir. Önemli olmasının sebebi ise bütün bir sezon içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz yoğun antrenmanlara ara vererek vücudun düzgün bir şekilde dinlenip iyileşmesine ihtiyacınız olmasıdır. Sezon boyunca aktif olarak ağır antrenman yapıyorsanız dinlenme ve toparlanma sürecinin ne anlama geldiğini, ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Toparlanma sürecinde kişiselleştirilmiş egzersiz programlarında antrenman yoğunluğunun düşmesini ve hareketlilik, esneklik çalışması gibi diğer egzersiz yöntemlerinin arttığını görebilirsiniz. Bugünkü yazımızda sezon dışı toparlanma ve dinlenme dönemlerinizin nasıl olması gerektiği hakkında ufak tüyolar vereceğiz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve detaylara geçelim.

Dinlenme Süreciniz Aktif Olmalıdır

Dinlenme ve toparlanma süreci dendiğinde tamamen her şeyi bırakıp yatacağınızı düşünmediğinizi düşünüyoruz. Sporcular ve özellikle profesyonel olanlar için dinlenme süreçleri bile aktif ve verimli geçirilmelidir. Dediğimiz gibi sporcular bu dinlenme dönemlerinde sadece yatarak ve spor salonunda adım atmayarak geçirmeyecek, sadece sezon içerisinde yaptıklarından daha hafif ve efektif antrenmanlara yöneleceklerdir. Sezon dışı dönemde yapabileceğiniz en güzel şey ise daha önce denemediğiniz yöntemleri ve hareketleri öğrenip deneyimlemektir. Bu dönem içerisinde sizlere daha uygun ve daha çok katkı sağlayan hareketleri veya tekrar sayılarını öğrenerek antrenman programınıza eklemeyi düşünebilirsiniz. 

Evde Kullanabileceğiniz Toparlanma Aletlerini Değerlendirin

Günümüzde iyileşme sürecini hızlandırmak ve yaralanmaları önlemek için evde kullanılabilecek birçok faydalı toparlanma araçları satılmaktadır. Bu tür araçların fiyatları da çok pahalı olmadığından evinize bir adet satın alarak kullanabilirsiniz. Artık spor salonlarında da yaygınlaşan bu araçları satın almadan spor salonunuzda bulunuyorsa da antrenmandan sonra veya öncesinde kullanabilirsiniz. Bu ürünlerden en yaygını çoğu spor salonunda da bulunan köpük silindirlerdir. Bu araç kasları gevşetmeye yardımcı olarak esnekliği artırır, bu da daha iyi spor performansına sebep olabilir. Bununla birlikte yaralanmaların önlenmesine de yardımcı olabilir. Bunların yanında gergi bantlarını, yoga bloklarını ve küçük fitness toplarını edinerek daha efektif bir toparlanma süreci geçirebilirsiniz. 

Hidrasyonu Uygun Düzeyde Tutun

Her zaman olduğu gibi, yeterli hidrasyon olmadan, en üst düzeyde performans göstermek neredeyse imkansızdır. Dokuz kez vücut geliştirme şampiyonu olan Michael Wittig’in dediği gibi, ”Bir sporcu yüzde bir bile susuz kalırsa performans düşecektir". Tabii ki bu söz profesyonel olan veya olmayan, sezon içerisinde olup olmayan herkes için geçerli bir sözdür. Hidrasyon sporda olduğu gibi gündelik yaşamda da hayati önemi sahip olduğundan belirli sitelerden gün içerisinde içmeniz gereken su miktarını öğrenmeli ve bu seviyenin altına asla düşmemelisiniz. Eğer aktif sporcuysanız sporcular için üretilmiş olan elektrolit içerikli içecekleri de tercih edebilirsiniz.

Uykuya Önem Verip Ağır Çalışmaktan Kaçının

Uykuya önem vermek hem sezon içerisinde hem sezon dışında önemlidir. Ancak sezon dışında toparlanma ve yenilenme amacımız öncelikli olduğundan uyku konusunda daha katı kurallar koymalı ve vücudun ihtiyacı olan uykuyu tam olarak sağlamalıyız. Genel olarak 6-8 saat uyku sporcular için gerekli toparlanmayı sağlayacaktır ancak bu saatlerin altına düşmenizi asla önermiyoruz. Ağır çalışma konusuna gelecek olursak, sezon dışında olduğunuz ve bu sezon içerisinde daha çok kendinizi yenileyip toparlamak daha ön planda olduğundan ağır ve kendi performansınızı sonuna kadar kullanmanız gereken antrenmanlardan kaçınmanızı öneriyoruz. Bu dönemde daha çok belirli bir sakatlığınız varsa onun düzelmesini beklemeli ve yeni antrenman programları denemelisiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?