SPOR

Sporcuların Asla Tüketmemesi Gerekenler

10 Kas 2022

Performansınızı sonuna kadar kullanıp istediğiniz kadar egzersiz yapabilir, her gün pratik yapabilir ve 8-9 saat uyuyabilirsiniz, ancak beslenmeniz yerinde değilse, hayalinizdeki vücudu, sıralamayı veya dayanıklılığınızı artırmayacaksınız. Tabii ki eskisine göre gelişmiş olacaksınız ancak beslenmesine dikkat eden rakipleriniz sizden hep önde olacak. Ne kadar klişe görünse de, kasların mutfakta yapıldığını söyleyen asırlık söz doğruyu yansıtmaktadır. Sadece kas için geçerli olmayan bu söz, atletler ve performans sporcuları içinde geçerlidir. Sonuç olarak amacınız ne olursa olsun herhangi bir spor etkinliğinden en iyi verimi almanın yolu mutfaktan geçiyor. Ancak mutfaktan geçen bu yol dengeli ve düzenli beslenme ile alakalı olmalı, aksi taktirde tüketeceğiniz ürünler size faydadan çok zarar getirecektir. Bugünkü yazımızda da tam bu konuya değiniyoruz ve sizlere zarar verebilecek sporcuların asla tüketmemesi gereken ürünleri derliyoruz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan detaylara geçelim.

Diyet İçecekler


Dünyaca ünlü atletler ve olimpik sporcular öğünlerini birer yakıt ikmali olarak görürler. "Bu öğüne ne kadar protein sığdırabilirim, nasıl daha iyi yağlar ekleyebilirim?" gibi sorular her zaman kafalarında dönüp dolaşır. Ancak uyguladıkları bu diyetlerin içerisinde herhangi tatlandırıcı içeren içecek veya başka bir ürün bulunmamaktadır. Yapay tatlandırıcılar vücudu gerçek yiyecek tükettiğini düşünmesi için kandırır ve gerçek olandan daha tatlı oldukları için vücudunuz insülin (yağ depolama hormonu) üretmeye başlar. Diyet içecekler sanıldığı kadar masum değillerdir.

Mısır Gevrekleri


Bir önceki diyet içeceklerde bahsettiğimiz yapay tatlandırıcılardan sonra sıra mısır gevreklerine geldi. Tabii ki bu ürünlerde genellikle yapay yerine gerçek şeker kullanılmaktadır. Sanıyoruz ki bu kadar yüksek miktarda şeker tüketiminin ne gibi sağlık sorunlarına yol açacağını hemen hemen herkes biliyor. Söylememize gerek yok ancak hiçbir profesyonel atlet bu kadar yüksek şekerli ürünleri tercih etmez ve tüketmez. Sizde onlardan biri olmak istiyorsanız veya sadece sağlıklı yaşamak istiyorsanız olabildiğince uzak durmalısınız.

Aromalı Yoğurtlar


Aromalı yoğurt kapları portatif, lezzetli ve zararsız görünebilirler ancak yüksek miktarda şekere ev sahipliği yaparlar, özellikle dibinde meyve ve granola eklentili olanlar ekstra olarak şeker içeriğine sahiptir. Spora yeni başlayanlar veya çok az deneyimi olanlar bu yoğurtları sağlıklı olarak düşünerek alma eğiliminde olabilir ancak maalesef ki sanıldığı gibi değil. Arada bir tüketmenin büyük bir zararı olmasa da ne kadar uzak durabilirsek o kadar iyidir. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?